Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Дене мүшелері: Қазақ тілі бойынша ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті

Дене мүшелері: Қазақ тілі бойынша ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті

Альмаганбетова Гульжан Семеновна
Альмаганбетова Гульжан Семеновна
DOCX
151
3

Бұл материал оқу іс-әрекетінің ересек топқа арналған технологиялық картасын қамтиды. Білім беру саласы "Қатынас" шеңберінде, қазақ тілін меңгеру үшін ұйымдастырылған іс-әрекет балалардың дене мүшелерімен танысуына бағытталған. Тәрбиешілер үшін біздің құжатта курс барысында қолданылатын әртүрлі әдіс-тәсілдер ұсынылады.

Сабақтың мақсаты – балаларға дене мүшелерінің қазақша атауларын үйрету және олардың тіл әдеттерін жетілдіру. Сонымен қатар, бұл сабақ балаларға таза болу қажеттілігін танытып, қазақ тіліне деген қызығушылықтарын арттыруды көздейді. Оқу іс-әрекетінің кезеңдерінде балаларды мотивирлеп, қызығушылықтарын ояту үшін шаттық шеңбері ұйымдастырылады.

Тәрбиешілер жұмбақтар, әңгімелеу және ойын арқылы балалармен интерактивті жұмыс жүргізеді. Мысалы, жұмбаққа жауап беріп, балалар белгілі бір дене мүшелерін атай отырып, сабаққа кіріседі. Сөздік жұмысы барысында дене мүшелерінің қазақша және орысша атаулары таныстырылады. Тақтада көрсетілген суреттер балалардың жаңа сөздерді есте сақтауларын жеңілдетеді.

Сабақтың сергіту сәтінде балалар интерактивті тақта арқылы тапсырмаларды орындап, өнерлерін көрсетеді. Бұл сәт психологиялық жағынан балаларды демалтып, оқу іс-әрекетіне белсенді қатысуға ықпал етеді. Рефлексия кезеңінде балалар бір-біріне жақсы тілектер айтып, позитивті эмоциялармен жұмыс аяқталады.

Предпросмотр

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің ересек топқа арналған
технологиялық картасы
Күні: _____________ «Кораблик»
Білім беру саласы: Қатынас
Ұйымдастырылған оқу іс-әректінің түрі: Қазақ тілі
Тақырыбы:«Дене мүшелері» 
Мақсаты: Балаларға дене мүшелерінің қазақша атауларын үйрету. Тіл әдениетін жетілдіру.Қазақ тіліне деген қызығушылықтарын арттыру. Тазалыққа тәрбиелеу
Қолданылатын көрнекі құралдар: Адамның дене мүшелерінің суреті, плакаттар
Әдіс-тәсілдер: жұмбақтар, әңгіме, ойын.
Сөздік жұмысы: Дене мүшелері-части тела, ағза-организм, адам-человек Бас –голова Қол-рука Аяқ-нога

Оқу іс-әрекетінің кезеңдері


Педагогтің іс-әрекеті


Балалардың әрекеті


Мотиваци-ялық қозғаушы-лық

Шаттық шеңбері.
Мына сұлу әлемде,
Адам өмір сүреді.
Үлкен менен кішіге,
Күн сәулесін төгеді.

Шаттық  шеңбер жасайды.


Ұйымдастырушылық-
ізденістік

Әңгімелесу. -Балалар бүгін біз дене мүшелерімен танысамыз, олар:көз,мұрын,құлақ,ауыз,қас,қол,аяқ.
Жұмбақ жасыру:
Он жағымда бес сарбаз,
Сол жағымда бес сарбаз.   (он саусақ)
Ти десем тиеді,
Тиме десем тиеді.                    (ерін)
Қатар-қатар тас қойдым,
Жирен атты бос қойдым. (тіс пен тіл).
-Дети,давайте повторим
Құлақтар-уши
Көздер –глаза
Қол –руки
Мұрын –нос
Аяқ-ноги
Қас-брови
Ауыз –рот
Ерін -губы

Тыңдайды.




Балалардың жауаптары  тыңдалады.



Қайталап айтады.


Сергіту сәті: Интерактивті тақтадан көрсетіледі.
Ойын: «Не деу керек?». Мақсаты: Тәрбиеші сабақта үйренгендерін күнделікті өмірде пайдалана білуге жаттықтыру мақсатында «Не деу керек?» ойынын ұйымдастыруына болады.
«Құлақ не үшін керек?» әңггімесін оқу

Сергіту сәтін орындайды.
Балалар ойын ойнайды.
Балалар өзсезімдерімен, ойларымен бөліседі. Тәрбиеші балалардың ойларын түйіндейді.


Рефлексиялық түзетушілік

-         Біз бүгінгі сабақта адамнын дене мүшелерімен таныстық,есімізге түсірейік.
 VII.  Жүректен жүрекке. -Балалар шеңберге жиналады. Бір- біріне «Сүйіспеншілік жүрегін» сыйлай отырып, жүректерінен шыққан жақсы сөздерін айтады.


Естеріне түсіріп айтады
Балалар бір- біріне жақсы тілектер айтады.

Күтілетін нәтиже:
біледі: адамның дене мүшелерін, қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айта алуды.
игереді: жұмбақ шешуге ,жүректерінен шыққан жақсы сөздерді  айта білуі керек.
меңгереді: дене мүшелері не үшін керектігін.



Қазақ тілі старш.гр
Тақырыбы (тема):
«Дене мүшелері»«Части тела»
Жаңа сөздер(новые слова):
Бас –голова
Қол-рука
Аяқ-нога
Дене мүшелері - части тела
Адам –человек
Ағза-организм