Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. «Түстер» тақырыбындағы сабақ жоспары

«Түстер» тақырыбындағы сабақ жоспары

Кайргельдиновна Бақыт Зейноллиновна
Кайргельдиновна Бақыт Зейноллиновна
DOCX
197
2

«Түстер» тақырыбы мектепке дейінгі білім беру жүйесінде балалардың танымалдылығын арттыруға бағытталған маңызды тақырыптардың бірі. Бұл сабақ жоспарының мақсаты - балаларға түстер туралы түсіндіру, оларды жаңа сөздермен таныстыру және сөйлеу белсенділігін арттыру.

Сабақтың ұйымдастыру кезеңі балалардың белсенділігін көтеруге, оларды ынталандыруға арналған. Сәлемдесу, өлең оқу арқылы балалар сабаққа дайындалады. Педагог айтқан сұрақтарға жауап бере отырып, балалардың мативациясын арттырады. Сабақ барысында түрлі жыл мезгілдері мен табиғат құбылыстары туралы сұрақтар қою арқылы балалардың логикалық ойлау қабілеттерін дамытуға зор ықпал етеді.

Келесі кезеңде балалар түстермен танысып, суреттермен жұмыс істейді. Жас суретшінің көмегімен балалар әртүрлі түстерді танып, оларды дұрыс атай білуге үйренеді. Сабақ интерактивті түрде өткізіліп, балалардың белсенді қатысуы қамтамасыз етіледі, бұл олардың назарын сабаққа ұстап тұруда маңызды рөл атқарады.

Сабақтың негізгі бөлімі балалардың қарым-қатынас дағдыларын дамытуды көздейді. Олар сурет, дыбыстық жаттығулар мен жұмбақтар арқылы оқу материалын қызықты әрі ойын түрінде қабылдайды. Сабақ барысында аудиовизуалды материалдар мен интерактивті ойындар қолданылады, бұл балалардың көп нәрсені игеруге көмектеседі.

Сабақ соңында балалар алған білімдерін қорытындылап, практика жүзінде қолдануға мүмкіндік алады. Түссіз суреттерді қажетті түспен бояу тапсырмасы балалардың шығармашылық қабілеттерін ашады, оларды қиялдауға итермелейді. Осылайша, сабақ соңында балалар тиімді жұмыс істеп, берілген тапсырмаларды жақсы орындағаны үшін мадақталады.

Предпросмотр

"Түстер" тақырыбындағы сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: 
Түстер. 
Сынып: 
Естияр тобы, мектепке дейінгі шағын орталық. 
Сабақтың түрі: 
Жаңа сабақ. 
Көрнекілік: 
«Түстер» тақырыбындағы мазмұнды суреттер. 
Мақсаты: 
Білімділік: тақырып бойынша түсінік беру, жаңа сөздермен танысу. Сөздік қорын молайту. Сөздерді, сөз тіркестерді сөйлемде дұрыс қолдануға үйрету. Сұрақтарға жауап беруге дағдыландыру. Жолдан өту ережесін еске түсіру. 
Дамытушылық: ауызекі сөйлеу тілін, ой-өрісін дамыту. 
Тәрбиелік: Өмірді, табиғат көрінісін бағалай білуге тәрбиелеу. 
Оқушы нені білу тиіс: 
«Түстер» тақырыбы бойынша сөйлей білу. Осы тақырып бойынша өтетін сөздерді, сөз тіркестерді сөйлемде дұрыс қолдана білу. Қойылған сұрақтарға дұрыс жауап бере алу. 
Оқушы нені игеруі қажет: Қазақ тіліне тән ерекше дыбыстарды, жаңа сөздерді, сөз тіркестерді дұрыс айтуға, суретті бояуға дағдыландыру. 
Сабақтың барысы. 
Ұйымдастыру кезеңі: 
- Сәлеметсіңдер ме, балалар. 
- Сәлеметсізбе! 
- Сабақты өлеңнен бастаймыз. 
Кел, бала, сабақ баста! 
Жаз, оқы, сөйле, тыңда! 
Айт, зертте, тексер, сұра! 
Шаршама да, демалма! 
Қазақ тілін үйренсең, 
Көп ұтасың сен ертең! 
-Балалар, бүгінгі сабақтың мақсатымыз: жаңа сөздермен танысу, түстерді білу. Сөйлеу тілін дамыту. 
-Енді, балалар, келесі менің сұрақтарыма жауап беріңдер. Бір жылда неше жыл мезгілі бар? 
-Бір жылда төрт жыл мезгілі бар. 
-Бір жылда неше ай бар? 
-Бір жылда он екі ай бар. 
-Бір апдада неше күн бар? 
-Бір аптада жеті күн бар. 
-Қазір жылдың қай мезгілі? 
-Қазір жылдың көктем мезгілі. 
-Қазір көктемнің қай айы? 
-Қазір сәуір айы. 
-Бүгін аптаның қай күні? 
-Бүгін аптаның сәрсенбі күні. 
-Ертең аптаның қай күні? 
-Ертең аптаның бейсенбі күні. 
-Кеше аптаның қай күні болды? 
-Кеше аптаның сейсенбі күні болды. 
-Біздің Отанымы қандай мемлекет? 
-Менің Отаным – Қазақстан. 
-Қазақстан қандай мемлекет? 
-Қазақстан - тәуелсіз мемлекет. 
-Елбасы кім? 
-Елбасы – Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев. 
-Мемлекеттік тіл қандай тіл? 
-Мемлекеттік тіл – қазақ тілі. 
Бой сергіту. 
Көктем келді. 
Көктемде күн жылы, 
Адамдар қысқы киім шешеді, 
Құстар ұшып келеді, 
Жаңбыр жауады, 
Гүлдер өседі. 
Сабақтың негізгі бөліміне дайындалу: 
-Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы «Түстер».Түстер туралы не білесіңдер? Қандай түстер болады? Әр затта өз түсі бар. 
Сабақтың негізгі бөлігі: 
- Бүгін біздің сабағымызға қонақ келді. Бұл Жас суретші. Ол бізді түстер әлемімен танысып өтеді. 
- Қараңдар, ол бізге сурет салып келді. Бұл не? 
-Қызанақ. 
-Қызанақ қандай? (қызыл). Тағы да қызыл түсті бізде не бар? 
- Ал мынау не? ... (осы түрде қара, ақ, көк, жасыл, көгілдір, қоңыр, сары, қызыл сары түстермен танысу). 
-Жұмбақ жасыру: 
Ағайынды бәрі: 
Шықса көк, түссе сары. (Жапырақ) 
-Фонетикалық жаттығу. 
-қо, -қо, -қо –қоңыр 
-қы, -қы, -қы – қызыл 
-қа, -қа, -қа - қара 
-Жақсы. Шаршаған шығарсыңдар. Тынығып алайық. Орнымыздан тұрамыз. (сергіту сәті) 
Орнымыздан тұрамыз. 
Қолды белге қоямыз. 
Басты оңға бұраймыз. 
Басты солға бұраймыз. 
Бір отырып, бір тұрып, 
Біз демалып аламыз. 
- Жақсы, орнымызға отырамыз. Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар, түстер бізге керек пе? Не үшін керек? 
- Ал жолдан өтуге ол бізге қалай көмектеседі? Мынау не? (бағдаршам). Ол қалай істейді? 
- Жарайсыңдар, енді «Жолдан өту» ойнын ойнайық. Мен сендерге қызыл түсті көрсетсем, сендер тұрасыңдар, қызыл сарыны көрсетсем – дайындалып тұрасыңдар, ал жасылды көрсетсем – орындарыңызда тұрып жүресіңдер. 
-Жақсы, ал енді, балалар, сендердің түсінігін тексеру мақсатында біз келесі тапсырманы орындаймыз: мен сендерге түссіз суретті беремін, сендер оны мен айтқан түспен бояйсыңдар. Бірақ алдымен қолдарымызды дайындап қояйық: 
Оң қолымда бес саусақ, 
Сол қолымда бес саусақ. 
Алақанды ашамыз, 
Бесті беске қосамыз. 
Қорытынды: 
-Балалар, сабақ барысында жақсы жұмыс істедіңдер. Сендерге көп рахмет. Сабақ аяқталды. Сау болыңдар.