Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Жаңа жылға ойыншықтар: Технологиялық карта

Жаңа жылға ойыншықтар: Технологиялық карта

Тулегенова Рауан Кенескызы
Тулегенова Рауан Кенескызы
DOCX
211
3

Бұл құжатта 2-3 жасар балаларға арналған «Жаңа жылға ойыншықтар» тақырыбындағы технологиялық карта ұсынылған. Бұл сабақтың мақсаты — балаларды жаңа жыл мерекесінің символикалық ойыншықтарымен таныстыру, оларды шығармашылыққа баулу. Сабақ барысында балалар ойыншықтарды жасау мен оларды безендіруге арналған қызықты тапсырмаларды орындайды.

Бастапқы кезеңде, балалар шеңберге тұрып, «Алақанды ашайық» ойыншықтары арқылы көңіл-күйларын көтеріп, ынталандырылады. Мұнда оларды қозғалысқа шабыттандыратын сөздер мен іс-әрекеттер жетекшілік етеді. II-кезеңде, ұйымдастырушылық және ізденушілік шыршаларды безендіру бойынша жұмбақтарды шешу арқылы өткізілетін көбірек интерактивті тапсырмалардан тұрады.

Сабақ мақсатына жету үшін балаларға жаңа жылдық шыршаларды таңдайтын процесі және оларды безендіру маңыздылығы түсіндіріледі. Бұл әрекеттер барысында балалардың шығармашылық қабілеттері мен топта жұмыс істей білу дағдылары дамытылады. III-кезеңде, рефлексия жасалып, сабақтың қорытындысы бағаланады, нәтижесінде балалар жаңа жыл мерекесінің маңызы мен қуаныштарын түсініп, өздерінің жасаған жұмыстарын бағалай алады.

Предпросмотр

Технологиялық карта
Жасы: 2-3 жас 1-ші кіші «Бүлдіршін» тобы
Тәрбиешінің аты –жөні: Тулегенова Р.К.
Күні:26.12.2016 жыл
Білім беру саласы: Шығармашылық
Кіші сала: Сурет
Тақырыбы: Жаңа жылға ойыншықтар
Мақсаты:Жаңа жыл мерекесінің ойыншықтарымен таныстыру.
Дидактикалық құралдар: жаңа жылдық ойыншықтардың суреттері.
Билингвалдық компонент:жаңа жыл – новый год, ойыншықтар – игрушки.

I-кезең

Мотивациялық қозғаушы

- Алақанды ашайық,
- күн нұрын салайық,
- жүрек жылуын салайық,
- жиналған жылу шуақтарды,
- қонақтарға шашайық.

Балалар шеңберге тұрып мазмұнына қарай қимылдайды.

II-кезең
Ұйымдастырушылық
Ізденушілік

Жұмбақ жасыру.
Жасыл тонның бояуы
Жыл бойы оңбайды.
Діңі, бүршіктері
Сояуы Қысқы аязда тоңбайды.
- Сендер жаңа жыл мерекесін жақсы көресіңдер ме?
- Ал жаңа жыл мерекесінде не міндетті түрде болу керек?
- Шыршаны қайдан алуға болады?
- Сендерге ана мен бала туралы бір әңгіме айтып берейін бе?

Қандай шыршалар бар екен?
- Олар қандай шырша алмақшы?
- Кім үлкен шыршаны көрсетті?
- Сонда нешінші шыршаны сатып алды?
- Мына қолымдағы не?
- Қандай фигураларды білесіңдер?
- Біз осы фигуралардан шыршаны құрастырып жабыстыруымыз керек. Ол үшін қандай фигураны аламыз?
- Ең бірінші қайысын қоямыз?
Балалар шыршаны жабыстыруға кіріседі. Қауіпсіздік ережесін естеріне түсіру.
Сергіту сәті:
Қар үстінде қар, қар,
Шырша үсті қар, қар,
Ағаш түбінде ақ аю,
Ұйықтап қапты.
Тыныш, тыныш балақай.
Шуламаймыз біз бұлай!
- Біраз серігіп алсақ жабыстыруды жалғастырайық. Балалар бізге электронды почтаға хат келіпті. Бұл хатты жаңа ғана шыршаны сатып алған бала жіберген екен. Ол хатында сатып алған шыршаны безендіруге көмек сұрайды. Өзі алыста, ал біз болсақ балабақшада. Сонда қалай оған көмек көрсете аламыз екен?
арқылы жібере аламыз. Солай ма, балалар?
- Ендеше біз қазір жана жабыстырған шыршамызды безендірейік те, фотаға түсіріп жіберейік. Осы фоталарға қарап Бауыржан шыршасын безендіріп алсын.
Ойын «көжектер».
Тілдік жаттығу.
У - у - у - мөлдір су.
Ша – ша - шырша
Ұз - ұз - ұз - көкше мұз.
Жылулық шеңбер.
- Біз сендермен нені безендірдік?
- оның түсі қандай?
- Қандай мереке онсыз өтпейді?
- Балалар, сендерге Бауыржан жауап жазып жіберіпті. «Балалар, сендерге көп рахмет! Сендер жіберген суреттер өте әдемі екен. Осы суреттер арқылы мен шыршамды безендіріп алдым.» Суретін көрсету.
Жұмыс орындарын жинастырады.

Билингвалдық компонент: жаңа жыл – новый год, ойыншықтар – игрушки.


Жұмбақ шешеді.
- шырша




- иә
- шырша
- базардан
- иә
Балаларға анасы мен баласынын базарға барып қалай шыршаны таңдағаны жайында әңгімелеп беру.



әр түрлі, үлкен, кіші, орташа
- ен үлкенін
- баласы
- үшінші
- геометриялық фигуралар
- үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек.
- Жасыл үшбұрышты
- Үлкенін, орташасын ең басына кішісін.
Шыршаны жабыстырады.





Бойларын сергітіп алады.





Ноутбукка назар аударады. Хатты тыңдайды.
Әр бала өз ойын айтады.







- иә
- Шыршаны безендіруге кіріседі.
Жасаған жұмыстарын талдайды, фотаға түсіреді.


Ойын ойнайды.

Тілдік жаттығуларды орындайды.
- шыршаны
- жасыл
- жаңа жыл





Балалар қуанып қалады.

Балалар тақырыпқа сай қазақша – орысша сөздерді айтады.

III-кезең
Рефлекстік түзеуші

Балалар бүгін не жасадық?
Сендерге жаңа жыл мерекесі ұнай ма?
Бағалау.

Жаңа жылға ойыншықтар.
Иә, ұнайды.
Балалардың жұмыстарын бағалау.
Күтілетін нәтиже:
Біледі: шырша жаңа жыл мерекесінің символы, және оны қалай дұрыс безендіру керектігін
Игереді: сұрақтарға толық, анық жауап беруі қалыптасқан.
Меңгереді: ұжыммен жұмыс істей алады.