Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Технологиялық карта № 5: Ойыншықтар әлемі

Технологиялық карта № 5: Ойыншықтар әлемі

Итемгенова Сагила Тулебаевна
Итемгенова Сагила Тулебаевна
DOCX
131
0

Технологиялық карта № 5 – ересектер тобына арналған «Ойыншықтар әлемі» тақырыбына арналған құжат. Бұл карта балаларға ойыншықтарды таныстыру, олардың негізгі сипаттамаларын түсіндіру мақсатымен құрастырылған. Мұғалімдерге арналған даналықтар мен тиімді әдістермен толтырылған, қызықты әрі түпнұсқа сабақ жоспарларын ұсынады.

Сабақ барысында балалар ойыншықтардың атауларын, пішіндерін, сапасын танып біледі. Ойыншықтар арқылы балаларға тіл дамыту, сөйлем құрастыру, дыбыстардың айтылуын қадағалау алгоритмдері жүзеге асырылады. Ойыншықтар – білімнің маңызды элементтерінің бірі, олар арқылы балалар шығармашылықпен дамып, өздерін білдіруге мүмкіндік алады.

Технологиялық карта үштілдік оқыту технологиясын, топтық жұмыстарды, диалогтарды, ойын технологияларын енгізе отырып, балалардың зейінін, танымдық қабілеттерін арттыра алады. Ойыншықтармен байланысты сұрақ-жауап, топтарға бөлу, сөздік қорын кеңейту сабақтың басты мақсаттарының бірі болып табылады. Оқушылардың қызығушылығын арттыру туралы да қамтылған тиімді әдістер бар.

Бұл карта балалардың арасында ынтымақтастықты, командалық рухты дамытуға ықпал етеді. Ата-аналарды да сабаққа тарту, балалардың дамуына қолдау көрсету мақсатында арнайы тапсырмалар мен ойындар ұсынылады. Технологиялық картада оқу тақырыбымен байланысты практикалық жұмыстар, қозғалыс ойындары және шығармашылық тапсырмалар да бар.

Предпросмотр

№5 Технологиялық картасы
Технологическая карта № 5
 
Ересектер тобы (5-6 жас)
Старшая группа (5- 6 лет)
 
Білім беру саласы/Образовательная область: Коммуникация.
ҰОҚ /ОУД: Қазақ тілі
Тақырыбы/Тема: Ойыншықтар әлемі.
Мақсаты: Ойыншықтарды білдіретін сөздермен таныстыру;  олардың пішінің,сапасын  ажырата білуге үйрету; өткен тақырыптарды қайталау, шағын сөйлем құрастыру, қ, ө, ы, дыбыстарының айтылуын қадағалау.
ҰОҚ материалдар/ Материал к ОУД:  доп, суреттер, ойыншықтар.
Педагогикалық  технологиялар:үштілдік оқыту технологиясы, денсаулық  сақтау және ынталандыру, ойын технология.
Көптілділік  / Полиязычие:
Русский язык:медведь, медвежонок, флажок, машина, слон , корова, рыба , игрушки, красивый, твердый, мягкий, большой, маленький, резиновый, деревянные, железные, пластмассовые.
English: bear, bear, box, car, elephant , cow, fish , toys, beautiful, hard, soft, big, small, rubber, wood, iron, plastic.

Қызметтер   кезеңдері

Этапы деятельности

Мұғалімнің іс-     әрекеті

 Действие учителя

Балалардың қызметі

Деятельность детей

Мотивациялық -

Қозғаушылық

Мотивационно-   побудительный

 

 

Диалог «Танысып қояйық»

 

 

Допты бір- біріне беріп отырып сұрақ қояды.

Сенің атын кім?

Менің атым Саша.

Сен нешедесін?

Мен бестемін.

Тегім Мурзашев.

Шешемнің аты Мария, әкемнің аты Сергей.

Мен Қостанайда тұрамын

Ізденушілік  –

Ұйымдастырушылық

 

Организационно - поисковый

 

Балалар қазір жылдың қай мезгілі?

- Күз айлары қандай?

- Қазір қандай ай?

- Бүгін аптаның қай күні?

- Ертен қандай күн болады?

- Кеше қандай күн болды?

- Аптада неше күн?

 

Апта күндерін тақпақ арқылы айтады:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өткенді қайталау Д/о «Ыстық доп» 

- Менің қолымда не?

Допты алып орысша айтқан сөздерді қазақшаға аударады. Сөздік  балабақша туралы.

Фонетикалық жаттығу . (Хормен айтамыз, алдымен мұғалім айтып шығады, сосын балалар)

- Ян – ян –ян

- жүгіріп жүр қоян

- Ян – ян – бұл қоян емес шаян.

- Кішкентай, үлкен емес!

- 1 – 2 – 3 – 4 – 5

-  Кішкентайы секірді, ал үлкені жүгірді.

 

 

Сергіту сәті.

 Жауды жаңбыр

Тық, тық .

Сен көшеге шық, шық

Жел соғады гу, гу ,гу.

Жапырақ ұшты ду, ду.

 

 

 

Тіл дамыту. Сұрақ – жауап.   Игра – диалог

Мынау не?

Қуыршақ қандай?

 

Ал енді ойыншықтарды топтарға бөлеміз: пластмасс, резенке, темір, ағаш, мата.

 

 

 

 

 

 

 

Ойыншықтарды қалай күту керек?

 

Ал енді басқаша ойнайық. «Сиқырлы текше» 

- Менің қолымда не?

На гранях кубика написаны точки , сколько точек выпадет столько слов и называют.

Поэзия минуты:

Балалар мұқият тыңдаңдар, не туралы бұл тақпақ?

Аю, қасқыр, жолбарыс;

Арыстан мен піл барыс

Ойыншықтар тұрыңдар!

Ойын – сауық құрыңдар!

Жаттау, 3- 4  рет қайталау.

Қазір күз.

 

-           Қыркүйек, қазан , қараша.

-           Қыркүйек айы.

-           Бүгін бейсенбі.

-           Ертен жұма болады.

-           Кеше сәрсенбі болды.

-           Аптада жеті күн.

« У меня есть семь друзей с ними вместе веселей первый день все знаем мы – понедельник – Дуйсенбі.

Сейсенбі у нас во вторник  - в ж\этот день вкуснейший полдник.

Сәрсенбі глядит в окно – выходные далеко. Бейсенбі – всегда идет тихо , мягко словно кот.

Ох замучилась  жұма, наработалась она. Предпоследний день сенбі, целый день играем мы.

В воскресенье – жексенбі – мама нам печет блины!

 

 

-           Доп.

 

 

 

Хормен қайталап отырады

 

 

 

 

 

- ян – ян –ян

- жүгіріп жүр қоян

- Ян – ян – бұл қоян емес шаян.

- Кішкентай, үлкен емес!

- 1 – 2 – 3 – 4 – 5

-  Кішкентайы секірді, ал үлкені жүгірді.

 

Мұғаліммен бірге қимылымен қайталап тұрады:

Жауды жаңбыр

Тық, тық .

Сен көшеге шық, шық

Жел соғады гу, гу ,гу.

Жапырақ ұшты ду, ду.

 

Балалар сұраққа жауап береді

Мынау қуыршақ.

Қуыршақ кішкентай, резенке, жұмсақ, әдемі.

 

Балалар бір бірден шығып ойыншықтарды ажыратып топтарға бөледі.

Аю, арыстан, қонжық  - резенке;

Қуыршақ, сыбызғы, машина, қоян – пластмасс;

Мысық, қасқыр, жолбарыс мата; т.б.

Лақтырмау, сындырмау, жуу керек.

 

 

 

Текше.

Балалар тақырып бойынша сөздерді атайды.

 

Балалар мұқият тындап, таныс сөздерді айтады.

Ойыншықтар туралы.

Рефлексивті –

түзетушілік

Рефлексивно - коррегирующий

Не бүгін білдік ?

Қандай топтарға ойыншықтарды бөлуге болады?

Ал келесі кездескенде сендер өздеріңнің сүйікті ойыншықты әкеліп сипаттайсыңдар, сау болыңдар!

Балалардың жауаптары:

Ойыншықтарды делили на группы, темір, резенке, пластмасс, ағаш, мата.

Сау болыңыз.

 
Күтілетін нәтиже:
Ұғынады : өткен сабақтағы сөздерді.
Түсінеді: сұраққа жауап беру, ойыншықтарды атау, қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айта білуге жаттықтыру, тіл үйренуге бағыт беру.
Қолданады: жаңа сөздерді қайталау, санау, сипаттау, түстерді ажырату. Сөйлем құрастыру, күнделікті өмірде қолдана білуге дағдыландыру.