Мектеп жасына дейінгі балаларға адамгершілік тәрбиесін беру
Қазіргі қоғамдағы адамгершілік тәрбие бала тәрбиесінің негізі болып табылады. Мектеп жасына дейінгі балаларға адамгершілік тәрбиесін беру мәселесі - маңызды және өзекті тақырып. Бұл жерде студенттердің білімін арттыру мен тәжірибелік дағдыларын дамыту мақсатында әдіс-тәсілдер мен материалдар қолданылуы тиіс.
Оқыту жоспары арқылы студенттер адамгершілік тәрбиесінің мазмұнын, міндеттерін, мақсаттарын, құралдарын мен әдіс-тәсілдерін меңгереді. Олардың оқыту нәтижесінде адамгершілік туралы түсінік қалыптасып, оқушылардың қарым-қатынас, өзара пікір алмасу дағдылары жетілдіріледі. Осылайша, оқыту процесі балаларға адамгершілік құндылықтарды меңгертуге бағытталады.
Сабақтың құрылымы түрлі әдіс-тәсілдермен толықтырылған. Мысалы, топтық жұмыс, «Джигсо» әдісі, кері байланыс парағы секілді интерактивті кезеңдер балалардың қызығушылығын арттырып, тапсырмаларды орындаудағы белсенділіктерін төмендетпейтіндей ұйымдастырылады. Студенттер өзара бір-бірімен пікірлесіп, идеяларын ортаға салып, тәжірибе алмасады.
Сабақта қолданылатын ресурстар интерактивті тақта, плакаттар, флипчартттар мен оқулықтармен шектелмейді. Мысалы, оқушылар видеоматериалдарды көріп, талқылауға қатысады, бұл даярлық барысында өздерінің шығармашылық қабілеттерін дамытуға мүмкіндік береді. Тәрбие құралы ретінде топтық жұмыстар мен постер қорғау әдісі оқушылардың белсенділігі мен қызығушылығын арттырады.
Сабақ соңында оқушылар алған білімдерін бағалайды, рефлексия жасап, үй тапсырмаларын орындауға қадам жасайды. Балаға жасынан адамгершілік тәрбиесін беруге дейінгі жолды анықтап, бекіту – бұл тұрғыда болашақ тәрбиешілердің міндеті. Мектепке дейінгі тәрбиенің маңызды элементтерінің бірі - балаларды адамгершілік рухында тәрбиелеу, және бүгінгі сабақ осыған бағытталған.
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Пәні: Мектепке дейінгі педагогика
Мамандығы: 0101000-«Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту»
Тобы: МДБ-Т-13
Тақырыбы: Мектеп жасына дейінгі балаларға адамгершілік тәрбиесін беру
Мақсаты: Студенттердің мектепке дейінгі кезеңдегі адамгершілік тәрбиесі туралы теориялық түсініктерін
тереңдету. Адамгершілік тәрбиесінің мақсат-міндеттерін, мазмұны мен құралдарын және әдіс-
тәсілдерін меңгерту, оны тәжірибеде пайдалана білуге баулу.
Оқыту нәтижесі: Адамгершілік тәрбиесі туралы түсінік қалыптасады;
Адамгершілік тәрбиесінің құралдары мен әдістерін оқу іс-әрекеті кезінде қолдана алады;
Бір-бірімен пікір алмасады, топта жұмыстанады, өз ойларын ортаға салып, ашып айта білуге дағдыланады.
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: СТО, АКТ, топтық жұмыс. Джигсо, айналмалы шеңбер, кері байланыс парағы
Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1.Қызығушылықты ояту. | Сабақты тренинг ретінде бастайды. Бір-біріне жылы лебіз айту. Экраннан видеофильм көрсету. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады. Топқа бөлу: Оқытушы көңіл-күйі әртүрлі смайликтерді тақтаға іліп қояды. Оқушылар таңдайды | Оқушылар бір-бірінің алақанына алақандарын тигізіп, жақсы бір адамгершілік қасиеттерін айтады (шеңбер бойымен жалғасады) | Интерактивті тақта. | |
Жаңа сабақ. «ДЖИГСО ӘДІСІ» | Адамгершілік - адамның рухани арқауы. Өйткені адам баласы қоғамда өзінің жақсы адамгершілік қасиетімен, адамдығымен, қайырымдылығымен ардақталады."Ағаш түзу өсу үшін оған көшет кезінде көмектесуге болады, ал үлкен ағаш болғанда оны түзете алмайсың"деп ертеде ата-бабаларымыз бала тәрбиесіне жастайынан кірісіп, бала мінезіндегі кемшілігін дер кезінде түзеп, тәрбиелеп отыру керектігін, ересек кезінде кеш болатынын әрқашан айтып отырған. | Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын дәптерлеріне түсіріп отырады. Джигсо әдісі бойынша, әр топтағы оқушылар берілген тақырыптарды оқулықтан оқиды. Топта талқылайды. Талқылап болған соң, топта 1 оқушы қалады, тақырыпты басқа топ мүшелеріне түсіндіреді, қалған оқушылар басқа топтың тапсырмаларын тыңдайды. | Оқулықтар. | |
| Әр топтың оқушылары оқулық бойынша оқығандарынан флипчартқа салады. | Оқулық, | ||
Сабақты бекіту. | Топ екі түрлі шеңбер құрады. Ішкі және сыртқы шеңбер. Сыртқы шеңбер ішкі шеңберде тұрған адамға адамгершіліе тәрбиесі бойынша сұрақ қояды. Ішкі шеңбердегі адам жауап береді. Келесі де шеңбер ауысып тұрады. Осылай жалғаса береді. | Оқушылар сыртқы шеңберге мен ішкі шеңбер болып тұрады. Бір-біріне сұрақ қояды, жауап береді. | Сұрақ жауап | Оқулық, |
Бағалау | Оқушыларды түстерге байланысты бағалау. | Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. | Формативті бағалау | Өзін-өзі бағалау парқтары |
Қ "БЕС САУСАҚ " әдісі. | А 4 парақ көлеміне бес саусағынын суретін салады. Бүгінгі сабақтан не үйренгенін және нені түсінбеген саусақтың ішіне орналастырып жазады. |
Бес саусаққа бүгінгі сабақтан алған әсерін жазады. | А4 парағы, АКТ | |
Үйге тапсырма | С.Андабекова Мектепке дейінгі педагогика оқулығынан «»Тәртіптілік және мінез-құлық мәдениеті», «Отбасындағы адамгершілік тәрбиесі» тақырыптарын оқып келу. 122-133 беттер | Тақырыпқа байланысты балабақша өмірінен педагогикалық жағдаяттар дайындап келу | С.Андабекова Мектепке дейінгі педагогика |