Ертегілер әлемі: оқу іс әрекетін өткізу технологиялық картасы
Бұл оқу іс әрекеті Қазақстанның балабақша жүйесінде балалардың тілін дамытуға арналған. Мақсаты - ертегілер арқылы балалардың сөздік қорын байыту және олардың тілдік дағдыларын жақсарту. Негізінен, берілген тақырып аясында балаларға түрлі ертегілерді таныстырып, оларға қатысты әрекеттер жасау ұсынылады.
Сабақтың мақсаты - балаларды ертегілермен таныстыру, сөйлемдер құрау, дыбыстық талдау жасау және тілдік сөйлеу дағдыларын жетілдіру. Мұғалімдер балаларды шығармашылыққа баулып, оларды белсенді жұмыс істеуге ынталандырады. Мысалы, барысында балалар суретке қарап ертегі желісі бойынша сөйлемдер құрастырады, осылайша, сценарийді жасауда шығармашылық қабілеттерін дамытуға қол жеткізіледі.
Сабақтың құрылымы оқушыларды қызықты етіп ұйымдастыру үшін түрлі әдіс-тәсілдермен (әңгімелеу, сұрақ-жауап, түсіндіру, көрсету, салыстыру) өзгертіліп отырады. Оқу барысында проектор мен деңгейлік тапсырмалар қолдану арқылы балалардың қызығушылығын арттырады және оқу әрекеттерінің түрлерін түрліше етіп ұсыну да маңызды. Бұл тәсілдер балаларды бірлесіп жұмыс істеуге, өзара пікір алмасуға және ағылшын тілінде ауқымды сөздермен танысуға мүмкіндік береді.
Сабақ соңында ертегілердің қызықты бөлімдерін талқылап, балалардың өздерінің сұрақтарына жауап беруге, өзара пікірталас жасауға жағдай тудыру. Осылайша, қажетті білім мен дағдылар тек ертегі арқылы емес, сонымен қатар, ойындар мен шығармашылық тапсырмалар арқылы да меңгеріледі. Оқу іс-әрекетінің қорытындысында балалардың тілдік дағдыларын дамытудың маңыздылығын бағалаймыз.
Оқу іс әрекетін өткізу технологиялық картасы
Білім беру саласы:Қатынас
Оқу іс әрекеті: Көркем әдебиет
Тақырыбы: Ертегілер әлемі.
Мақсаты: Ертегілер арқылы балалардың тілін дамыту.
Міндеттері:1. Суретке қарап ертегі желісі бойынша сөйлем құрау.
2. Буындату, дыбыстық талдау жасату арқылы білімдерін жетілдіру;
3.Балаларды бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдері: Әңгімелеу, сұрақ-жауап, түсіндіру, көрсету, салыстыру
Көрнекіліктер: Ертегілер суреттері
Сөздік жұмыс: Ертегі, кейіпкер, сөз, сөйлем,дыбыс,буын
Билингвалдік компонент: Тышқан- mouse,ертегі -fairy
Қолданылған техналогиялар: Проектор,деңгейлік тапсырмалар, алгоритм
Оқу іс-әрекетінің кезеңдері | Педагогтің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті | |||||
Мотивациялық-шығармашылық | Залға кіріп,дөңгеленіп тұрады.Тақтаға ілінген ертегілер,үлестірмелі материалдар қойылады. Good morning, good morning, | Балалар шеңберге тұрып, барлығы бірге қосылып айтады. | |||||
Іздестіру-ұйымдастырушылық | Балалар сендер ертегі тындағанды жақсы көресін дерме . Кандай ертегі білесіндер айтыңдаршы .Ендіше балалар біз қазір ертегілер әлеміне саяхат жасаймыз Мақта қыз бен мысық . Слайт№2 2тапсырма. 3 тапсырма. Торай:Жарайсындар, сендер барлық тапсырмаларды белсенді орындадыңдар, енді қасқыр біздің үйді босататын болды | Балалар ертегілер еліне саяхатқа даярланады. Балалар жауабы: Мақта қыз бен мысық Тышқанды «Жыл басына таласқан хауанаттар» Тышқан Дыбысты біз естиміз Үш торай | |||||
Рефлексиялық- түзетушілік | Оқу іс-әрекетті қорытыңдылау арқылы: -Үшінші қандай ертегіге кездестік? | Ертегілер әлеміне -Мақтақыз бен мысық -Жыл басына таласқан хайуанаттар |
Күтілетін нәтиже:
Біледі:Оқу іс-әрекеті кезіңдегі өтілген білімдерін тиянақтау ертегілерді,
Санауды, сөйлем құрауды, буынға бөлуді, т,өз сезімдерін жеткізе біледі.
Игереді:Оқу іс-әрекеті кезіндегі өтілген білімдерді
Меңгереді: Екі тілде тақырыпқа қатысты сөздерді дұрыс айта алды.
Екібастұз қаласы
№16 «Балдәурен»бала бақшасы
Ертегілер әлемі
Мектепалды даярлық 5-6жас
Дайындаған: :Жумабаева Г.К
2016жыл