Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Сабақ жоспары: [Дд] дыбысы мен әрпі

Сабақ жоспары: [Дд] дыбысы мен әрпі

Хуаныш Гулзада Хуаныш
Хуаныш Гулзада Хуаныш
DOCX
128
1

Сабақ жоспарының тақырыбы – [Дд] дыбысы мен әрпі. Мақсатымыз – балаларды осы дыбыс және әрпімен таныстыру, дыбыстық талдау жасау және оқу дағдыларын дамыту. Сабақтың барысында балалар ойын арқылы [д] дыбысымен байланысты сөздерді құрастырады және мапа-матрицасын қолдана отырып, өз үлестерін көрсетеді.

Сабақ барысында 20 оқушы, оның ішінде 5 қатыспаушы бар, өзара белсенді әрекет үстінде болады. Біз сиқырлы әріп жәшігін қолдана отырып, балалардың қызығушылығын арттырамыз. [Дд] дыбысын жәшіктен шығару арқылы, олар жаңа білімді ерекше тәсілмен меңгереді.

Сабақтың жоспары мен кезеңдері мұқият әзірленген. Бізбек, аралас, жеке және топтық жұмыстарды қамтиды. Әр бала сабақта өздерін көрсету үшін бұл кезеңдерде активті қатыса алады, сонымен қатар оларды бағалау критерийлері бойынша нақты нәтижелермен бағалаймыз.

Сабақтың соңында оқушылар осы дыбысқа байланысты заттардың суретін бояп, олардың білімдерін алған әсерлерімен бөліседі. Оқытушы оқушылардың ой-пікірлерін тыңдап, сабаққа қатысты рефлексияны жүзеге асыра алады. Бұл процесс балалардың шығармашылық ойлауын дамытуға көмектеседі.

Предпросмотр

Сабақ жоспары

Пән: әліппе


Мектеп: С.Сейфуллин атындағы
№5 көпсалалы мектеп-лицейі

Күні: 23.11.2017

Мұғалім: Хуаныш Г.

Сынып: І-топ МАД

Қатысқандар саны:20
Қатыспағандар саны: 5

Сабақтың тақырыбы:

[Дд] дыбысы мен әрпі.

Сабақтың мақсаттары:

0.1.1.2. Балаларды [Дд] дыбысы және әрпімен таныстыру; сөздерге дыбыстық талдау жасау; [д] дыбысын дауыстылармен бірге буын құрап оқыту.
0.1.3.1. Әртүрлі тапсырмаларды орындау арқылы балалрдың оқуға деген қызығушылығын арттыру.

Бағалау критерийлері:

Білім алушылар:

  • [Д] дыбысымен танысады;

  • [Д] дыбысына қатысты сөздерді құрап оқиды;

  • [Д] дыбысына қатысты тапсырмаларды орындайды;

Тілдік мақсат:

Оқушылар [Д] дыбысына қатысты сөздерді айтады.

Құндылықтарды дарыту:

Сыпайлылықты, достарымен тату болу.

Пән аралық байланыс:

орыс тілі,

Алдыңғы білімдер:

Оқушылар осы уақытқа дейін өткен дыбыстарын қатыстырып сөздер құрастыра алады.

Бастапқы білім:
5 минут

Балалар менің қолымдағы не деп ойлайсыздар? Оқушылардың жауабы тыңдалады. Жәшік сөзінің орыс тілде қалай айтылатынын білесіңдер ме? Оқушылар жауабы тыңдалады. Осы жәшіктің ішінде сиқырлы әріп бар? Ол қандай әріп? Кәне кім айтады? Оқушылар жауабы тыңдалады. Д әрпін айтқан уақытта сиқырлы жәшік ашылады.
Иә бүгінгі біздің сиқырлы әрпіміз Дд дыбысы. Осы дыбысқа қатысты қандай сөздер білесіздер? Оқушылар жауабы тыңдалады.
Сонымен балалар бүгінгі сабақта біз ненмен айналысамыз нені үйренеміз? Оқушылар жауабы тыңдалады.

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері:

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы:
8минут






Бүгінгі сабақта біз
- [д] дыбысы және әрпімен танысамыз;
- [д] дыбысының жазылу ережесімен танысамыз;
- [д] дыбысын қатыстырып сөздер құрастырып оқимыз;


Балалар экранға назар салыңыздаршы.
Оқушылардан осы суреттер туралы ойлары тыңдалады.
Д оп- спорттық ойындар ойнауға арналған құрал.



АКТ слайд



Слайд
Экраннан [Д] дыбысына қатысты суреттер көрсетіледі



























Дара мен Диего сіздердің сүйікті мультфильмдеріңіздің кейіпкерлері.




Домбыра – қазақтың ұлттық музыкалық аспабы.
Осы затты кім көріп тұр маған алып келсінші. Оқушылар домбыраны алып келеді. Мен домбыра бөліктерін көрсетуді сұраймын. Оқушылар жауап бермесе, ата-анаға домбыраны сипаттау беруін сұраймын.









Дәрігер – біз ауырғанда бізді дәрі-дәрмек беріп емдеп, жазады. Дәрумендер бізге күш қуат береді. Оны бізге дәрігер береді.





Достар – ол біздің сыныптастарымыз, аулада бірге ойнайтын балалар. Досқа қатысты мақал білесіздер ме? Оқушылар жауап береді.
Ата-аналар сіздерге сұрақ қойсам, достар деген кім? Ата-аналар тарапынан жауаптар тыңдалады.



Сабақтың ортасы:
8 минут






Тапсырма
жеке жұмыс
3 минут




Жарайсыңдар балалар, ал енді осы бүгінгі танысып жатқан Д дыбысының жазу ережесін жазып үйренейік. Тақтада Д дыбысының баспа түрін, содан соң, бас және кіші жазылу үлгісін жазамын.
Балалар орынмыздан тұрып, оң қолымыздың сұқ саусағымен д дыбысының бас әрпін жазайық, оңға бұрылып жазады, солға бұрылып жазады, аналарына қарап тағы жазады. Енді кіші әрпін жазайық, солға бұрылып жазады, оңға бұрылып жазады, аналарына қарап тағы жазады. Сіздер сондай жақсы жұмыс істедіңіздер, өзімзге қошемет көрсетіп қояйықшы.
Алдымыздағы дәптердің ішінде жіп бар. Сол жіптен Д дыбысының бас әрпін құрастырып салыңыздар.
Жарайсыңдар балалар сіздер өте жақсы жұмыс жасадыңыздар.
Осы Д дыбысын енді дәптеріміздің бірінші жолына жазып шығайық.
Сіздер д дыбысын жазу ережесіне қолымыздың икемін келтірдіңіздер. Кім тақтаға жазып көрсеткісі келеді. Тақтаға бір оқушы шығып Дд дыбысын жазады.


О й, мынау не өзі? Неге ұқсайды? Оқушылар жауап береді. Бұл үйге кіріп көргілерің келеме? Иә.
Сөздер ашылады. -Мынау неткен түрлі-түсті әріптер? Мен түсінбедім? Балалар сендер білмейсіңдер ме, неге бұл әріптер түрлі- түсті? -Оқушылар Д дыбысының дауыссыз дыбыс екенін айтып түсіндіреді. Иә балалар Д дыбысы дауыссыз, сондықтан да көк түспен боялады.
ДА, ДО, ДУ, ДОП, ДАҚ, ДА-ЛА, ДА-РА, ДО-ҒА, ДА-НА, ДО-ЛА-НА.


ДА-РА ДА-ЛА-ҒА ШЫҚ-ТЫ. ДА-ЛА ЖЫ-ЛЫ.


Сергіту сәті






Жіп






Слайд






сөздер

Сабақтың соңы
2 минут


Сабақты қорыту:
-Бүгінгі сабақта не үйрендік?
-Осы дыбысты қатыстырып сөздер айтыңыздаршы?
-Д дыбысы неге көк түспен жазылады екен?


Бағалау
2 минут

Бүгінгі сабаққа қатысты затты әдемілеп көк түспен бояймыз.

ҚБ бағалау

Сабақ бойынша рефлекция
1 минут