Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. У дыбысы және әрпі

У дыбысы және әрпі

Шиндалиева Фарида Тагаевна
Шиндалиева Фарида Тагаевна
DOCX
117
1

Сабақтың тақырыбы «У дыбысы және әрпі» - бұл балаларға дыбыс пен әріптің мағынасын түсіндіруге, олардың коммуникациялық қабілеттерін дамытуға арналған көлемді бағдарлама. Сабақ барысында балалар дыбыстық мәдениет пен сөйлесу дағдыларын меңгереді, яғни балалар сөйлеу барысында өз ойларын анық, таза жеткізуді үйренеді.

Сабақтың мақсаты – у дыбысын бүге-шігесіне дейін таныстыру. У дыбысы бар сөздермен жұмыс жасау, оларды тыңдау және дұрыс айту дағдыларын дамыту. Сонымен қатар, сабақ барысында балалар сөздік қорын тереңдетеді, әртүрлі ойындар арқылы шығармашылықтарын ашып, белсенділіктерін арттырады.

Ұйымдастыру кезеңінде балалардың сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында «Шаттық шеңбері» ұйымдастырылады. Бұл кезеңде оқушылар бір-біріне күлімдеп қарап, оң эмоциялармен сабаққа қатысуға ынталанады. Одан кейін «Ойлан тап» ойын арқылы балалар логикалық ойлау қабілеттерін дамытады.

Сабақтың әр кезеңі қызықты әрі интерактивті өткізілсе, балалар у дыбысының дауысты және дауыссыз ретіндегі ерекшеліктерін меңгере алады. Тәрбиелік аспектілерге ерекше назар аудару арқылы балаларға үлкендерді құрметтеуге, кішілерге қамқор болуға үйретіледі, бұл олардың тұлғалық дамуына оң әсер етеді.

Предпросмотр

Сабақтың тақырыбы:Сабақтың тақырыбы: «У дыбысы және әрпі»
Сабақтың мақсаты: «У дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыра келіп, балаларды сөздің дыбыстық мәдениетін сақтап, анық таза сөйлеуге үйрету.
У дыбысы бар сөз, сөйлем құратып, сөздік қорын дамыту.
Тәрбиелік:Үлкендерді сыйлауға,кішіге қамқор болуға тәрбиелеу.
Өз ана тілін сүюге тәрбиелеу, сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақтың әдісі:: Сұрақ – жауап, көрнекілік, ойын, мәнерлеп оқу.
Сабақтың түрі: Ойын сабақ
Сабақтың пәнаралық байланысы: Орыс тілі, тіл дамыту, музыка
Сабақтың көрнекілігі: Уық, тауық, ұлу тағыда басқа суреттер, текшелер.


ә\к

Тәрбиешінің іс әрекеті

Балалар іс әрекеті



Ұйымдастыру кезеңі:


Шаттық шеңберін ұйымдастыру:


Қуанамын мен де, қуанасың сен де.
Қуанайық достарым, арайлап атқан
күнге.


«Ойлан тап» ойыны.

  1. Бір жылда неше ай бар?

  2. Бір жылда неше мезгіл бар?

  3. Бір аптада неше күн бар?

  4. Сауат ашу сабағында не үйренеміз?

  5. Дыбыс дегеніміз не?

  6. Әріп дегеніміз не?

  7. Дыбыстар нешеге бөлінеді?

  8. Дауысты дыбыс қалай аталады?

  9. Дауыссыз дыбыс қалай аталады?

  10. Алфавитте неше әріп бар?


Қане орнымызға отырайық.
1. Дауыстылар тобы.
2. Дауыссыздар тобы.
3. Әріптер тобы.



Өткен әріптерді қайталау.


Балалар сендер әріптерді білесіңдер ме?Ендеше бірге «Сөз ойла, көп ойла» ойынын ойнайық.
Мен сендерге өткен сабақтағы әріптерді көрсетемін сендер сол әріпті атап, сол әріптен басталатын сөз ойлайсыңдар, ойлаған сөздеріңнің орысшасын айтасыңдар. Сөйлем құрайсыңдар


Алма-яблоко
Теледидар-телевизор
Піл-слон
Ғарыш-космос
Радио-радио
Лақ-козленок


Сергіту сәті: Алфавит әні
Жаңа сабақ:


Балалар, мен екі шумақ өлең оқимын.Сендер өлең қай дыбыстан басталып тұрғанын айтасыңдар.


Уә-ли ер-тіп Қа-ныш-ты,
Уық-тар-ды ша-ныш-ты.


Балалар, қай дыбыстан басталып тұр?
Дұрыс айтасыңдар у дыбысынан басталып тұр.
Бүгін біз у дыбысымен танысамыз
У дыбысы дауысты да, дауыссыз да болады.
У дыбысының дауысты болуы.
Дауыссыз дыбыстан кейін және сөздің басында дауыссыз дыбыстан бұрын келген «у» дыбысы дауысты дыбыс болады. Мысалы: су, улы.
Дауысты у дыбысы сөздің басында келсе жеке буын құрайды. Мысалы:
У- қа- лау
У – маж – дау
У – ра – лау
У – лы


У дыбысы дауысты да, дауыссыз да болады.
У дыбысының дауыссыз болуы.
Дауыстыдан соң келген «у» дыбысы дауыссыз болады.Мысалы:


екеу,
қоңырау,
бауырсақ,
сауысқан,
қауын,
дәуіт.


Оқулықпен жұмыс:


Уық, тауық, ұлу, сөздерін буынға бөлу.Оқулықтағы буындарды, сөздерді құратып оқыту.


У – а уа уа а – уа ауа ауа
Т – у ту ту н – у ну ну
А – у ау ау ау ау ау ау
Тау ата ауа а – лау на – уа


У дыбысын ауада жазу.
У дыбысының бас және кіші әрпінің баспа түрін жазу.


Дыбыстық талдау жасау.


Shape1

у


Shape2

у

Shape3


Shape4

Shape5

у


Shape6

Shape7

Shape8

у




«Кім тапқыр» ойыны.


Shape9Т
Shape10Н
Shape15

Блок-схема: узел 22_0

Блок-схема: узел 23_0

Блок-схема: узел 24_0

Блок-схема: узел 21_0

У

Shape11
Ж
Р


Қорытындылау:


У дыбысы бар сөздер табу.
Буынға бөлу. Сөйлем құрату.


Оқушыларды марапаттау.


Күтілетін нәтиже:


У дыбысы кездесетін сөздерге мысалдар келтірту арқылы сөздік қорларын толықтыру.
Сөйлемдер құрастыру арқылы байланыстырып сөйлеуге үйрету.




Балалар бір-біріне күлімдеп қарап, жақсы көңіл күймен сабақ бастайды.





















Көріп, қосыла орындау














Қазақстан Республикасы Ғылым және білім министрлігі
116 Д.Нұрпейісова атындағы жалпы орта мектеп



АШЫҚ САБАҚ


Тақырыбы:У дыбысы және әрпі



Тәрбиеші: Шиндалиева Ф
0 – Б сынып






Шымкент 2016-2017