Ойыншықтар дүкеніне саяхат
Ойыншықтар дүкеніне саяхат сабақ жоспары балаларды қызықтыратын оқыту әдістерінің бірі болып табылады. Бұл сабақта балалар ойыншықтердің түрлерімен, сапасымен, аттарымен танысады. Дүкеншінің қызықты жұмбақтары мен тапсырмалары балалардың назарын аударып, сөйлеу қабілеттерін дамытуға көмектеседі.
Сабақтың мақсаты балалардың сөздік қорын байыту, дыбыстарды дұрыс айтуға үйрету. Олар ойыншықтармен танымдық әрекет жасап, салмақты, ұзын, қысқа, көп немесе аз сияқты сипаттамалармен танысады. Ойыншықтардың аттарын дұрыс айту жолындағы жаттығулар шығармашылық қабілеттерін дамытуға ықпал етеді.
Сабақ барысында викондардың қиындығы мен әдістері балалардың жылдам дамуына, логикалық ойлауына және есте сақтау қабілетіне әсер етеді. Ойыншық дүкеніндегі көрнекі материалдар, қабырға газеттері, дыбыстық жазбалар сабақтың маңызды бөлігі болып табылады.
Осы сабақта балалардың ойыншықтарға деген қызығушылығы артып, олар өздерінің ізденістерін, қиялдарын дамытуға мүмкіндік алады. Сабақтан кейін балалардың бірге жұмыс жасауы, ойыншықтармен уақыт өткізуі олардың әлеуметтік дағдыларын қалыптастырады, олар бір-бірімен тәжірибе бөлісіп, ортақ мақсатта жұмыс істейді.
Екібастұз қаласы Екібастұз қаласы әкімдігінің Шідерті поселкесі әкімі аппаратының №11 «Қарлығаш» бөбектер
бақшасы»КМҚК
Тақырыбы: «Ойыншықтар дүкеніне саяхат»
Дайындаған: Сайлаухан А. 2 санатты тәрбиеші
\
Тақырыбы: «Ойыншықтар дүкеніне саяхат»
Сабақтың мақсаты: Балаларға ойыншықтарды атап, ажыратуға, сапасы мен әрекетін білдіретін сөздерді дұрыс айтуға жаттықтыру. Дыбыстарды дұрыс айтуға жаттықтыру . Мнемотехнология бойынша тақпақты жаттауды меңгерту
Дамытушылық: Ойын, тақпақтар арқылы сөздік қорын, тіл байлығын, ойлау қабілетін дамыту. , технология бойынша затты сипаттай білуге дағдыландыру түрі, пішініне қарай екінші бөлігін тауып орналастыруға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Ойыншықтар дүниесіне деген сүйіспеншлігін ояту. Ұқыпты құрастырып, жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Сөредегі ойыншықтар, суреттер, тірек сызба ,үнтаспа, бейнетаспа текше
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, көрсету, қайталау, әңгімелеу, сұрақ-жауаптар.
Сөздік жұмысы:
Билингвальді компонеттер: ойыншық-игрушки, доп-мяч, қуыршақ-кукла, машина-көлік
Іс-әрекеттер кезеңі
Тәрбиешінің іс-әрекеті әрекеті
Балалардың іс--әрекеті
Мотивация-лық қозғаушы Шаттық шеңбері:
Біз ұқыпты баламыз ,
Айтқан тілді аламыз.
Ойыншықтарды жинаймыз,
Үлкендерді сыйлаймыз.
Сәлеметсіздерме! Балалар бірге айтып, қимыл-қозғалас арқылы қонақтармен амандасады.
Ұйымдастыру –іздестірушілік кезеңі
Қызықтыру сәті: (үнтаспадан дүкеншінің жарнамасы естіледі)
Тәрбиеші: кәнеки, балалар ойыншықтар дүкеніне жаңа ойыншықтарды қызықтауға барамыз ба?
Дүкенші: Сәлеметсіңдерме балалар!
Дүкенші: Балалар қараңдаршы, менің дүкенімнің сөрелерінде әдемі ойыншықтар көп, сендерге ұнады ма? Бұл жәй дүкен емес, ойыншықтары да ерекше. Мен сендерге жұмбақ жасырып көрейін
1. Аяғы бар , жүрмейді ,
Аузы бар , күлмейді .
Айнымайды бөпемнен ,
Тек сөйлеуді білмейді . ( қуыршақ )
2. Суға салсаң батпайды ,
Түскен жерге жатпайды . ( доп )
Тәрбиеші:1- тапсырма: -Ойыншық дегеніміз не?
-Ұл балалар және қыз балалар қандай ойыншықтармен ойнайды?
Дүкенші: -ал сендер ойыншықтар туралы қандай тақпақтар білесіңдер?
Арсен: Ойыншықтарым көп менің,
Бәрін жақсы көремін.
Кешке дейін жалықпай,
Бірге ойнап жүремін.
Таңнұр: Ойыншығым қуыршақ,
Не берсем де жемейді.
Еркелігі соншама,
Көтермесем жүрмейді.
Нұрәлі: Досым маған ойыншық,
Машинасын сыйлады.
Бірақ оның ішіне,
Саусағым да сыймады.
Дүкенші: Тақпақтарың әдемі екен, жақсы айттыңдар.
Мына жолдар арқылы саяхаттай отырып, кездескен тапсырмаларды дұрыс орындап келсеңдер сендерді дүкеннің қызықты сыйлықтары күтіп тұр.
Тәрбиеші: 2- тапсырма: Балалар біз қазір «Сиқырлы текше» арқылы ойыншықтар түрін сипаттаймыз.Мысалы: көлік, қуыршақ
-Көлемі қандай?
-түсі қандай?
-пішіні қандай?
-құрылымы қандай?
-неден жасалған?
-не істеуге болады?
Сергіту сәті: (бейнетаспадан қайталау)
3- тапсырма: Мнемонтехнология ( тірек- сызба)
Добым, добым домалақ
Тоқтамайсың домалап
Үстел үстің бүлдірдің
Тәрелкені сындырдың
4- тапсырма:Ұжымдық жұмыс; Балаларды екі топқа бөліп, құм үстінде ұлдармен қыздар ойыншықтарын топтастыру
Күтілетін нәтиже:
Біледі: Ойыншықтардың атын айтып, ажыратып, сипаттап , әңгімелей білді.
Игереді: Ойын, тақпақ арқылы есте сақтау дағдылары арттырылды.
Меңгереді: Үлкен-кіші, ұзын-қысқа, көп-аз ұғымдарын меңгеріп, сұрақтарға ойланып дұрыс жауап бере алды.
Тақырыбы: «Ойыншықтар әлеміне саяхат»
Сабақтың мақсаты: Балаларға ойыншықтарды атап, ажыратуға, сапасы мен әрекетін білдіретін сөздерді дұрыс айтуға жаттықтыру. Дыбыстарды дұрыс айтуға жаттықтыру . Мнемотехнология бойынша тақпақты жаттауды меңгерту
Білімділік: Ойыншықтар туралы білімдерін кеңейту
Дамытушылық: Ойын, тақпақтар арқылы сөздік қорын, тіл байлығын, ойлау қабілетін дамыту. , технология бойынша затты сипаттай білуге дағдыландыру түрі, пішініне қарай екінші бөлігін тауып орналастыруға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Ойыншықтар дүниесіне деген сүйіспеншлігін ояту. Ұқыпты құрастырып, жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.
Тақырыбы: «Ойыншықтар әлеміне саяхат»
Сабақтың мақсаты: Балаларға ойыншықтарды атап, ажыратуға, сапасы мен әрекетін білдіретін сөздерді дұрыс айтуға жаттықтыру. Дыбыстарды дұрыс айтуға жаттықтыру . Мнемотехнология бойынша тақпақты жаттауды меңгерту
Білімділік: Ойыншықтар туралы білімдерін кеңейту
Дамытушылық: Ойын, тақпақтар арқылы сөздік қорын, тіл байлығын, ойлау қабілетін дамыту. , технология бойынша затты сипаттай білуге дағдыландыру түрі, пішініне қарай екінші бөлігін тауып орналастыруға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Ойыншықтар дүниесіне деген сүйіспеншлігін ояту. Ұқыпты құрастырып, жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.
Тақырыбы: «Ойыншықтар әлеміне саяхат»
Сабақтың мақсаты: Балаларға ойыншықтарды атап, ажыратуға, сапасы мен әрекетін білдіретін сөздерді дұрыс айтуға жаттықтыру. Дыбыстарды дұрыс айтуға жаттықтыру . Мнемотехнология бойынша тақпақты жаттауды меңгерту
Білімділік: Ойыншықтар туралы білімдерін кеңейту
Дамытушылық: Ойын, тақпақтар арқылы сөздік қорын, тіл байлығын, ойлау қабілетін дамыту. , технология бойынша затты сипаттай білуге дағдыландыру түрі, пішініне қарай екінші бөлігін тауып орналастыруға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Ойыншықтар дүниесіне деген сүйіспеншлігін ояту. Ұқыпты құрастырып, жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.
Тақырыбы: «Ойыншықтар әлеміне саяхат»
Екібастұз қаласы, Екібастұз қаласы әкімдігінің Шідерті поселкелік әкім аппаратының № 11 «Қарлығаш» бөбектер бақшасы коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорыны
«Ойыншықтар дүкеніне саяхат»
ашық сабақ 3-5 жас аралас тобы
Тәрбиеші: Сайлаухан А
2016-2017 Оқу жылы
Дүкенші: Сәлеметсіңдерме балалар!
Дүкенші: Балалар қараңдаршы, менің дүкенімнің сөрелерінде әдемі ойыншықтар көп, сендерге ұнады ма? Бұл жәй дүкен емес, ойыншықтары да ерекше. Мен сендерге жұмбақ жасырып көрейін
1. Аяғы бар , жүрмейді ,
Аузы бар , күлмейді .
Айнымайды бөпемнен ,
Тек сөйлеуді білмейді . ( қуыршақ )
2. Суға салсаң батпайды ,
Түскен жерге жатпайды . ( доп ) Дүкенші: -ал сендер ойыншықтар туралы қандай тақпақтар білесіңдер?Дүкенші: Тақпақтарың әдемі екен, жақсы айттыңдар. Мына жолдар арқылы саяхаттай отырып, кездескен тапсырмаларды дұрыс орындап келсеңдер сендерді дүкеннің қызықты сыйлықтары күтіп тұр.