Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Жан мен тәннің саулығы үшін-дұрыс тағам таңда!

Жан мен тәннің саулығы үшін-дұрыс тағам таңда!

Избасарова Замира Балкыбековна
Избасарова Замира Балкыбековна
DOCX
171
5

Бұл материал мектепалды даярлық тобына арналған ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасын қамтиды. Тақырыбымыз «Жан мен тәннің саулығы үшін-дұрыс тағам таңда!» деп аталады, бұл балалардың дұрыс тамақтану туралы білімдерін жүйелеу және гигиеналық ережелерді қайталау мақсатында жасалған. Біздің негізгі мақсатымыз – балаларға денсаулық сақтау мен тамақтанудың маңыздылығын жеткізу.

Сабақ барысында балалар жұмбақтар шешіп, қызықты ойындар ойнай отырып, салауатты және зиянды тағамдарды айыра білуді үйренеді. Сонымен қатар, оларға күн тәртібінің дұрыс болуының, тиімді тамақтанудың, белсенді жаттығулардың жұмыс жасау талаптарының денсаулық үшін маңыздылығы түсіндіріледі. Тәрбиешінің жетекшілігімен балалар өзара сұрақ-жауап арқылы пікір алмасып, денсаулыққа байланысты мәселелерге жауап табуға тырысады.

Оқу қызметі барысында балалар құнды ақпаратқа ие болады. Олар дұрыс тамақтанудың денсаулыққа тигізетін әсері туралы түсінік алады. Бұл сабақтарда балаларға денсаулық сақтау мәдениетін, тамақтану алдында тазалық сақтау ережелерін және салауатты өмір сүрудің жолдарын меңгеруге мүмкіндік беріледі. Оқу барысында пайдаланылатын әдіс-тәсілдер балалардың қызығушылығын арттыруға бағытталған.

Күтілетін нәтиже – балалардың тамақтану мәдениетін жүйелей алмайтыны, сұрақтарға дұрыс жауап бере алуы, өз бетімен жұмыс жасап, денсаулық сақтау ережелерін практикада қолдана алуы. Салауатты тамақтану – салауатты өмірдің негізі. Сондықтан, осы сабақ арқылы балалар дәрумендер мен пайдалы микроэлементтердің ағзаға қандай пайдасы бар екенін біле отырып, өз денсаулықтарына жауапкершілікпен қарайтын болады.

Предпросмотр

Мектепалды даярлық тобына арналған ұйымдастырылған оқу қызметінің
технологиялық картасы
Тақырыбы:«Жан мен тәннің саулығы үшін-дұрыс тағам таңда!»
Мақсаты: Дұрыс тамақтану туралы білімдерін жүйелеу, кеңейту.Тазалық гигиенасы туралы ережелерді қайталау. Дүниетанымын, ой – өрісін, қызығушылығын арттыру. Дұрыс тағам таңдай білуге тәрбиелеу.

Негізгі
іс-әрекеті

Тәрбиешінің іс-әрекеті


Баланың
іс-әрекеті

Мотивациялық
ұйымдастыру кезеңі.


Қуан, шаттан! Алақай!
Қуанатын келді күн.
Қайырлы таң! Қайырлы күн!
Күліп шықты бүгін де күн!
Балалар бір-біріне қарап күлімдеп, қай баланың көңіл -күйі жоқ болса, көтеруге тырысады.


Ұйымдастыру , іздену


Жұмбақ шешу
Оны күткен адамдар ,
Ұзақ өмір сүреді.
Қадірін білген жарандар,
Байлық осы деседі.

ДЕНСАУЛЫҚ

Әңгімелеу: Денсаулық әркімнің өз қолында.
Денсаулықты адам баласына табиғат
сыйлаған басты байлық. Денсаулықты
жоғалту оңай, қалпына келтіру қиын.
Сондықтан адамның денсаулығының мықты
болуы адамның өзіне байланысты.
Жағымды, жағымсыз заттарды дұрыс таңдау
арқылы салауатты өмір сүруге болады.
Ойын «Пайдалы және зиянды»
Суреттен пайдалы және зиянды тағамдарды тауып, топтастыру.
ПАЙДАЛЫ ТАҒАМДАР ЗИЯНДЫ ТАҒАМДАР
Picture 6Picture 2 Picture 5Picture 6
Picture 3Picture 11 Picture 3Picture 2
«ЖАҒДАЯТТАРДЫ ШЕШУ»
• Самат таңертең сабаққа асығыс тамақтанып шықты. Анасы баласының бұл ісіне кейіп: «Денсаулығыңды бұзасың ғой, отырып асықпай дұрыс тамақтансаң қайтер еді?» деді. Самат анасына: « Дұрыс тамақтанудың денсаулыққа әсері қанша?» деді.



денсаулық


-күн тәртібі
- дұрыс тамақтану
-белсенді шынығу
- зиянды заттардың болмауы








Саматтың айтқаны дұрыс емес. Деніміздің сау болуы үшін ең алдымен
тиімді тамақтану қажет




- Қалай ойлайсыңдар, Саматтың айтқаны дұрыс па?• Айгүл бақты аралап келе жатқан. Бір кезде алдына
топ етіп алма түсті. Өзі қып - қызыл, үп - үлкен, Айгүл
қуанып кетті. Қызығып қолына алды.
Дереу жемек боп аузына апара берді... .
-Ал, сендер не істер едіңдер?• Әлия мен Сәуле сабақтан кейін « Денсаулық»
жайлы ой бөлісті. Сәуле ағасынан естіген әңгімесі
бойынша «Денсаулықты сатып алуға болады» деді. Ал
Әлия бұл ойға келіспеді.
- Сендер қалай ойлайсыңдар ?
«Ойлан тап» бұл кезеңде жұмбақтардың шешімін табу Жұмбақтар шешу.
1. Одан кір қорқады
Судан бұл қорқады.
2. Дәмі де жоқ, түсі де жоқ
Пайдаланбас кісі жоқ.
3. Жуынып болғанда
Жүреді қолында.
4. Бәтеңкесін, пальтосын
Өзі кие білмейді
Бұл баланы кім дейді?
Көзінен жас кетпейді
Балалардан шеттейді
Бұл баланы кім дейді?
Шықпай жатып көшеге
Үсті басы кірлейді
Бұл баланы кім дейді?

Алманы жуып жиміз.


Денсаулықты ақшаға сатып ала алмаймыз



(сабын)


(су)
(орамал)


(жалқау)


(жылауық)


(салақ)

Рефлексивті түзету


Балалар тамақтанудың қандай пайдасы бар екен?
Тамақтану алдында қандай шара қолдану керек?
Жемістерді қалай жеу керек екен?


Балаларды мадақтау

Денсаулыққа
Қол жуу керек
Жемістерді жуу , шірігін тазалап жеу керек.

Күтілетін нәтиже:
Жүйелейді:тамақтану мәдениетін жүйелейді;
Қолданады:қойылған сұраққа дұрыс, тез жауап беруді, өз бетімен жұмыс жасауды қолданды;
Түсінеді:тамақтану алдында тазалықты сақтауды, дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы түсінді;