Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Менің отбасым және У дыбысы

Менің отбасым және У дыбысы

Григорьева Рита Маркабаткызы
Григорьева Рита Маркабаткызы
DOCX
371
4

Бұл оқу материалы «Менің отбасым» тақырыбы бойынша У дыбысы мен əрпін үйретуге арналған. Педагогтер үшін арнайы дайындалған сабақ жоспары мен тапсырмалар балалардың қызығушылығын оятып, отбасылық байланыстарды нығайтуға бағытталған.

Сабақ барысында балалар отбасы мүшелерінің атауларын, олардың маңыздылығын және әріптерді жазу жолдарын танып-білуге мүмкіндік алады. Зерттеу, әңгімелесу және топтық жұмыстар арқылы білімдерін тереңдетеді. У дыбысы мен əрпіне қатысты қызықты ойындар мен тапсырмалар болашақта сөздік қорларын арттыруға және дұрыс жазуға үйретеді.

Бұл материалда балалардың отбасылық құндылықтарына, үлкендерді сыйлау және оларға құрмет көрсету тақырыбына назар аударылған. Сабақ барысында балалардың тілдік дағдыларын дамыту, дыбыстардың ерекшеліктерін түсіндіру және сөздерді дұрыс айтуға үйрету – басты мақсат болып табылады.

Сонымен қатар, құжатта суреттер мен ойын элементтері арқылы сабақтарды қызықты әрі мазмұнды өткізудің тәсілдері қамтылған. Барлық тапсырмалар балалардың белсенділігін арттырып, бір-бірімен тығыз байланысты әрі жылы қарым-қатынас орнатуға негізделген.

Педагогтер үшін өз тәжірибелерінде қолдануға болатын түрлі әдіс-тәсілдер мен дидактикалық материалдар ұсынылған. Оқу мақсаттары мен күтілетін нәтижелер нақты көрсетілген, бұл материалдың тиімділігін арттырады.

Предпросмотр

3-тарау Менің айналамда кімдер бар?
ТАҚЫРЫБЫ: Менің отбасым. У дыбысы
мен əрпі

Мектеп/МҰ:







№201 мектеп-лицей




күні:8.11.2017

Педагогтің аты-жөні:Григорьева Р








СЫНЫП-ТОП:

Қатысқандар


Қатыспағандар


ІІ


саны:20


саны:




ҰОҚ-ның

0.1.1.2. Сөзді буынға бөлу,

сөздегі буын санын жəне орналасу


оқытылу

ретін анықтау





мақсаттары

0.1.3.1. Сұраққа жауап бере отырып, У дыбысы жəне əрпімен



танысады.







0.2.1.1. Сөз/сөйлем сызбасын оқу





0.3.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне



төменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін жазу



Shape2Shape3Shape4Shape5Shape6
Күтілетін
нəтижеБарлық тəрбиеленушілер:
Сурет бойынша сұраққа жауап береді.
Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін ажыратады.Удыбысы–кейде дауысты,кейде дауыссыз дыбыс. У дыбысының айтылуын дұрыс дыбыстайды.
Суреттегі заттардың аттарын атай алады, сөздегіу дыбысының орнын ажыратады.

  • əрпінің баспа түрін жазады.


Shape7Көпшілік тəрбиеленушілер:
Shape8



Shape9Shape10Shape11Shape12Shape13Shape14Берілген суретке қарап сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін ажыратады.
Сөздегі дыбыс санын, ондағы у дыбысының орнын ажыратады. У дыбысына сөз ойлайды.

  • дыбысына (дауысты, жуан дауысты) сөз құрайды.


Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін жазады.
Кейбір тəрбиеленушілер:
Сурет бойынша əңгіме құрайды, өз ойын толық жеткізеді.
Сөз/сөйлем сызбасын оқиды.



Удыбысын қатыстырып,сөз,сөйлем құрастырады.




Негізгі терминдермен сөз тіркестері:




Отбасы




ҰОҚ-дағы тапсырмалар мен диалогтерде




қолданылатын тіл:




Пікір алмасу сұрақтары.




Отбасы мүшелерінің есімдерінен У дыбысын ізде.



Бұл отбасында кім үлкен, кім кіші?




Өз отбасыңда сенен кім үлкен? Таяқшаны қалай



пайдаланасың?


Өткен ҰОҚ- дан алған білім


Отбасы туралы əңгімелейді. Таныс əріптерді тауып, сөз,


сөйлем құрайды. Сөздерді буынға бөледі?



Жоспар


\






Shape18Жоспарланған


ЖShape19 оспарланған жұмыс түрлері

РShape20 есурстар

уақыт




І. Дұрыс əсерлі

Педагог балаларды шаттық шеңберіне


көңіл күй орнату.

тұрғызады.


– Кəне, балалар барлығымыз отбасымызға
0–2мин.жақсы тілектер тілейікші!
– Ата-анам ауырмасын!

  1. Өмірлік –Үлкендерді сыйлайық!

тəжірибені

– Анамызды ардайық!




маңыздандыру.






Мақсатты

(Ұ)Педагог балалардың назарын оқу қызметіне

болжам.

тарту мақсатында балалармен «Отбасым


берекем!» қимылды ойынын ойнатады.



3–5 мин.

Барлық балалар шеңбер жасап тұрады.



Педагогтің белгісімен отбасы мүшелерін


айтып, бір қолымен екінші қолының


саусақтарын

бір-бірлеп

жұмады.

Егер


саусақтары жетпей қалса, артқа қарай адымдап,


қалған отбасыларын атайды. Көп адымдаған


балаға «Үлкен отбасы» деген атақ беріледі. Ол


бала қалған балаларды бақылаушы болады.



ҰОҚ-ның ортасы

Тапсырма орындамас бұрын педагог балаларға

III. Тақырып

жұмбақ жасырады.



Əліппе-дəптер.

бойынша жұмыс






6 – 27мин.







Shape21Маған да, саған да,
Жақын туыс бес адам.
Үш əріптен тұратын.
Оңға оқы, солға оқы
Өзгермейді еш одан.
Бəрі де өз жұртың
Айтады, кəне, кім атын? (Ана, апа, аға, іні, ата).
Балалар жұмбақтың жауабын айтады.
(Ұ) Əліппе-дəптермен жұмыс.
1-тапсырма.Педагог:Балалар жұмбақтың
жауабында аталған отбасы мүшелерінің
есімдерінен У дыбысы естіле ме?


Қайталап айтайықшы!
1.Отбасы мүшелерінің есімдерінен
У дыбысын ізде.


Суретте берілген отбасы мүшелері туралы əңгімелейді. Педагогтің көмегімен отбасы мүшелерінің аттарымен атайды.
Отбасы мүшелерінің атауларының сызбасына қарап буынға бөліп, дыбыстық талдау жасайды.
Отбасы мүшелерінің үлкенін, кішісін анықтайды. Балалар өз отбасылары туралы əңгіме құрады.
2-тапсырма. Педагог өлең жолдарын оқып береді. Балалар мұқият тыңдап, естеріне сақтайды.
Балаларға педагог үлкендерді сыйлау, олардың тілін алу, үлкендердің жолын кеспеу туралы əңгімелеп береді.
– У – бірде дауысты, бірде дауыссыз дыбыс.
Педагог У дыбысының дауысты дыбыстан кейін тұрса, дауыссыз болатынын, көк түсті дөңгелекпен, ал дауыссыз дыбыстан кейін естілсе, дауысты болып, қызыл түсті
дөңгелекпен белгілейтіндерін айтып түсіндіреді.
Shape23


Shape24Shape25Shape26Shape27Shape28Балалар«Тау»сөзін қайталап, дыбыстық белгімен
талдау жасады. жазылған плакаты.


Сөздің неше буыннан тұрғанын айтады. У дыбысының мұнда дауыссыз дыбысының рөлін атқарып тұрғанын біледі.


«Су» сөзін қайталап, дыбыстық талдау жасады.

Су сөзінде У дыбысының дауысты дыбыс рөлін

атқарып тұрғанын біледі.

Əліппе-дəптер.

3-тапсырма. У əрпімен танысайық.


Күз бейнеленген суретке қарап отырып,

балалар күз мезгілі тұралы əңгімелеседі. Күз

мезгілінде жапырақтар түсіп

ағаштардың

бұтақтары көрініп тұрғанын байқайды.

Shape31


Сөздердің
сызбасы
жазылған плакат.


Əліппе-дəптер.
































Педагог У əрпінің суретін көрсетіп, бұтақтың суретіне назар аудартып, ұқсастықты айтады.
Балалар бұтақты саусақ ұшымен бастыра салып, сосын ауада салып көрсетеді.
Педагогпен бірге өлең жолдарын қайталайды.
Балалар өлең жолын қайталай отырып, у дыбысының анық айтылуына жаттығу жасатады.
(Ұ) Сергіту сəті


Отбасымыз бақытты!



Өлең жолдарын қимылмен қайталайды.



4-тапсырма



Педагог У əрпінің баспа түрін көрсетеді.

У əрпінің баспа




Балалар өздеріне берілген моншақты сымға

түрі жазылған


плакат.


тізіп, У əрпіне ұқсатып жасайды.



5-тапсырма



Педагог балаларға У дыбысын жасау үшін



таяқшаларды қолдануға болатынын айтады.



Балаларға ой тастайды.Балалар У дыбысының



бейнесіне қарап отырып, өздеріне қанша



таяқша керек екенін, жəне қалай жасауға

Əліппе-дəптер.


болатыны туралы пікірлеседі.



У əрпінің баспа түрін ауада жазып, сосын



жұмыс дəптеріне баспа түрін жазады.





IV. ҰОҚ-ның

Педагог балалардың оқу қызметіне


қорытындысы.

белсенділіктері мен қызығушылықтарын

Əліппе-дəптер

Рефлексия.

талқылап, мадақтайды. Оқу қызметін



қорытындылайды.


28-30 мин.

(Ұ,Ө) Рефлексия. Балалар өз білім деңгейлерін



смайлик арқылы бағалайды.