Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Тауыс құсы: шығармашылық пен білімді дамыту технологиясы

Тауыс құсы: шығармашылық пен білімді дамыту технологиясы

Аниева Меруерт Естаулетовна
Аниева Меруерт Естаулетовна
DOCX
158
0

Бұл құжат «Балдырған» тобына арналған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасын сипаттайды. Онда тауыс құсы арқылы балаларға шығармашылық, таным және жапсыру дағдыларын үйрету әдістемесі баяндалады. Сабақтың мақсаты – балаларды бірнеше бөліктерден тұтас бейне құрастырып жапсыруға үйрету, түстерді үйлесімді қолдана білуін жетілдіру, сонымен қатар қол және саусақ қимылдарын дамыту. Мұнда құстардың даусы жазылған үнтаспа, үлестірмелі материалдар, қайшы, желім сияқты қажетті құрал жабдықтар мен көрнекіліктер тізбектеледі.

Оқу әрекетінің құрылымы балаларды ынталандырудан басталып, ұйымдастырушылық-ізденістік кезеңдермен жалғасады. Мұнда балаларға тапсыратын тапсырмалар олардың қызығушылығын арттырады. Мысалы, «Тауыс» құсы туралы сұрақтар мен оның ерекше қасиеттерін білу арқылы балалар белсенді қатысады. Сабақ барысында биология мен шығармашылықты біріктіру мақсатында білім беру материалдары қолданылады. Билингвальды компонент ретінде «павлин – тауыс» сөздеріне көңіл бөлінеді.

Сабақтың сергіту сәтінде балалар өз қимылдарын орындап, белсенділікті арттырады. Педагог балаларға жапсыру техникасын үйреткен кезде, балалардың назарын қажетті үлгіге аударуды қамтамасыз етеді. Әрбір сәтте балаларды шығармашылыққа ынталандыру және олардың сабаққа деген қызығушылығын сақтау үшін педагогтiң кәсіби шеберлігі маңызды рөл атқарады. Сабақ соңында балалар жасаған жұмыстарын бағалап, рефлексия жүргізу арқылы өз жетістіктерін байқап, әрі қарай даму жолдарын анықтайды.

Предпросмотр

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Топ: «Балдырған». Білім беру саласы: «Шығармашылық, таным»
Бөлім: Жапсыру. Тақырыбы: Тауыс. Мақсаты: бірнеше бөліктерден тұтас бейне құрастырып жапсыруға үйрету, қаттап қию бірден бірнеше бөліктерді қиюға үйретуді жалғастыру,түстердіүйлесімді қолдана білуін жетілдіру ,қол,саусақ қимылдарын дамыту, өз жұмыстарын бағалай білуге,шыдамдылыққа тәрбиелеу. Қажетті құрал жабдықтар мен көрнекіліктер: құстардың даусы жазылған үнтаспа, үлестірмелі материалдар, қайшы, желім. Сөздік жұмыс: тауыс, Қызыл кітап. Билингвальды компонент: павлин -тауыс.

Мотивациялық қозғаушылық

Қайырлы таң!
Ормандар мен далалар.
Қайырлы таң!
Достасқан бар балалар.
Қайырлы таң !
Біздің балабақшамыз.
Қайырлы таң!Жора-жолдас, ұл мен қыз!


-Бөлмеде үнтаспадан әртүрлі құстардың дауыстары естіледі.-Балалар, бұл ненің дауыстары?-Жүріңдер көрейік!

қолымызды жоғары созамыз)
(қолымызды жанымызға созамыз)
(алға еңкейеміз)
(бетін шеңберге беріп, қол шапалақтайды


Балалар үнтаспадан құстардың дауыстары тындайды.

Ұйымдастырушылық-ізденістік

-АлмынақұстыТауысдепатайды.Тауыс құсы ыстық жақты мекендейді. Бұл қызыл кітапқа енгізілген, өте сирек кездесетін құс. Бұл құстың ерекшелігі қанаттары мен құйырықтары түрлі түсті, өте әдемі болады. Сендер мұндай құсты көрдіндер ме№ Құстың басқа құстардан қандай ерекшеліктерін көріп тұрсындар№ Тағы бір ерекшелігі ол құйрығын жазады. Сонда ол тіпті әдемі болады. Оларға су, жем береді. Билингвальды компонент: павлин –тауыс. Педагог балалардың назарын суретке аударуларын сұрайды. Енді осындай тауысты өзіміз жасап көрейік. Балаларға бүктеп қию және жапсыру әдістерін түсіндіреді. Алдымен денесін қиып үлгіге құйрығына жапсырамыз. Сергіту сәті. Он қолымда бес саусақ, Сол қолымда бес саусақ. Бесті беске қосқанда, Болып шықты он саусақ. Құйрық қанаттарын үш түрлі көлемдегі дөңгелектерді бүктеу әдісімен қияды. Педагог тақтада жаңа әдіспен жұмыс істеуді түсіндіреді. Үлкен дөңгелектен бастап, төменгі жиегін дәлдеп бүктеп кезекпен орташа, кіші дөңгелектерді қияды.Қиып алған бөліктерді үлгіге рет ретімен орналастыру қажеттігін түсіндіреді. Балалармен жеке жұмыс жүргізіледі.Балалар сендер, шыдамдылықпен еңбектеніп әдемі тауыс құсын жасадындар.

Педагогтің әңгімесін балалар зейін қойып тыңдайды.



Иә, көрдік.


Балалар павлин –тауыс сөзін қайталайды.Суретке қызыға қарайды.



Саусақ қимылдарын жасайды.

Рефлексиялық түзетушілік

Балалар біз қандай құсты жапсырдық? Енді, осы Тауыстарымызды ұшырып апарып, «орманға » қондырайық.

Балалар жасаған жұмыстарын құстардарың муляжы тұрған «орманға » ұшырып апарып қояды.


Күтілетін нәтиже: Біледі: даланың тауыс құсын. Игереді: Тауыс құсы Қызыл кітапқа енгізілгенін Меңгереді: бірден бірнеше бөліктерді қиюды.