Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Сабақ жоспары: «Құстар даусы» - музыкалық білім мен шығармашылықты дамыту

Сабақ жоспары: «Құстар даусы» - музыкалық білім мен шығармашылықты дамыту

Абаева Меруерт Алмабековна
Абаева Меруерт Алмабековна
DOCX
154
1

Бұл құжатта «Құстар даусы» тақырыбындағы музыкалық сабақтың жоспары ұсынылды. Сабақтың мақсаты – балаларды музыканы тыңдау арқылы жуан-жіңішке дыбыстарды ажырата білуге үйрету. Ән мен музыкалық ойын арқылы балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту көзделген. Сабақ барысында қобалжуды, тыныштықты, ынтымақтастықты және командалық жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру де маңызды.

Сабақтың ұйымдастыру кезеңінде балалардың көңілін көтеріп, музыкалық жаттығулар және ойындар арқылы жағымды атмосфера қалыптастыру маңызды. «Құстар» әні мен «Құстар шоқиды» әуендері арқылы балалар ортада айналып, құстардың қимылын imitation арқылы үйренеді. Бұл балаларға байқағыштық қабілеттерін жетілдіру үшін тамаша мүмкіндік.

Сабақтың одан әрі бөлігінде музыканы тыңдау кезеңі маңызды рөл атқарады. Мұнда ересек құстың даусы жуан, ал балапанның даусы жіңішке екенін түсіндірумен қатар, балаларды классикалық әндермен таныстырдық. Келешекте орындаушылық шеберлікті дамыту үшін бірнеше шығармалар ұсынылады, мысалы, «Бұлбұл», «Бөдене» сияқты әндер. Әнді орындау және билер көрсетіліп, балалардың музыкалық талғамы мен өнерге деген құрметін арттыру жоспарланған.

Сабақтың қорытынды кезеңінде балалардың алған білімдерін бекіту мақсатында рефлексия жүргізіледі. Ойындар арқылы балалар естілген дыбыстарды ажырата білу дағдыларын көрсетіп, сабақ барысында қатысқанын бағалауға мүмкіндігі болады. Жалпы, сабақ үлесіне тиген нәтиже – балалар музыканы естіп, оның мәніне терең үңілгендігі, сондай-ақ шығармашылық қабілеттерінің дамуы.

Предпросмотр

Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі:Ән -күй
Тақырыбы: «Құстар даусы»
Мақсаты: музыканы тыңдап, жуан-жіңішке дыбыстарды ажырату. Әнді мәнерлеп айтқызу.
Көрнекілік: құс пен балапанының  суреттері.

Ұйымдастыру кезеңі

Ән-күй жетекшісінің іс-әрекеті

Балалардың іс -әрекеті

Мотивациялық қозғаушылық

Амандасу.Көңілді әуен ырғағымен екі екіден жұптасып жүруді үйретеді.Жеңіл қимылдар жасау. «Құстар»,

«Құстар шоқиды» (Т.Ломова) әуенін тыңдап, құс сияқты ұшауды, отырып тұмсықпен шоқуды, айналуды, аяқтың ұшымен алға-артқа, оңға –солға қимылдар жасауды үйрету.

Амандасады, қол ұстасып еркін жүреді.

Әуенмен қалықтап ұшуды құс қимылдарын жасауға тырысады.

Ұйымдастыру –іздестіру

 

 

 

 

 

 

Музыка тыңдау:

  Құстардың даусын сайрағанын тыңдату. Ересек құстың даусы жуан, балапанның дыбысы жіңішке болатынын түсіндіру.

Ән үйрену: «Кім қалай дыбыстайды?» (Ж.Тұрсынбаев) «Бұлбұл» (Қ Шілдебаев,А Асылбеков), «Бөдене» әні (Р.Байқоңыров, А.Асылбек) орындалып ойын ойнату. «Бозторғай» (Е.Құсайынов,А.Асылбек), «Көкек» (Б Аманжолов) Әндердің мәтінімен таныстырады,әнді айтуға үйретеді.

«Шөжелерім» биін қайталау.

Ұлдарға қолдарына қамшы ұстатып Тұлпарым биін үйрету

Дидактикалық ойын:

«Қандай дауыс?».Тыңдау.

-Балалар,айтыңдаршы қандай дыбыс естідіңдер? Ойын арқылы балалардың музыкалық қабілетін дидактикалық ойынмен жалғастырып үйрету.

Балаларқұстардың сайраған даусын тыңдайды.

 

Жуан- жіңішке дыбыстарды түсінуге тырысады.

Әнді тыдап айтуға тырысад.

 

Қыздар би қимылдарын айтуға  асауға талпынады

Ұлдар биді үйренуге тырысады

Ойынға қызыға қатысады

Рефлекциялық

түзетушілік

-Балалар,қандай құстардың дыбысын тыңдадыңдар?

-Құстың даусы қандай?.

-Балапанның даусы қандай?

Сендер жақсы қатыстыңдар,жарайсыңдар. Сау болыңдар балалар!

Сұраққа жауап беруге тырысады.

Қоштасады.

Күтілетін нәтиже:
Біледі: музыканы тыңдап, жуан-жіңішке дыбыстарын ажыратуды.
Игереді:  дидактикалық ойынды текше арқылы ажыратуды.
Меңгереді: би қимылдарын жасауды, музыканы тыңдауды.
 
Тексерген әдіскер: Каримова М. С.