Қазақстан Республикасының рәміздері
Бұл материалда балаларға Қазақстан Республикасының рәміздерін таныстыру, және олардың патриоттық сезімдерін арттыру мақсатында дайындалған сабақ жоспары ұсынылады. Сабақ барысында балалар рәміздердің маңызы туралы ақпарат алады, әнұранды жаттайды, сондай-ақ еліміздің тарихын түсінеді. Рәміздер – елдің намысын, мақтанышын білдіретін белгі. Отанымыздың туы, елтаңбасы және әнұраны – олардың мәні мен мағынасын түсіну балалар үшін өте маңызды.
Сабақтың мақсаты – балаларды рәміздермен таныстыру, оларға рәміздерге деген құрмет сезімін қалыптастыру. Әдіс-тәсілдер ретінде ойындар мен көрнекілік ұсынылады, бұл балалардың қызығушылығын арттыруға көмектеседі. Сабақ барысында түрлі интерактивті әдістерді қолдану арқылы балалардың назарын сабаққа аударып, белсенділігін арттырамыз.
Алдын ала жұмыс ретінде, балаларға Қазақстан Республикасының әнұранын жаттатып, рәміздерге байланысты сұрақтар мен жауаптар өткізу жоспарланған. Сабақта тыңдалған мәтіндер арқылы балалардың көзқарастарын қалыптастыру, олардың елімізге деген патриоттық сезімдерін дамыту үшін ерекше көңіл бөлінеді.
Сонымен қатар, сабақ барысында табиғаттың тамашаларын сипаттау, Астана қаласының көрнекті ғимараттарын қызу талқылау мен салыстыру арқылы балалардың халқына, жеріне деген сүйіспеншіліктерін дамыту көзделеді. Слайдтарды қолдану, түрлі суреттер мен плакаттар арқылы рәміздеріміздің бет-әлпетін таныстыру, сабақтың аса тартымды болуына зор ықпал етеді.
Сабақтың соңында балалар өз әсерлері мен пікірлерін бөліседі, осылайша отаншылдық сезімдерін бекітеді. Қазақстан Республикасының рәміздері - әр азаматтың жүрегінде болуы тиіс, сол себепті оларды құрметтеуіміз қажет. Отанымызды жақсы көру мен оның рәміздерін құрметтеу - жарқын болашақтың кепілі.
Білім саласы: Таным
Бөлімі: Қоршаған ортамен таныстыру
Тақырыбы: Қазақстан Республикасының рәміздері
Мақсаты: Қазақстан Республикасы рәміздерін танып, біліп, айтып беруге үйрету. Қазақстан Республикасы әнұранына рәсім жасай білу, Қазақстан Республикасы рәміздеріне құрметпен қарауға тәрбиелеу. Отанына, еліне, жеріне деген сүйіспеншілігін арттыру.
Әдіс-тәсілдер:Сөздік, көрнекілік, ойын, слайд, сұрақ-жауап, сто (әдіс-тәсілдері,
кубизм, галерея, табиғат тамашасы) ,
Көрнекілік: Қ/Р рәміздері, сурет-плакаттар, суреттер.
Қажетті
құрал-жабдықтар: Жұмыс дәптері, түрлі-түсті қарындаштар, слайдтар, үлестірмелі
материалдар.
Алдын-ала жұмыс: Қ/Р әнұранын жаттату.
Іс-әрекет
кезеңдері
Тәрбиешінің іс-әрекеті
Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық
қозғаушылық
Шаттық шеңберіне тұрғызу.
Көк аспанда күн күлсін,
Бірге күлсін бүлдіршін.
Ұл қолында ту жүрсін!
Қыз қолында гүл жүрсін!
Бірге күлсін бүлдіршін.
Балалар шаттық шеңберіне тұрып, өлең жолдарын айтады.
-Балалар біз қай республикада тұрамыз? -Қазақстан Республикасында
-Елбасымыз кім?
-Ұлтымыз қандай?
-Астанамыз қалай аталады?
-Ендеше қазір біз көрмеге саяхатқа шығамыз. Бұл көрмеге Астана қаласының әдемі ғимараттары қойылған. Олар: Астана қаласының бойтұмары...
-Балалар, біздер тағы қайдан Бәйтерек көріп жүрміз?
Иә, ауылымыздың да өз Бәйтерегі бар.
-Тағы қандай Астанада әдемі ғимараттар бар екен, кім әңгімелейді?
Балалардың Астанаға барған
фото-суреттері де слайдтан көрсетіледі.
-Балалар, біздер Астана қаласының әдемі жерлеріне тоқталып отырмыз. Елбасымыз біздің Қ/Р дамуы үшін, әрине біздердің болашақтарымыз үшін көп еңбек етеді, заңдар шығарады. Басқа елдерге біздің Қ/Р-да тұрып жатқандығымызды, қазақ екендігімізді өз рәміздеріміз арқылы танытамыз. Яғни, Қ/Р рәміздеріне не жатады?
-Дұрыс, бүгін Қ/Р рәміздері туралы айтамыз.
Әр елдің өз рәміздері болады. Олардың белгілері әртүрлі болады. Біздің туымыздың түсі қандай?
-Тудың ортасында не орналасқан?
-Ол нені білдіреді?
-Тағы не орналасқан?
-Ол нені білдіреді?
-Тағы қандай белгілері бар?
-Тудың авторын кім біледі?
-Балалар, енді, Қ/Р-ның елтаңбасында не бейнеленген?
-Шаңырақта жан-жаққа таралған сәулелер тәрізді шеңбер бойымен уықтар орналасқан. Уық қайда болады?
-Ендеше, уықтар республикамызда тұратын халықтардың бірлігін көрсетеді.
-Төбесінде не бейнеленген?
-Төменде не деген жазу бар?
-Тағы қандай белгілері бар?
-Елтаңбаның авторын кім біледі?
-Сендер, қалай ойлайсыңдар, елтаңбаны қайдан көріп жүрсіңдер, көбіне қайдан кездестіреміз?
-Енді, балалар, әнұран дегеніміз не?
-Оны қай кезде орындайды?
-Әнұранды орындаған кезде қалай тұрамыз?
-Не үшін жүректің тұсына қоямыз?
-Әнұранның авторларын кім біледі?
-Дұрыс айтасыңдар, балалар, бұл рәміздерді біздер құрметтеуіміз керек, себебі, елін, Отанын, жерін сүйген адам үлкен азамат болып өседі. Қ/Р гүлденуі сендерге байланысты. Ата-аналарыңды қалай жақсы көрсеңдер Отанымызды да солай құрметтеуіміз керек.
«Табиғат тамашасы».
Күз мезгілі: 1)Жел соқты – ауызбен үру;
2)Жаңбыр сіркіреді – саусақты сылдырлату;
3)Күн күркіреді – екі қолмен бірдей санды соғу;
«Кубизм әдісі»
-Балалар, мына қорапшаны айналдырамын, мұнда сендерге берілген тапсырма бар. Қандай тапсырмалар бар екен, көрейік.
1) Мақал-мәтелдер
Отанға, Астанаға байланысты
2)Ту туралы өлең-тақпақтар.
3)Елтаңба туралы өлең-тақпақтар.
-Балалар, Ту – Флаг,
Елтаңба-герб,
Әнұран – Гимн
деп орысша айтамыз.
Қимылды ойын: «Күн, су, ауа»
«Күн!» дегенде балалар қуанып ойнап жүреді. Өсімдік болып өседі.
«Су!» дегенде балықтар сияқты суда жүзеді.
«Ауа!» дегенде құстар сияқты, ұшақ секілді ұшады.
-Балалар,бәріміз Бәйтеректі білеміз. Ендеше, осы бәйтеректің қиынды суреттерін сендер құрастыра қойыңдар.
-Әліппе дәптерден Астана туралы әңгімелейік.
-Балалар, қатар тұрып әнұранымызды айтайық.
Балалар шаттық шеңберіне тұрып, өлең жолдарын айтады.
-Қазақстан Республикасында
-Н.Ә.Назарбаев.
-Қазақ
-Астана
-Бәйтерек
-Аққыстаудан,ауылымыздан!
-Ханшатыры;
-Цирктер;
-Балаларға арналған ойын кешені;
-Елбасымыздың жұмыс орны, т.б. өз көргендері туралы әңгімелейді.
-Ту, елтаңба, әнұран.
-Аспан түстес, көк.
-Алтын күн, шуағын шашқан күн.
-Бейбітшілікті.
-Қыран құс.
-Өрлікті, мықтылықты.
-Жанында ою-өрнек.
-Шәкен Ниязбеков.
-Көгілдір түстің аясында шаңырақ.
-Киіз үйде.
-Жұлдыз.
-Қазақстан.
-Қанатты аттар бейнесі.
-Жандарбек Мәлібеков.
-Маңызды құжаттарда, Қ/Р шекарасында, теледидарда, теңгемізде т.б.
-Әр мемлекеттің өз әнұраны болады.
-Салтанатты жағдайларда, спортта медаль алғанда, жиналыстарда т.б.
-Орнымыздан тұрып, оң қолымызды жүректің тұсына қоямыз.
-Себебі,мемлекетімізді жүрегімізбен жақсы көреміз.
-Сөзін жазғандар:
Н.Ә.Назарбаев
Ж.Нәжімеденов
-Әнін жазған:
Ш.Қалдаяқов
Сергіту жаттығуын балалар қимыл-әрекетпен жасайды.
Балалардың жауабы
Балалар қайталайды.
Әуен ырғағымен қимылдарын дәл келтіреді.
3-ке бөлінген қиынды суреттерден бәйтеректі құрастырады, әңгімелейді.
Әңгіме құрап айтады, көңіл-күйін білдіреді.
Жүректерінің тұсына қолдарын қойып, әнұранды хормен айтады.
Рефлексиялық
түзетушілік
-Балалар, рәміздерге нелер жатады?
-Қайда саяхатқа шықтық?
-Еліміз қалай аталады?
-Ту, елтаңба, әнұран.
-Астанаға.
Балалар түсінгендері туралы әңгімелейді.
Күтілетін нәтиже:
Біледі: Қ/Р-ның рәміздерін танып-біліп, айтып беруді. Қ/Р мемлекеттік әнұранын жатқа айтуды.
Игереді: Қ/Р рәміздері туралы, әнұранды жатқа айтады.
Меңгереді: Қ/Р әнұранына рәсім жасауды.