Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Менің отбасым: Ұйымдастыру технологиялық картасы

Менің отбасым: Ұйымдастыру технологиялық картасы

Шайхина Акбупе Мукановна
Шайхина Акбупе Мукановна
DOC
187
4

Бұл технологиялық карта «Менің отбасым» тақырыбында балалардың отбасы туралы түсінік алуына бағытталған. Сабақ барысында балалар өз отбасы мүшелерімен танысатын болады, олардың жақсы көретін адамдарымен және олардың атқарған қызметтерімен танысу арқылы, отбасының мейірімділігі мен құндылығын түсінеді.

Технологиялық картада балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес ұйымдастырылған түрлі әдіс-тәсілдер мен көрнекі құралдар ұсынылған. Мысалы, отбасы мүшелері туралы әңгімелесу, театрлық ойындар, мольберт пен қағаздан жасалған жақын туыстардың суреттері арқылы сабақтың үндеуші және қызықты болуы қамтамасыз етіледі.

Балалар отбасы мүшелері арасындағы өзара қарым-қатынасты, мейірімділік пен көмектесуді үйреніп, оларға құрметпен қарауды меңгереді. Сабақта балалар тобы бір-бірімен сөйлесіп, өз отбасы туралы әңгімелесе, тыңдай білу және түсіну дағдыларын дамытады.

Сабақтың мақсаты – отбасы туралы терең түсінік қалыптастыру, мейірімділік мәдениетін тәрбиелеу және балаларды өз отбасының құндылықтарын бағалауға шақыру. Осылайша, технологиялық карта балалардың өміріндегі ең маңызды әлеуметтік құрылым – отбасының рөлін көрсетуге, олардың тәрбие үрдісінде шешуші рөл атқаратынын білдіруге арналды.

Предпросмотр

Ортанғы тобына жұмыстарың ұйымдастырудың технологиялық картасы.
Білім беру саласы: Вареативтік компонент.
Тақырыбы: Менің отбасым.
 Міндеттері:отбасы туралы түсінік беру.
балалардың өзінің отбасы,жақсы көретін адамдары,олардың жақсылығы мен қайырымдылығы,қызметтері мен қарым-қатынастары туралы әңгімелеуге; әңгімелесу барысында әдептілік қарым-қатынас мәдениеті мен сыпайлыққа қатысты сөздерді қолдануға үйрету.Өзінің отбасы мүшелерінің бір-біріне қалай көмектесетіндері жайлы сұрақтарға жауап беруге,басқа балалардың да отбасы туралы айтқандарын тыңдап,түсіне білуге ынталандыру.Отбасы мүшелеріне құрметпен,сыйластықпен қарауға тәрбиелеу.
Қолданылатын көрнеліктер,қажетті құрал-жабдықтар: мольберт отбасы суреттермен, театр кейіпкерлері, қағаздан жасалған дөңгелектер, гүлдер қағаздан жасалған, орман                                             Әдіс тәсілдері: сөздік,көрнекілік,ойын.
Билингвальді компонент: ата- дедушка, әже- бабушка, ана-мама, әке- папа, қыз- девочка, ұл- мальчик.


Мұғалімнің іс-әрекеті

Деятельность воспитателя

Балалардың іс-әрекеті
Действия детей

Мотивациялық-қозғаушы


Әрқашанда біргеміз
Жабырқауды білмейміз,
Жалқаулықты сүймейміз.
Еңбекті де сүйеміз!                                                 
Музыка ойнағанда Қоян кіреді.
- Балалар, қарандар, бізге қонаққа Қоян келді.
Қоян: Балалар, мен сендерге қонаққа келдім, менде бір жұмбақ бар, сендер оны шешіп алыңдар:
Маған да, саған да
Жақын туыс бес адам
Үш әріптен тұратын
Онға оқы, солға оқы
Өзгермейді еш одан
Бәрі де өз жұртың
Айтады, кәне кім атын :
- Қоян, сен неге көңілсіз? Саған не болды?
Қоян: Мен отбасы деген білмеймін, менде отбасы жоқ.
- Қоян сен бізбен бірге бол, біз саған отбасы не екенін айтамыз, және көрсетеміз



Балалар шеңбер құрып сөздерін айтады.


Балалар қуанады.



Жұмбақты шешіп алады:
Отбасы: ана, апа, аға, іні, ата




Қоянға көмектесуге тырысады.

Іздену-ұйымдастырушы

Әңгіме
- Балалар сендер отбасы дегенді қалай түсінесіңдер?


-Бәрін бір сөзбен қалай айтуға болады?
- Балалар, сендер отбасы туралы көп білгілерің келе ма? Және қонақтарға айтуға.
(отырады)
- Балалар, қараңдар, сендердің алдарыңда үй тұр, оның ішінде ішкім жөқ. Оған отбасыны кіргізейік.
- Сендердің отбасыларыңда ең үлкен кім?
- Әжелерің қандай?
- Аталарың қандай?
- Біздің үйде ата мен әже тұрыпты (ата, әженің куыршақтарын қоямын).
Қараңдар, отбасының басталғаның көріп тұрмыз.
- Қандай жақын адамдар сіздің отбасыларыңда тұрады?
Ана не істейді? Әке не істейді?


- Бұл үй, оның ішінде бәрі бірге тұрады: ана, әке, әже, ата, балалар.
- Отбасы



- әже, ата
- жақсы, мейірімді, көңілді.
- Балалардың жауаптары.



- Ана, әке.


Іздену-ұйымдастырушы


- Ана мен әкені біздің үйімізге кіргізейік.
- Балалар, біздің үйде кім тағы да жетпейді? Дұрыс айтасыңдар. Әр отбасында қалай бала болмайды.
- Енді біздің отбасымызда балалар бар.
Қараңдар, балалар, біздің үйімізде бір отбасы болды – үлкен және татулық.
Саусақ жаттығу
Бас бармағым- атам менің
Балан үйрек- әжем менің
Ортан терек – әкем менің
Шылдыр шүмек – анам менің
Кішкене бөбек- бұл мен
Барлығымыз біз – отбасымыз.
Өз отбасы туралы кім айтып береді?
Мультимедиа көрсетуге
- Балалар сендердің бәріңнің отбасыларың бар. Кім отбасы туралы айтып береді?
( енді тақтаға барып, сурет алып өз отбасы туралы бізге айтып беріңдер)
- Балалар сендер отбасыңда кімді жақсы көресіндер?
- Сендердің отбасыларыңда қандай мерекелер болады?
Ал үйге қонақ келгенде сендер ата-аналарына қалай көмектесесіңдер? Казір біз ойын ойнағанда білеміз, кім қандай көмек жасайды.
5. Ойын доппен «Кім қандай отбасыңда жұмыс істейді?».
Кім дүкенге барады?
Кім ыдыс жуады?
Үйді кім жинайды?
Кім ақша табады?
Кім носки тоқиды?
Кім кір жуады?
Кім балабақшада ойнайды?
Кім ақша табады?
Кім кітап оқиды?
Кім бала бағады?
Кім немерелерін еркелетеді?
Кім машина жүргізеді?
Кім тамақ пісіреді?
Кім жұмысқа барады?
- Балалар отбасыларың дені сау болсын, ол үшін денешынқтырумен айналу керек. Көрсетеміз? Кел Қоян бізбен істе.



- Балалар.






Балалар саусақ жаттығу жасайды.


Мультимедиа қарап айтады: ата шай ішеді, әже өлең айтады, әке домбра ойнайды, әна тамақ пісіреді, қыз айнаға қарайды, ұл қобызда ойнайды.


Балалардың жауабы.





Балалар шеңбер бойына тұрады.Допты қағып алған бала жылы үйде қанай көмек беретін айтады.



Іздену-ұйымдастырушы

«Отбасы жаттығу»
Күзде, көктемде, жазда және қыста
Біз тату отбасымызбен
Далаға шығамыз, шенберге тұрамыз
Денешынықтыру жасаймыз
Ана қолды көтереді
Әке түзу отырады
Інім онға, солға бұрылады
Мен жүгіремін және баспен шайқаймын.
Ойын жаттығу «Отбасы құрастыр»
Балаларға дөңгелекпен отбасының адамдарын көрсетуге ұсыныс жасаймын.(ең үлкен көк дөңгелек – ата, ең үлкен қызыл дөңгелек – әже и т. д.)
«Ормандағы жақсы жұмыстар»
(Серуенге балаларды шақырамын)
- Сендер туыстарың туралы айтып бердіңдер. Қандай көмек оларға көрсетесіңдер?
Балалар, қарандар қандай орман, неге онда гүлдер өспейді? Мен түсіндім, бұл «Мейірімді жұмыс орманы»
Мен сендерге бір гүлден беремін, сендер ойланып, қандай көмек үйлеріңде істейсіңдер, айтып, гүлді қоясыңдар.
Үлгі: Мен кір жуамын. (гүлді орманға қоямын)
- Қанша жақсы жұмыс үйлеріңде істейсіңдер, көрініп тұр отбасының көмекшісіңдер!





-Колды көтереді үстімізге, астымызға
- Отырады
- Онға солға бүрылады.
- орында жүгіріп, басты екі жаққа енкитеді





Балалар бірнің соңынан барып, үйдегі көмек көрсеткенін айтып, гүлді орманға жапсырады.




,Рефлексивті-коррекциялаушы

Қортынды:
- Енді отбасы тұрған үйге қайталайық. Кім осында тұрады?
Жаңа құрған отбасына би «Ку-Ку» силайық.
Қоян: Жарайсыңдар, балалар. Сендер қандай жақсы, мейірімді, күшті, сендер өз отбасыларыңды жақсы көресіңдер! Енді мен де өз отбасымды іздеймін.


Қорытынды жасайды,би билейді.


Қоянмен қоштасады.

Болжамды нәтиже:
Біледі : өзінің отбасы,жақсы көретін адамдары,олардың жақсылығы мен қайырымдылығы, туралы әңгімелей білу,басқа балалардың да отбасы туралы айтқандарын тыңдап, олардың ата- аналарының қамқорлық жасайтыны туралы түсіну,сұрақтарға жауап бере білу.
Игереді : өзінің отбасы,жақсы көретін адамдары,олардың жақсылығы мен қайырымдылығын, бір- біріне қалай көмектесетіндерін, басқа балалардың да ата- аналарының қамқорлық жасайтынын.
Меңгереді : отбасы мүшелеріне құрметпен,сыйластықпен қарауды,жақсылық,қайырыдылық жасауды,әңгімелесу барысында әдептілік қарым- қатынас мәдениеті мен сыпайылыққа қатысты сөздерді.