«Ер Төстік» ертегісі: қазақ мәдениетінің айнасы
Бұл материалда оқушыларға қазақ халқының аңыз-ертегілері арқылы тәрбие мен білім беру әдістемесін қарастырамыз. «Ер Төстік» ертегісін талдау арқылы баланың шығармашылық қабілеттерін дамыту, сондай-ақ адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру секілді маңызды бағыттарға назар аударамыз.
Сабақтың мақсаты - балалардың қазақ мәдениетінің байлығымен танысу, соның ішінде балаға жақын аңыз-ертегілер әлемімен таныстыру. Оқушылар ертегі әлеміне саяхат жасап, шығарманың айтар ойын, негізгі мазмұнын түсінуге үйренеді. Сонымен қатар, сабақ барысында оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту мақсаты көзделген.
Тәрбиелік мақсатында, ғасырлар бойы халқымыздың аузында сақталып келген ертегі кейіпкерлерінің бірі «Ер Төстік» арқылы, ізгі қасиеттерді, достық, өзара көмек, адалдық секілді құндылықтарды үйретеміз. Оқушылар бойында осы асыл қасиеттерді қалыптастыру арқылы, оларды болашақта жақсы азамат болып өсулеріне ықпал етеміз.
Дамытушылық тұрғысынан, оқушылардың жоспар құру, өзіндік пікір айту, ауызекі сөйлеу тілін дамыту бойыншабасым бағыт берілетін болады. Сабақ барысында топтық жұмыс, жеке жұмыс, сұрақ-жауап, «болжау стратегиясы», Венн диаграммасы сияқты әдістер арқылы шығармашылық қабілеттерін арттыру қарастырылады.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:қазақ халқының мол мұрасымен таныстыру,соның ішіндегі балаға ең жақын аңыз-ертегілер әлемімен табыстыру.Оқушылармен бірге ертегі әлеміне саяхат жасай отырып,талдау мен сараптау жасай білуге үйрету,шығарманың айтар ойын,негізгі мазмұнын түсінуге баулу,қорытынды жасауға бағыттау.
Дамытушылық:оқушылардың шығармашылық қабілеттерін,жоспар құру дағыдыларын,өзіндік пікір айту,ауызекі сөйлеу тілі мәдениетін дамыту;
Тәрбиелік:Ел аузында сақталған,ғасырлар тоғысында тозбай жеткен ертегі кейіпкерлерінің бірі-«Ер төстік»ертегісінде Төстік бейнесін ашу арқылы адамгершілікке,бойына бар асыл қасиеттерді жиған ер азамат бейнесін бүгінгі жас ұрпаққа үлгі ету.Достық,өзара көмек,ақыл мен парасаттылық,адалдық,ізеттілік т.б.жақсылыққа жетелейтін нағыз адамның қадір қасиеттерін бала бойына қалыптастыру.
Сабақтың түрі:жаңа білімді меңгерту
Сабақтың типі:іздендіру сабағы
Сабақтың әдісі:тусіндіру,сұрақ-жауап,айтылым,тыңдалым, «болжау страгиясы»,топтық жұмыс,жеке жұмыс,ойқозғау,Венн диаграммасы,шығармашылық қабілеттерін арттыру.
Пайдаланылған көрнекіліктер:СД-Р диск,кеспе қағаздар,ертегі бұрышы,ертегі кейіпкерлерінің суреттері.
Сабақтың барысы.
I.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгелдеу.
Зейінін сабаққа аудару.
II. Үй тапсырмасын сұрау
«Жасырынған сұрақтар»
1
2
3
4
III.Жаңа сабаққа психологиялық дайындық
Балалар,біз ертегілермен төменгі сыныптардан таныспыз.Сендер қандай ертегілерді білесіңдер?
Балалар біздің бүгінгі мақсатымыз-«Ер Төстік»ертегісін менгеру,талдау,ЕрТөстік бойындағы ізгі қасиеттерден үлгі алу және шығармашылық қабілеттерімізді барынша көрсете білу.
Ертегінің негізгі кейіпкері-Ер Төстік мінез-құлқына сәйкес сабағымыздың эпиграфы етіп « Адамда жақсы қасиет болмаса,оған бақ та, бақыт та қонбайды» деген нақыл сөзді алғанды жөн көрдім.
1Суретттер сыр шертеді»
Ертегідегі кейіпкерлер бейнесін кім қаншалықты танитындығын сұраймын.
«Мынау кім?»
ЕрТөстік суреті
Жалмауыз суреті
Шалқұйрық суреті
Жылан айдаһар суреті
Епті суреті
Желаяқ
Саққұлақ
Таусоғар
Көлтаусысар
Көреген
Самұрық
Ертегіні талдау (Композиялық талдау)
Ертегінің басталуы
Ертегінің дамуы
Ертегінің байланысы
Ертегінің шиелінісуі
Ертегінің шешімі
IV.DVD диск арқылы «Ер Төстік»ертегісін көрсету
V.Жаңа білімді бекіту.
Кейіпкер моделін құрасырып көреиік
IV.Баланың білімін бағалау
VII.Үйге тапсырма
Ертегіні оқу,мазмұндау.Сурет салу.