О дыбысы мен әрпі: білім әлеміне саяхат
Бұл сабақта біз балаларды О дыбысы және әрпімен таныстырамыз. Сабақтың мақсатына жету үшін біз қызықты әдістер мен тапсырмалар дайындадық. О дыбысы бар сөздерді талдау, оларды дұрыс айтуға үйрету, сонымен қатар балалардың танымдық қабілеттерін дамыту жоспарланған. Мұндай тапсырмалар балалардың сөздік қорын байытатын болады.
Сабақ барысында балалар «Әріптер бағына» саяхатқа шығады. Бұл жерде олар жолда әртүрлі қызықты кездесулер мен сұрақтарға жауап беріп, үйренетін болады. О дыбысымен басталатын сөздер және осы дыбысты дұрыс айту бойынша ойындар өткізу де жоспарланған. Әрбір сәтте балалардың қызығушылығын арттыру үшін түрлі визуалды құралдар мен көрнекіліктер қолданылатын болады.
Сабақтың құрылымы өзіндік сипатта ұйымдастырылған: бағдарламалық кезең, өткен сабақты пысықтау, сергіту сәті, жаңа сабақ және бекіту кезеңі. Барлық кезеңдер балалардың қатысуымен өтетін қызықты интерактивті қадамдармен өрнектеледі. Мұның барлығы сабақтың динамикалық болуына ықпал етеді.
Сабақтың тәрбиелік мақсаттары да ескерілген. Балаларды еңбексүйгіштікке, адамгершілікке тәрбиелеу басты ұғымдар болып табылады. Олар өз ойларын нақты және жүйелі жеткізе білуі, өз елінің рәміздерін білуі, ұлттық құндылықтарды қадірлеуі тиіс. Осының бәрі сабақ барысында ерте жастан қалыптаса бастайды.
Сабақтың тақырыбы: О дыбысы және әрпі
Сабақтың мақсаты: 1. Балаларды О әрпімен таныстыру.
а) Білімділік: Құрамында О дыбысы бар сөздерді талдау. О дыбысын дұрыс дыбыстатып, оның таңбасын, әрпін таныту. О дыбысы бар сөз, сөйлем ойлату.
ә) Дамытушылық: Балалардыңи ойлау қабілетін дамыту.
б)Тәрбиелік мақсаты: Еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу.
Көрнекілік: мазмұнды сурет, қима әріптер, сызба-кесте
Сабақтың түрі: саяхат сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, жұмбақ.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастырушылық кезеңі
Балалардың назарын сабаққа аудару (Өткен сабақты пысықтау).
Балалар, барлығымыз бір-бірімізге жақсы тілектер айтайық:
Аспанымыз ашық болсын,
Еліміз аман болсын,
Деніміз сау болсын,
Ақшамыз көп болсын!
II.Өткен сабақты пысықтау
Өткен сабақта өткен дыбыстарды қайталау
А) А дыбысы – дауысты
Б) Т дыбысы – дауыссыз
Г) Дауысты дыбыстар қандай белгімен белгіленеді.
Д) Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады.
Е) А дыбысынан басталатын сөздер айтқызу.
Ж) Т дыбысынан басталатын сөздер ойлап табу.
III.Сергіту сәті
Ормандағы аюдың,
Құлпынайы көп екен.
Теріп-теріп алайық,
Қалтамызға салайық.
IV.Жаңа сабақ
Балалар, бүгін біз «Әріптер бағына» саяхатқа шығалық.
«Әріптер бағына» біз «Білім» көлігімен шығайық.
I. Жолда бізге қасқыр кездесті.
О л бізге мына сұрақтарға жауап бермесек, жібермейтінін айтты.
Сұрақтарға жауап бере аласың ба?
1. Біздің еліміз қалай аталады?
Қазақстан
2. Біздің рәміздеріміз?
Ту, елтаңба, әнұран.
3. Туымыздың түсі қандай?
4. Елтаңбада не бейнеленген?
5. Біздің президентіміздің аты кім?
6. Санамақтар айтқызу.
II. Қасқырдан құтылып, енді жақындағанда түлкі кездесті.
Ол жаңа сабақта өтетін әріпті тану үшін бізге бірнеше суреттер көрсетті.
Осы сөздерде бірінші қандай дыбыс айтылып тұр?
О дыбысы қалай айтылып тұр? Дауысты
Осы дыбыстан басталатын сөздер ойлап табу.
Буынға бөліп айтқызу.
Осы сөздерден сөйлем құрау.
Отан деген сөзге сөйлем құрау.
Отан туралы тақпақ айтқызу.
Отан деген – атамекен,
Отан деген – туған жер.
Отан ана
Отан – үлкен
Қазақстан туған ел
ОюОжау
О
Орындық Орман
ОрамалОрамжапырақ
Сонымен әріптер бағымен қош айтысып,саяхаттан аман-есен өз мекенімізге оралдық.
V.Бекіту: Әліппе-дәптермен жұмыс.
VI.Қорытындылау:
Балалар сабаққа жақсы қатысқандарың үшін Алдар көсе атамыз сендерге мынадай сыйлықтар беріп жіберді.
Балаларға ою мен бес жұлдыз беру
«Жезкент кентінің мектеп - лицейі» КММ
Ашық сабақ
Сауат ашу
Тақырыбы:
«О дыбысы мен әрпі»
Мектеп алды даярлық
сыныбының жетекшісі:
Беркимбаева А.З
2015 жыл