Ертегі кейіпкерлерімен саяхат: жаңа білім мен қызықты тапсырмалар
Бұл материал оқушылардың математика мен тіл дамыту қабілеттерін одан әрі жетілдіруге бағытталған. Сабақтың құрылымы ертегі кейіпкерлері арқылы балалардың назарын аудара отырып, оларды белсенділікті арттыруға мүмкіндік береді. Оқу процесінде түрлі әдістемелерді қолдану, интерактивті көрнекіліктер мен ойын элементтері сабақтың қызықты әрі тиімді өтуіне үлкен септігін тигізеді.
Сабақтың алғашқы кезеңінде оқушылар көңілді беттер арқылы өздерін көрсетіп, сабаққа позитивті көңіл-күймен кіріседі. Содан соң, олар ертегі көшесіне шығып, жұмбақтар шешу арқылы логикалық ойлау қабілетін дамытады. Әтеш, Дюймовочка және басқа да ертегі кейіпкерлері балаларды әр түрлі тапсырмалармен қарсы алуда. Мысалы, геометриялық пішіндер мен математикалық тапсырмалар балалардың зейінін арттырып, есеп жасау дағдыларын жетілдіруге көмек береді.
Негізгі мақсат - балалардың логикалық ойлау қабілетін дамыту, есте сақтау және ұқыптылық қасиеттерін тәрбиелеу. Сабақ барысында олар сандарды ретпен санауды, есептер шығаруды және геометриялық фигураларды танып білуді үйренеді. Әрбір тапсырма балалардың қызығушылығын арттыруға бағытталуы, жаңа білім алудағы ынталарын оятуы тиіс.
Ақырында, сабақтың қорытынды бөлімінде балалар өздерінің ал білім алғаны мен жеткен жетістіктері туралы талқылап, рефлексия жасайды. Бұл кезеңде олар өткен кезеңдердің қорытындыларын шығарып, алған білімдерін өмірде қалай қолдануға болатындығы жайлы ойланып, ертегі кейіпкерлерінің әрқайсысымен ортақтасып, көңілді естеліктермен бөліседі.
Ертегі кейіпкерлерсаяхатта
Пәнаралық:: математика,тіл дамыту.
Сабақ түрі: Ойын-саяхат.
Әдістері: Ауызша ,көрнекіліктер,ойын.
Көрнекіліктер:: интерактивті тақта,көңілді беттер .
Мақсаты:
1. Сандарды ретімен және кері санау,есептер шығару,және геометриялық пішіндерді атау. 2. Ойлау қабілетін дамыту және есте сақтау қабілетін арттыру
3. ұқыптылыққа тәрбиелеу,тапсырмаларды дұрыс орындау..
Сабақ барысы
I.Ұйымдастыру кезеңі. (5 слайд)
Алдарыңда “Көңілді бет”.Қандай көңілмен келдіңдер сабаққа?Қанеки осы суреттерді алып көрсетеді.. (6 слайд)
II. Сабақтың тақырыбы
• Бүгін біз ертегі кейіпкеріне қонаққа барамыз•Қонаққа барғанда өзімізді қалай ұстаймыз?
• Біз ертегі көшесіне шығамыз. (7 слайд).
• Жұмбақты шешіңдер
Барініздін де ерте тұрамын,
Бәріңіздіоятамын ?
“. (Әтеш) (8 слайд)
• Кім айтады орыс тілінде әтеш қалай болады? (9слайд).
• Қалай ойлайсыңдар әтеш қай үйде тұрады?
Үйде тұрады,дұрыс айтасыңдар? №1.
III.Әтеш сендерге тапсырмалар дайынлап қойды
Көршісін тап.
Әтешке сау бол! деп айтамыз.Енді кішкентай қызға қонаққа барамыз
• Білесіңдер ме кім ол
(Дюймовочка) (10 слайд)
• Дұрыс айтасыңдар кішкентай қыз Дюймовочка живёт в доме номер №9.№ 9 үйде тұрады.
• Дюймовочка бара жатқанда сол жағында қай номерлерді өтеміз.(11 слайд)
(1, 3, 5, 7)
• Дюймовочка тапсырмалар дайындапты.:
Ответы на вопросы:
1Үшбұрышыбар фигураны қалай атайды? (12 слайд)
2. Бір ауыз сөзбен ата, үш бұрыш, шаршы? (13 слайд)
3. математикалық таңбаларды ата!? (14 слайд)
4.Бір аптада неше күн бар№ (15 слайд) 7
5. Бауырсақ екінші нені кездестірді ? (16 слайд)
6. Қандай гүлдер артық және кем? (17 слайд)
• (Сау бол)
№ 4 үйге аттанамыз.Кім тұрады екен?
(18 слайд)
V.Сергіті сәті.
• Ал енді №2. Үйге барамыз(19 слайд)
•Мынау үйде кім тұрады?.
(нүктелерді ретімен қос.
(20 слайд)
Ірімшікті кім кемірді? (Мыши) (21 слайд)
• Орыс тілінде ? (Тышқандар).сөзі қалай аталады?
• Енді білеміз тышқандар үйде тұралы? №2. (22 слайд)
Есептер.
5 аю орманға шықты,
1 аю шаршап қалды.
Болды 5 аю ,
Қалды …………
Мысы кубитермен ойнады.
Біреуін жоғалтты
Болды 3
Қалды .........
• Мына үйде кім тұрады? Жұмбақ шешу. №3 (28 слайд)
Мен әжеден кеттім,
Мен атадан кеттім
Мен дөңгелек қып-қызыл,
Менің атым ………
• әрі қарай жалғастырамыз № 10. (23 слайд)
• Мында қу түліі тұрады (Түлкі).
• Алға және кері санау
.
Қорытынды:. (24 слайд
VI. рефлексия:
• Қандай ертегілер кейіпкерлеріне қонаққа бардық?