Гүлдер әлеміне саяхат
«Гүлдер әлеміне саяхат» сабағы балалардың гүлдер туралы білімдерін тереңдетіп, табиғатты қорғауға, сүйе білуге және оларға қамқорлық жасауды үйретуге бағытталған. Бұл сабақ балаларға эстетикалық тәрбие берудің тиімді тәсілі болып табылады. Гүлдер балалардың назарын аударады, оларды қызықтырады және білім алудың қызықты формасына айналады.
Сабақтың барысы өзара әрекеттесу және тәжірибелер арқылы жүзеге асырылады. Тәрбиешінің шеберлігімен балалардың назарына қураған гүлді тарту етіледі. Бұл кезде балалардың түрлі білімдерін біріктіре отырып, гүлдердің табиғаттағы рөлі мен олардың әдемілігі туралы сұрақтар қойылады. Олар гүлдердің ауаны тазалауға арналған, ендеше, гүлдер тек әдемілік үшін ғана емес, көптеген пайдалы қасиеттері де бар екенін түсінеді.
Сабақ барысында балалар гүлдердің өсіп-жетілуіне арналған жағдайлар туралы білім алады, яғни топырақ, күн мен су маңызына мән береді. Сонымен қатар, балалар тәжірибе жасаудың қызықты әдісі ретінде тамыр арқылы су қалай өтетінін бақылап, зерттеуші ретінде әрекет етеді. Осылайша, сабақ барысында теориялық білім практикамен бірге оралады.
Сонымен қатар, балалар іс-әрекет кезінде алғашқы гүлді, бәйшешекті көрсетіп, оларды қадірлеуді үйренеді. Гүлдер әлеміне саяхат кезінде балаларға түрлі тапсырмалар беріледі, олар арқылы балалардың танымдық қызығушылықтары артады. Гүл ханшайымы арқылы жүргізілетін ойын элементтері сабақтың көңілді әрі тартымды өтуіне ықпал етеді.
Сабақтың соңында балалар бір-бірімен бөлісіп, алған білімдерін қорытындылайды. Олар гүлдердің табиғатқа әдемілік әкелетінін және олардың барлығына қамқор болу қажеттігін түсінеді. Осылайша, «Гүлдер әлеміне саяхат» сабағына қатысқан балалар гүлдерге деген сүйіспеншілікпен қатар, табиғатты қорғау мен оны бағалаудың маңыздылығын түсінеді.
«Гүлдер әлеміне саяхат»
Сабақтың мақсаты: Балалардың гүлдер туралы білімдерін кеңейту өлең тақпақтар арқылы тіл
Байлығын артыру, табиғатты қорғауға, сүйе білуге ,оларды күте білуге тарбиелеу.
Сабақтын әдіс тәсілі : Әнгімелесу, түсүндіру, көрсету, саяхат, тәжірибе, ОТТШМ әдістемесі.
Сабақтың көрнекілігі: Суретт ер,Бөлме гүлдері.
Сабақтың барысы:Ұймдастыру кезең.
Арайлап таң атты
Алтын сауле таратты
Жарқырайды даламыз
Жарқырайды қаламыз
Қайрлы таң балалар!
Қайрлы таң қонақтар!
Балалар қараңдаршы біздің топқа бүгін көп қонактар келіпті.
Кәне амандасайық.
Балалар: Сәлеметсізбе!
Тәрбиеші: Енді әдемі отырып, мені мұқият тындаңдар Т
Тәрбиеші: балалар мен бүгін топқа келе жатқанда дәрізде ,бір гүлді таукып алдым , сол гүлді топқа сол гүлді топқа әкелдім қураған гүлді көрсету
Сендер оның атын білесіңдур ме
Хлорофитиум
Ал бізде осы гүл бар ма топта ?
Үстелдің үстіне қойып ,жанына екінші гүлмен салыстыруүшін қою.
Балалар салыстырады,қураған гүлге көмук керек екенін айтады (жері кеуіп қалған,жапырақтары қураған)
Көмектеспей тұрып, алдымен есімізге түсірейікші
- Гүл – ол өсімдік, қай табиғатқа жатады?
Тірі табиғатқа жатады .
- Балалар, гүлдер не үшін керек?
Гүлдер әдемілік үшін керек, гүлді туған күн иесіне мерекеде аналарға сыйлау үшін керек. Гүлдер ауаны тазартады.
- Гүлдер қайда өседі? (бейне таспадан, гүлдердің түрін көрсету)
Далада, бөлмеде, алаңда, орманда.
Дұрыс балалар, гүлдер екіге бөлінеді дала гүлдері және бөлме гүлдері
- Гүлдер әдемі болып өсу үшін не қажет?
Топырақ, күннің көзі, су қажет.
- Балшыққа отырғызуға бола ма?
Жоқ!
- Балалар, гүлдер қалай қоректенеді екен?
Гүлдер тамыр арқылы қоректенеді.
- Тамыр не үшін керек?
Гүлдерді тамыр ұстап тұрады, тамыр арқылы су жібереді.
Кәне кім гүлдің құрылымын пазылмен жинап, айтып береді. Тамыры, сабағы, жапырағы, гүлдері.
Балалар тамыр арақылы су қалай көтерілетінін көргілерің келе ме?
Тәжірибе: стақанға боялған қызғылт суға, ақ мата батырып көрсету. Балалар сендер гүл туралы көп біледі екенсіңдер, шаршаған шығарсыңдар бойымызды сергітіп алайық.
Сергіту сәті «Табиғат» (музыка)
Балалар гүлдер әлеміне саяхатқа барғыларың келеме?
- Саяхатқа бару үшін қалай киіну керекпіз, қазір жылдың қай мезгілі? Көктем, күннің көзі шығып тұр
- Балалар саяхатқа бара жатқанда өзімізді қалай ұстауымыз керек? Жолда шулауға, қоқыстарды лақтыруға, гүлдерді жұлуға, көбелектерді ұстауға болмайды.
Музыка әуенімен «гүл» әлеміне саяхатқа кеттік!
Балалар кәне гүлдердің жұпар иісін иіскейікші.
Балалар қақпасы жабық екен ғой. Сол кезде гүл ханшайымы келіп қалады, Балалар сендер менің гүлдерімді көруге келдіңдерме? Сендер менің тапсырмаларымды орындасаңдар сендерге гүлдерімді көрсетемін. Кіреміз ақырын
Қандай тамаша! Иісін иіскендерші Жұпар иісі қандай тамаша!
1 тапсырмасы:
- Кәне кім тақпақ біледі гүл туралы
Тақпақ:
1. Ұмытпай күнде,
Су құямын гүлге
Тұрады гүлім
Құлпыртып түрін
2. Үйде тұрып өсетін
Әкеп гүлдің көшетін
Топырақты салдымда
Отырғыздым қалбырға
2 тапсырмасы:
Мына құралдар не үшін қажет?
Үстелде (су құйғыш, қопсытқыш, су шашқыш)
3 тапсырмасы:
Гүлдерді санап беріңдерші.
Гүл ханшайымы: Балалар сендер білесіңдерме көктемнің алғашқы
гү лін қандай гүл екен?
Бәйшешек дұрыс балалар.
Сол гүлдерді сендерді с ендерге сыйлағым келіп тұр.
Балалар сссаяхат ұнадыма сендерге, гүлдер әдемі екен бірақ гүлдемепті
Өзіміз жапсчырып гүлдендіреиікші кәне үстелге жақындаңдар
Алдарыңдағы құмды мына дайын гүлдердін көшетіне ,желімді жағып
Құмды себелейміз . Қараңдаршы қандай әдемі гүл болып шықты.
Қорытындылау: Балалар сабақ ұнады ма сендерге?
Біз не туралы көп білдік? Гүл не істей алады?
Гүлдейді,желден шайқалады,су ішеді, қурайды,жұпар иіс шығарады.
Осымен біздін сабағымыз аяқталды ,қонақтарымызға сау болыңыз деп,
Бәйшешек гүлдерін сыйлайық.