Технологиялық карта сабаққа «Мөлдір су»
Ұйымдастырылған оқу іс - әрекеті – балалардың зейінін, ойлау қабілетін дамытуға арналған маңызы зор сабақ. Бұл сабақтың тақырыбы «Мөлдір су» болып, II кіші «Балапан» тобының балаларына арналған. Суға қатысты қызықты тәжірибелер мен математикалық ұғымдарды біріктіру балалардың білімін жүйелеуге мүмкіндік береді.
Сабақтың мақсаты – су туралы балалардың түсініктерін арттыру, судағы нысандарды салыстырып, олардың қасиеттерін анықтау. Балалар «көп, аз» сияқты математикалық ұғымдарды өз тілдерінде пайдаланып, өз білімдерін практикада тереңдете түседі. Сабақ барысында түрлі ойындар мен әдіс-тәсілдер қолдану арқылы, балалардың зейін мен қызығушылығын көтеру қарастырылады.
Тәрбиеші балалармен ұйымдастырылған түрде шеңбер құрып, сенімді әрі қызықты шаттық шеңберін өткізу арқылы сабаққа белсенді қатысуын ынталандырады. Жас ерекшеліктеріне сәйкес, тапсырмалар мен ойындар балалардың логикалық ойлауын дамытуға, сонымен қатар, қоршаған орта туралы түсініктерін тереңдетуге бағытталған.
Сабақ барысында «Өз үйіңді тап» ойыны ойналып, балалар геометриялық пішіндермен жұмыс істеп, түрлі түсті шырындар жасап, олардың аз немесе көп екенін анықтайды. Мұндай шығармашылық тапсырмалар балалардың сыни көзқарастарын қалыптастырып, математикамен танысуға көмектеседі. Судың қажеттілігін және оның қасиеттерін меңгеру арқылы, балалар экологияға деген жауапкершіліктерін де қалыптастырады.
Рефлексиялық бөлімде балалар сабақты қорытындылап, бүгінгі сабақтан не үйренгендерін толық сараптап, өзіндік пікірлерін білдіреді. Нәтижесінде, олар су арқылы арифметикалық ұғымдарды, геометрияны меңгермей-ақ, өмір сүру қабілетін арттырады. Осындай технологиялық карталар педагогтарға балалардың оқу іс - әрекетінің тиімділігін арттыруға, тәжірибемен бөлісуге мүмкіндік береді.
Ұйымдастырылған оқу іс - әрекетінің технологиялық картасы
Топ: II кіші «Балапан» тобы
Білім беру саласы: Таным.
Ұйымдастырылған оқу іс - әрекеті:Қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру.
Тақырыбы: Мөлдір су.
Мақсаты: Балалардың су туралы түсініктерін,математикалық ұғымдар арқылы қалыптастыру; Судың сұйық күйі туралы, қасиеттері, суға қатысты объектілерді салыстыруға, «көп, аз» ұғымдарын өз тілдерінде қолдануға жаттықтыру;
Балалардың әр түрлі әрекеттерді орындауда балалардың зейінін, ойлауын дамыту.
Балалардың ұқыптылығын, ептілігін тәрбиелеу.
Әдіс - тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ - жауап, әңгімелесу, ойын.
Көрнекіліктер: геометриялық пішіндер, су, пластмассалы ыдыстар.
Әрекеттердің кезеңдері
Тәрбиешінің іс - әрекеті
Балалардың іс - әрекеті
Ұйымдастырушылық - қозғаушылық
- Балалар, қане шеңберге тұрып, бүгінгі күнмен амандасайық.
Шаттық шеңбері:
Арайлап, таң атты
Алтын сәуле таратты.
Жарқырайды қаламыз
Жарқырайды даламыз
Қайырлы таң балалар!
-Балалар, бүгін біз көлдің жағасына саяхат жасаймыз. Қанеки, көзімізді жұмайықшы.
Балалар нені көріп тұрсыңдар?
Дұрыс айтасыңдар балалар.
Суда не жүзіп жүр?
- Балықтар көп пе, аз ба?
- Балықтардың түсі қандай?
Балалар шеңбер болып тұрып, қайталап айтады.
Көлді, балықтарды.
Балықтар
Көп
Қызыл,сары
Ұйымдастырушылық - ізденістік
Ал,ендеше балалар біз осы балықтардың қайсысы көп,қайсысы аз екенін анықтау үшін оларды түсін ажырата отырып,тұтастырамыз,жұп құрамыз.
Сергіту сәті:
Сылдырлайды мөлдір су
Мөлдір суға бетіңді жу
Жуынсаң сен әрдайым
Таза бетің, маңдайың
Тазалықтың досы «су» деген осы.
Балалар, су бізге не үшін қажет?
Судың қандай қасиеттері бар?
Балалар,біз көлдің жағасында жүріп,қатты шөлдеп кеттік.
Ал онда қазір біз неше түрлі шырын жасаймыз.
Үстел үстінде 5 стақан тұрады,оның екі стақанында қызыл түсті, ал үш стақанында жасыл түсті су құйылып тұрады.
Тапсырма:
Балалардан қандай түсті шырын көп,қандай түсті шырын аз екенін сұрай отырып,олардың алдарына берілген жолақша мен геометриялық пішіндерді көп, аз ұғымдарына және түстеріне байланысты ажырата отырып оларды орналастырулары керек.
Ойын:
Балалар шаршап кеттіңдер ме? Онда қызықты ойын ойнайық.
«Өз үйіңді тап»
Ойынның шарты: Балалардың қолдарына геометриялық пішіндер (шаршы, шеңбер, үшбұрыш) беріледі. Және жерге құрсаудың (обручтың) ішіне шаршы, шеңбер, үшбұрыш қоямыз. Музыка ойнайды,балалар би билейді, ал музыка тоқтағанда балалар да тоқтап, қолдарындағы пішіндерге сәйкес жердегі пішіндерді тауып сол жерге тұрады.
Балалар келіп балықтарды жұптастырады.
Балалар қимыл – қозғалыс арқылы қайталап айтады.
Жуыну,заттарды жуу,т.б үшін.
Сұйық,қатты,бу
Жасыл түсті су көп, ал қызыл түсті су аз деп жауап береді.
Алдарында жатқан жолақшаға геометриялық пішіндерді орналастырады.
Музыкаға еліктеп балалар би билеп,ойынды қызықтап ойнайды.
Рефлексиялық - түзетушілік
Балалар,бүгінгі сабақта біз не істедік?
Қайда саяхатқа бардық?
Қандай ойын ойнадық?
Жақсы балалар.Сендер өте ақылды екенсіңдер.Бүгінгі сабаққа өте белсене қатыстыңдар.
Балалардың жауаптары тыңдалады.
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі:
балалар су туралы білімдерін жинақтай біледі; көп, аз деген ұғымдарды біледі;
Нені білу керек:
геометриялық пішіндерді ажырата білу керек.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҒЫЛЫМ ЖӘНЕ БІЛІМ МИНИСТІРЛІГІ
Қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру
Тақырыбы: «Мөлдір су»
Өткізген: Касымова С.К
Бозанбай ауылы 2017 оқу жылы