Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Ондықтарды қосу және азайту: Жаңа сабақ

Ондықтарды қосу және азайту: Жаңа сабақ

Жунусова Асем Жумагуловна
Жунусова Асем Жумагуловна
DOCX
189
0

Сабақтың тақырыбы: Ондықтарды қосу және азайту, әрі оған арналған тапсырмалар. Оқушыларға арифметикалық амалдарды меңгерту, оларды толық ондықтармен жасау мақсатында ұйымдастырылған жаңа сабақ. Бұл сабақта біз оқушыларды ондықтарды дұрыс қосу мен азайтуға үйретуге тырысамыз. Сабақ барысында мынадай мәселелерге назар аударамыз: толық ондықтармен арифметикалық амалдар тиімділігін қамтамасыз ету, оқушыларды сабаққа тарту, топтық жұмыстың маңызы.

Сабақта қолданылатын үздіксіз технологиялар мен стратегиялар арқылы оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру басты міндетіміз. Сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту үшін балаларға топтарға бөлінген жұмыс берілген. Геометриялық фигуралармен топтарға бөлуден бастап, олардың әрқайсысына ондықтармен жұмыс істеу тапсырмалары ұсынылады. Оқушылар ББҮ стратегиясының «Білемін», «Білгім келеді» форматында өзекті мәселелерді талқылып, пікір алмасады.

Ары қарай «Мағынаны тану» кезеңінде топтық міндеттер бойынша есептер шығарылады. Оқушылар топта отырып, өзара талқылайды, пікірлерін ортаға салады. Мысалы, үшбұрыш тобына 3 онд + 2 онд = 5 онд есебін шығару тапсырылса, төртбұрыш тобына 7 онд - 4 онд = 3 онд есебі беріледі. Оқушылар есептерді шешіп, нәтижелерін өзара тексереді.

Сергіту сәтінде АТҚ қолданып, көңіл-күйді көтеру және топтық жұмыстың тиімділігін арттыру мақсатында ойындар ұйымдастырылады. Сабақтың қорытынды кезеңінде ББҮ «Үйрендім» бөлімі үшін оқушылардың сабақ барысында үйренгендерін жазады, ал кері байланыста сабақ түсінікті болып, немесе қиындықтар туындаса, соған байланысты суреттер сала алады. Үйге тапсырма ретінде 169 бет, №3 беріледі, бұл оқушылардың білімдерін тереңдету мен практикаға негізделген тапсырмаларды орындауға мүмкіндік береді.

Предпросмотр

Сабақтың тақырыбы: Ондықтарды қосу және азайту
Сабақтың мақсаты: Толық ондықтармен арифметикалық амалдар орындауды үйрету
Сабақтың міндеті:

  • Толық ондықтармен арифметикалық амалдарды шығаруға дағдыландыру

  • Сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін одан әрі дамыта отырып, өз ойын толық жеткізе білуге дағдыландыру ; есепке қызығушылығын арттыру

  • Тәртіпті сақтай білуге, өзара сыйластыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Қолданылатын технология: СТО
Стратегиялары:ой шақыру, топтастыру, ББҮ
Көрнекті құралдар: өрнек жазылған карточкалар,АТҚ, ББҮ кестесі.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру.
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де
Қуанайық достарым
Арайлап атқан күнге!


Оқушыларды топқа бөлу. Геометриялық фигуралар арқылы төрт топқа бөлу (үшбұрыш,төртбұрыш, дөңгелек, бесбұрыш)
Қызығушылық ояту
Оқушылар ББҮ стратегиясының «Білемін», «Білгім келеді» бөліктерін толтырады. (Оқушыларға бағыт беріп отыру)

  • Балалар, біз ондықтар туралы не білеміз?

  • Енді осы сабақта не білгілерін,нені үйренгілерін келеді?


Мағынаны тану
Топтық жұмыс


Үшбұрыш тобына Төртбұрыш тобына
3онд + 2 онд=5онд 7онд – 4онд=3онд
30+20=50 70-40=30
5онд-2онд=3онд 3онд+ 4онд= 7онд
50-20=30 30+40=70


Шеңбер тобына Бесбұрыш тобына
9онд-5онд=4онд 2онд+ 6онд= 8онд
90-50=40 20+60=80
4онд + 5 онд=9онд 8онд – 6онд=2онд
40+50=90 80-60=20


Оқулықпен жұмыс:


Shape1
Торт -1онд. ж ?ж
Кекс -2 онд. ж


1 онд+2онд= 3онд
10+20=30(ж)


Жауабы: 3онд. (30) жұмыртқа


Сергіту сәті. АТҚ көмегімен сергіту сәтін жасату.
Топтық жұмыс:

  1. 2) 3) 4)

20+20=40 40+10=50 50-40=10 10+90=100
90-20=70 70-20=50 50-30=20 20+10=30
Осы өрнектерді ондықтар арқылы жазып көрсет.


Ой толғаныс


«Сандық тізбекті толықтыр» ойыны.

+

-

+

+



20

40

50

10

90


Shape4Shape3Shape2Shape5



+

-

-

-



90



70

50

20

30


Shape6Shape7
Shape8Shape9


  • Енді балалар, ББҮ кестесінің «Үйрендім» бөлігіне бүгінгі сабақта не үйрендіңдер соны жазып шығыңдар.

Кері байланыс
Оқушылар егер сабақты жақсы түсінсе күннің көзін, жартылай түсінсе бұлттың, мүлдем түсінбесе жаңбырдың суретін салады, «сабақ ұнады ма?» бұрышына жабыстырады.
Үйге тапсырма: 169 бет, №3
Бағалау.