Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. «Шана» тақырыбындағы қыстың қызықты әлемі

«Шана» тақырыбындағы қыстың қызықты әлемі

Элипбаева Савле Ысмадылла
Элипбаева Савле Ысмадылла
DOCX
103
0

Сабақтың мақсаты - балаларға қыс мезгілінің ерекшеліктерін таныстыру, қысқы ойындарды қарастыру және айналамен таныстыру. Біздің ұйымдастырылған сабақта алдымен балалар музыкамен залға кіреді. Оған дейін балалар өзінің эмоцияларын білдіріп, қол ұстасып, берік достық одағын көрсетеді. Тәрбиеші балалардың қыс мезгіліндегі қызығушылықтарын активизациялайды, олар желтоқсан, қаңтар, ақпан айларын атап өтеді.

Тәрбиеші балалармен бірге қыс мезгілі туралы жұмбақ шешіп, «Қыс» деп жауап береді. Содан соң сабақтың тақырыбы «Шана» деп аталады. Балаларға қысқы ойындарды көрсету үшін, тәрбиеші көрнекі құрал ретінде қыс мезгіліне арналған суреттерді пайдаланады. Әрбір бала ортаға келіп, өзінің сүйікті қысқы ойындарын сипаттап, суретті тақтаға іледі.

Тәрбиеші балалардан қыс мезгілі туралы мақал-мәтелдерді білуін сұрайды. Балалар үлкен ықыласпен жауап беріп, қоршаған ортаға деген байыппен қарауға үйренеді. Одан кейін, еркін әңгіме барысында балалар шананың қасиеттері мен міндеттерін талқылайды. Сабақ барысында балалардың шығармашылық әрекеттері төмендегідей: олар кубикті лақтырып, сол бойынша суреттерді сипаттайды, ал екінші топ қысқы сурет салып, өз ойларын жеткізеді.

Сабақ апайларының айтқанын тыңдай отырып, балалар қыс мезгілінің жақсы және жаман жақтарын атап өтеді. Олар қар жауғанда, аққала соғып ойнауға, таза ауа жұтуға, сондай-ақ, боран мен аяздың қиыншылықтарына да қарамастан, болашақта күтілетін көңілді сәттер мен ойындарға назар аударады. Сабақ соңында тәрбиеші балалардың назарын ұстап, қардың жауып жатқанын көз алдына елестетеді. Бұл балаларға қысқы кереметтерді сезінуге, олардың байланысын нығайтуға мүмкіндік береді.

Предпросмотр

Топ: II кіші топ
Оқыту білім саласы: «Қатынас»
Оқыту түрі:Тіл дамыту
Пән аралык байланыс:Айналамен таныстыру
Тақырыбы: «Шана» 
Мақсаты: Қыс қызығы туралы тусінік беру
Технологиясы: Сын тұрғысынан ойлау технологиясы 
Қолданылатын көрнекі құралдар: Бейнелі қыс мезгілінің суреті
Балалар бірінің қолынан ұстасып залға кіреді(музыка ойнап тұрады)
Тәрбиеші:Балалар бізге бүгін коп апайлар қонаққа келіпті. Ендеше сол апайлармен амандасып алайық
Балалар:
Үлкенге де сіз
Кішіге де сіз
Баршаңызды құрметтеп 
Бас иеміз біз
Тәрбиеші:Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
Балалар:Қыс
Тәрбиеші:Қыстын неше баласы бар?
Балалар:Үш: Желтоқсан, Қаңтар, Акпан
Тәрбиеші:Дұрыс, балалар. Бүгін желтоқсанның 7 күні. Бізге қыстын шуақты күні шуағын төгіп жылуын беріп тұр. Ендеше біз бір-біріміздін алақанымыз арқылы жылы лебізімізди білдірейік.
Балалар(щеңбер жасап тұрады)
Біздің топта ұл –қыздар,
Тату –тәтті ойнаймыз.
Әлемдегі бар адамға,
Тек жаксылық ойлаймыз.
Тәрбиеші:Енді балалар бәріміз орнымызға отырып, сабағымызды бастаймыз(жұмбақ жасыру)
Балалар(жауабы)Қыс
Тәрбиеші:Өте жақсы ,ал біздің бүгінгі тақырып »Шана»
Маған қазір бір-бірден келіп қыста қандай ойындар ойнайсындар,соны алдарындагы суреттен тауып алып, тактаға ілесіңдер (балалар суреттерді тауып,тақтаға жабыстырады)
Тәрбиеші: Жарайсыңдар, балалар, енді сендер қыс туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?
Балалар:
Айнар:
Аққу мамық ұлпа қар
Жамылады қырқалар.
Шымшып аяз бетінді
Ширатады етінді.
Дархан        
Қыс дегенің аймақ па?
Қатып жаткан қаймақ па?
Құлдыраймыз шанамен
Қыс басынан сай жаққа
Нұрғиса:
Шана шаңгы тебетін,
Сырғанақта ойнайтын
Аққала соғып далада
Қыс мезгілі тамаша
Алина:
«Қыстын көзі қырауда»
Нұрболсын:
Қыста ғана болады 
Ұстасан қолын тонады
Темірлан:
Отқа түссе жанбайды(қар)
Суга салса батпайды(мұз)
Тәрбиеші: Жақсы балалар, айтыңдаршы, мына суреттегі не?
Балалар: Шана
Тәрбиеші:Алина, шана қандай?
Балалар: Әдемі
Тәрбиеші: Карина, шана не істейді?
Балалар: Зырлайды
Тәрбиеші: Енді толык сөйлемін айтамыз.
Балалар: Әдемі шана зырлады
Тәрбиеші:Жақсы балалар, енді қазір екі топка бөлінеміз.
1топ: Кубикті бір-біріне лақтырыңдар, кімге қандай сурет түседі, сол суретті суреттеп айтамыз.
2топ: Қысты көз алдарыңа елестетіп, қыстың суретін салындар.
(1 топ пен 2 топ кезектесіп жұмыс істейді).
Тәрбиеші: Ал, балалар, енді кішкене серігіп, демалып алындар:
Ұзын кұлақ сұр қоян,
Естіп қалып сыбдырды.
Ойлы-қырлы жерлерден
Ытқи-ытқи секірді.
Енді, балалар, қыстын адамға жақсы жағын, жаман жағын айтамыз.
Балалар: Жақсы жағы: Қар жауады, аққала соғамыз, шана сырғанаймыз, таза ауа жұтамыз.
Жаман жағы: Боран болады, аяз болады, суық болады.
Тәрбиеші: Енді, қане, боран қандай дыбыс шығарады?
Балалар (Қолдарын жоғары көтеріп уілдеген дыбыс шығарады)
Тәрбиеші:Ал аяз болганда, қатты тонғанда не істейсіңдер?
Балалар (Қолдарын уқалап,аяқтарын тыпырлатады).
Тәрбиеші: Жаксы, балалар, сендер қыс туралы өте жақсы біледі екенсіңдер. Сабаққа өте жаксы қатыстыңдар. Сендерге көп рахмет.
Ғажайып сәт: Енді балалар, сендер көздерінің алдында қар жауғанын елестетіндер.
Балалар: (көздерін жұмып қолдарын созады)Тәрбиеші:3-ке дейін санаймыз, 3 дегенде көздеріңді ашасындар. 1,2,3 (үстеріне қар жаудырту)
Балалар:Алақай! Кар!