10 санымен таныстыру
Сабағымыздың негізгі мақсаты — балаларға 10 санының пайда болуы және оның таңбасымен таныстыру. Оқу процесін қызықты әрі тиімді өткізу үшін біз түрлі ойындар мен тапсырмаларды қолданамыз. 10 саны — математика әлеміндегі маңызды сан, сондықтан балалардың оны меңгеруі өте маңызды. Жаңа жұмысымызды бастамас бұрын, балаларды ұйымшылдыққа, шығармашылық еңбекке және жылдамдыққа тәрбиелеу мақсатында, түрлі топтық жұмыстарды ұйымдастырамыз.
Тұсаукесер сәтінде, балалардың өткен сабақтағы білімдерін еске түсіреміз. Олардың есінде қандай сандар қалғанын, қандай ойындарда белсенді болғандарын білу — сабақтың табысты өтуіне көмектеседі. «Шырша астындағы сыйлықтарды санау» ойыны арқылы балалар 1-9 сандарын қайталайды. Бүгін біздің бағытымыз 10 саны болады. Ойындар мен тапсырмалар арқылы балалардың ойлау қабілеттерін, жылдамдықтарын дамыту керек.
Сыныпта әртүрлі орталықтарда жұмыстар ұйымдастырылады: сурет орталығында балалр пирамида салады, құрылыс орталығында кемелер мен экскаватор құрса, ал математика орталығында тірек сызба арқылы сандарды жаттайды. Бұл тапсырмалар балалардың шеберліктерін арттыруға бағытталған. Сабақ барысында сергіту сәттері де қарастырылған, онда балалар белсенді қозғалыс жасап, сергіп алады.
Сабақ барысында балалар түрлі тапсырмаларды орындап, ұйымдасқан түрде білім шыңына көтеріледі. Әр тапсырма — оларды 10 санына жақындататын, ойлау қабілеттерін жаттықтыратын маңызды кезең. Сүйікті ойындары мен сұрақ-жауап кезеңі арқылы балалр өзара пікір алмасып, сабақтың қызықты өтуіне өз септігін тигізеді.
Сабақ аяқталғанда, балалардың алған білімдерін бағалау үшін, олар қысқаша оларға ұнаған мезгілдер туралы сұрақтарға жауап береді. Бүгінгі сабақтың қорытындысы — 10 санының маңызын түсіну және оны күнделікті өмірде қолдану. Әркімнің білімге деген құштарлығы мен ынтасы арқасында, біз балалардың дамуына бағытталған маңызды жұмыстарды атқара аламыз.
10 санымен таныстыру
Сабақтың тақырыбы: 10 санымен таныстыру
Мақсаты: 10 санының пайда болуы. 10 санының таңбасымен таныстыру. 10 санының құрамын анықтау. Балалардың қабілеттерін, жылдамдықтарын, ойшылдық, сауаттылық қасиеттерін өмірде қолдана білуге үйрету. Ой өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Ойын дұрыс айта білуге, шығармашылық еңбек етуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: 0 - ден10 - ға дейінгі кеспе цифрлар, карточкалар, пирамидалар,суреттер
Технологиясы: Дьенеш блоктары, Монтессори, Тәй-тәй технологиясы Модульдік технология
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де.
Қуанайық бәріміз, арайлап атқан күнге.
Кіріспе:
Өткен сабақты қайталау
- Балалар, жылдың неше мезгілі бар?
- 4 жыл мезгілі бар.
- Қазір жылдың қай мезгілі?
- Қыс мезгілі.
- Бұл кезде барлық баланың жақсы көретін қандай мейрамы келе жатыр?
- Жаңа жыл мерекесі.
- Жаңа жыл несімен қызықты?
- Аяз Ата, Ақшақар, шырша.
- Олай болса, өткен сабақта 1-9-ға дейін сандарды өттік, енді бүгін қайталап өтейік: «Шырша астындағы сыйлықтарды санау» ойыны:
Шарты: шыршаның астында сыйлықтар тұр. Сол сыйлықтарды санайық. Сыйлықтар көп екен келесі жаңа жылда осындай көп сыйлықтарды алғандарынынды қалаймын.
Ал бүгін 10 санымен танысамыз, тапсырмалар орындаймыз.
Балалар фишканы алып 3 топқа бөлінеді.
Сурет орталығы- пирамида суретін салады
Құрылыс орталығы –пішіндерден кеме және экскаваторды құрастырады
Математика орталығы- Тірек сызба арқылы санамақ жаттау
Қоңырау соғылып, балалар ауысады. 3 топқа ауысқаннан кейін, шеңберге жиналып сергіту сәті орындалады.
Бүгінгі сабағымызда біз “Болашақ баспалдағымен”көтеріліп, білім шыңына шығу арқылы білімімізді көрсетейік.
Ал міне, біз «Болашақ баспалдағының» шыңы
Әр баспалдақтың тапсырмалары бар. Сол тапсырмаларға жауап беруіміз керек.
1 тапсырма. Тура , кері санау 12345678910-10987654321
2 тапсырма. Көршісін тап
3 тапсырма. Қыстырғыштар арқылы сандарды орналастырайық.
4 тапсырма. Салыстыру
5 тапсырма. Жайлауға гүлдерді отырғызайық
6 тапсырма. Кемеге жалаушаларды рет ретімен орналастырайық
7 тапсырма. Жұмбақ шешейік
8 тапсырма Ағаштан алма жинау ( себетке үлкен алмаларды бөлек, кіші алмаларды бөлек жинайық)
9 тапсырма Салыстыру (аз-көп ұғымдары) карточкалармен
Балалар, міне «Білім шыңына» да жеттік. Өркениетті елдердің қатарына қосылуға бізде өз үлесімізді қостық деп айта аламыз. Көк туды желбіретейік. Берілген тапсырмаларды керемет орындадық.
Сабақты қорытайық:
Бүгін сабақта қандай санмен таныстық?
Сабақта қандай тапсырмалар орындадық?
Сабақ несімен ұнады?
Балалар Кім сабаққа жақсы қатыстым деп ойлайды, кімге сабақ өте ұнады, кім тапсырмаларды орындай алдым деген балалар қызыл шардын таңдайды.
Ал кім маған қиын болды, түсінбедім, орындай алмадым деген балалар сары шарды таңдаймыз.Сұрақ жауап.
Сабақ аяқталды қоштасамыз апайлармен. Сау болыңыздар!
Табақта бес алма,
Қолымда екі алма.
Қосқанда барлығы
Болады неше алма?
Дүкеннен екі сабын алдым,
Екі дәптер бір қарындаш,
Тіс ысқышты тағы алдым.
Есептеші сонда бәрі
Қанша болды қолда бәрі?
(Алтау)