Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Мектепалды даярлық тобы - Ёё және Ээ дыбыстары

Мектепалды даярлық тобы - Ёё және Ээ дыбыстары

Ермекбаева Айсұлу Абдухановна
Ермекбаева Айсұлу Абдухановна
DOCX
126
0

Сабақтың мақсаты – балаларды «Ёё» және «Ээ» дыбыстарының әріп таңбаларымен таныстыру. Білім саласының «Қатынас» аясы аясында өтіледі. Оқушылар жаңа сөздер үйреніп, сөздерге дыбыстық талдау жасайды, зейіндерін арттыруға септігін тигізеді.

Сабақ барысында ұйымдастыру кезеңінде балалар өздерін таныстырады және қонақтарға сәлем береді. Олар Қазақстан туралы тақпақтар айтады, ел рәміздерін атап, «Әліппе» оқулығы жөнінде өз ойларын бөліседі. Бұл жұмыстар олардың тіл байлығын, логикалық ойлауды, шығармашылық қабілеттерін дамытады.

Орындалуға тиісті тапсырмалар арасында білімді пысықтау, дыбыстық талдау жасау, сонымен қатар, шығармашылық материалдармен жұмыс жасау ұсынылады. Сабақ барысында сыни ойлау қабілетін дамыту, дұрыс сөйлеу мәдениетін қалыптастыруға ерекше көңіл бөлінеді.

Тематика аясында балалар «Ёё» және «Ээ» дыбыстарының ерекшелігімен танысып, жаңа сөздердің айтылу артикуляциясын меңгереді. Бұл арқылы балаларды сауаттандырып, білімге деген қызығушылықтарын оятып, жауапкершіліктері мен адамгершілік қасиеттерін тәрбиелеуге күш салынады.

Сабақтың қорытындылау кезеңінде балалар өз білімдерін жинақтап, алған білімдерін тәжірибеде қолдану мүмкіндіктерін талдайды. Жолданған сұрақтар арқылы мұғалім балалардың алған білімінің деңгейін бағалайды, олардың өзін-өзі реттеу қабілеттерін арттыра отырып, сыныптастық мәдениетін қалыптастырады.

Предпросмотр

Мектепалды даярлық тобының ұйымдастырылған оқу іс- әрекетінің технологиялық картасы
Сағат саны: 1
26.04.2017ж. Тексерілді:
Білім саласы: «Қатынас» саласы
Бөлімі: Сауат ашу
Тақырыбы :Ёё дыбысы мен әрпі. Ээ дыбысы мен әрпі
Мақсаты:Оқушыларды Ее,Ээ  дыбыстарының  әріп таңбасымен таныстыру. Жаңа сөздер үйрету. Сөздерге дыбыстық талдау жасату, меңгерту;
2. Оқушылар зейінін және жеке сөздерді, мәтінді, біртіндеп тұтас оқуға дағдыландыру;
3.Үлкенге көмек беруге, адамгершілікке, жауапкершілікке, аңдарды қорғауға, қамқорлық жасауға тәрбиелеу.
1. Балаларға Ёе,Ээ  дыбысы  мен әрпін таныстыру, айтылу артикуляциясын меңгерту.
2. Дұрыс сөйлеу мәдениетін қалыптастыру. Буын туралы түсініктерін кеңейту.
3. Балалардың білімге, оқуға деген қызығушылықтарын қалыптастыру.
 Сабақтың  көрнекілігі: слайд, тақырыпқа қатысты суреттер.Тапсырмалар. Тақпақтар.
 Сабақтың  барысы: 
І.Ұйымдастыру кезеңі:
-Сәлеметсіңдер ме, балалар!
балалар тақпақтарымен амандасады,
сәттілік тілейді,нақыл сөздер айтады.
-Балалар өз топтарымызды қонақтарға таныстырып өтейік.
- Біздің бүгінгі  сабағымыз  ерекше болмақшы. Себебі бүгін бізде көптеген қонақтар отыр.
Сұрақ-жауап және тақпақтар.
-Балалар біз қай мемлекетте тұрамыз?
-Қазақстан!
-Қазақстан мекеніміз туралы кім тақпақ біледі?
Бір бала:
Қазақстан –мекенім,
Үйреттің сен не екнін
Тәуелсіздік дегеннің.
Сенде көктпеп өсемін.
-Қазақстан Рәміздерін кім біледі?
-Ту, елтаңба, әнұран.
-Ту жайлы кім тақпақ біледі?
Бір бала:
Көк туым тұр желбіреп
Аспан түстес арайлы.
Жан-тәнімен елжіреп
Елім соған қарайды.
Елтаңба туралы кім тақпақ біледі?
Тәуелсіздік жолында,
Талай-талай тер тамған.
Билігім өз қолымда,
Еркіндігім елтаңбам.
-Балалар біз сауат ашу сабағында қандай оқулықты қолданамыз?
-Әліпппе.
-Әліппе туралы кім тақпақ айтып береді?
Бір бала:
Неткен қызық әліппе,
Іші толған әрәпке.
Өз орнында турады
Тыныс белгі бар нүкте.
Бір бала:
Түсіне біл сарала,
Өз күшіңді шамала
Әліппенің көп екен
Үйреттері балаға.
Бір бала:
Әр күн сайын нұрланып,
Бізге сырын ашады.
Әр әріптен бір жарық,
Шұғыласын шашады.
Бір бала:
Әр күн сайын бас қосып,
Береді ақыл әліппем.
Аламыз біз достасып
Күн сайын бір әріптен.
Бір бала:
Сырын ашып көктің де,
Жұлдыздарын аралап.
Өмір сүрсін тек бірге,
Әріптер мен балалар.
Алфавит видео таспасы мен қайталайды.
ІІ. Өткен  сабақты  қайталау:
Алфавит видео таспасымен қайталайды.
ІІІ. Жаңа  сабақ : Мақсатын хабарлау.
Бәріміз мына электронды оқулыққа назарымызды аударайық.
Тапсырмалары мен танысып,орындайды.
Сергіту сәті:
Жоғары қарап күн көрдік,
Төмен қарап жер көрдік.
Оңға,солға бір қарап,
Егеменді ел көрдік.

Дыбыстық талдау.
Балалар карточкамен жұмыс жасайды.
Оқулықпен жұмыс.
Балалар тақтағы сөздерді оқиды.
Тақпақтар
Балар монтер, шахтер туралы тақпақтарын айтып береді
Қорытындылау :
Ал мына суретте қай мамандық иесін көріп тұрсыңдар?
- (монтёр, Экскаватор,электр шам)
- Осы сөзді буынға бөлейікші.
- (ман-тер, экс-ка-ва-тор, э-лектр)
- Бізге таныс емес қандай  дыбыс  естіледі?
- (ё жәнеэ)
- Айтылуына қарай қандай  дыбыс  деп ойлайсыңдар?
Ё  дыбысы - екі  дыбыстың  (й+о)бірігуі арқылы жасалған. Ол Ё  әрпімен таңбаланады.
(Ё  дыбысының  өз ана тіліміздегі сөздерде сирек кездеседі,).
- Бүгін қай дыбыстың әріп таңбасымен таныстық?
- Ё және Э дыбысы қандай сөздерде кездеседі?
- Ё дыбысының әріп таңбасы қандай дыбыстың әріп таңбасына ұқсайды? 
Балалардың жұмыстары жұлдызшамен бағаланады.


Қонақтармен қоштасады.