Орман сыйлықтары: Табиғаттың кереметтері
Бұл материал балабақшада өткізілетін оқу іс-әрекеті «Орман сыйлықтары» тақырыбына арналған. Мұнда балалар табиғат әлемінің және әсіресе орманның байлығын, өсімдіктер мен жануарлар дүниесін зерттейді. Оқу сабақтарының басты мақсаты - балаларға табиғат жайлы түсінік беру мен олардың сөйлеу дағдыларын дамыту. Мұндай іс-шаралар балаларды табиғатты қорғауға, табиғатқа деген сүйіспеншіліктерін арттыруға бағытталған.
Сабақ барысында балалар «Табиғат - біздің досымыз» деп таныстырылады. Әрбір кезеңде балаларға орманның әр түрлі сыйлықтары мен оның жануарлары туралы мәліметтер беріледі. Мысалы, балалар күз мезгілінде орманға саяхат жасап, табиғаттың әсемдігін, жапырақтардың түсін, және орман жануарларының қысқы дайындықтарын байқайды.
Сабақтың ұйымдастыру кезеңінде балаларды сәлемдесуге және топтасуына шақыру арқылы, педагог ойын элементтерін пайдалана отырып, сабақтың қызықты әрі белсенді өтуіне жағдай жасайды. Тапсырмаларды орындау барысында балалар жапырақтарды жинап, орманның сиқырлы әлемін зерттейді. Педагог балаларға табиғаттың сұлулығын, оның қорын қорғау және жақсарту қажеттілігін ескертеді.
Балалардың сабақтан күтілетін нәтижелері: олар табиғаттың қоршаған ортасындағы өзгерістерді, орман дарындарын тану, компонентті түсіну және тапсырмаларды тиімді орындау дағдыларын дамыту. Сабақ соңында балалар сабақты рефлексиялау кезеңінде не үйренгендерін және қандай есте қалғандарын сипаттап береді. Осылайша, оқу іс-әрекеті балалардың табиғатқа қатысты білімдерін тереңдетіп, оларды жандандыруды көздейді.
Білім беру саласы: «Қатынас»
Оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту.
Тақырыбы: «Орман сыйлықтары».
Мақсаты: Балаларға орман туралы түсінік беру.
Міндеттері: 1. Табиғат туралы түсініктерін дамыту.
2. Сөйлеу мәнерін жетілдіру.
3. Табиғатқа деген сүйіспеншіліктерін тәрбиелеу.
Сөздік жұмыс: орман, санұрауқұлақ, күз.
Көрнекіліктер: сюжетті суреттер, муляж.
Әрекеттердің кезеңдері | Педагогтің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті | Жағымды | Жағымсыз |
Ұйымдас-тырушылық-қозғаушылық | Сәлемдесу: Бақшамызға барамыз Жеміз жидек жинаймыз. Теріп,теріп аламыз Қалтамызға саламыз.
| Сөздерін қайталайды, қимылдар жасайды. |
|
|
Ұйымдас-тырушылық-ізденістік | - Балалар, қазір жылдын қай мезгілі? Дұрыс, күз мезгілі. Күз мезгілі тамаша! Балалар, орманға саяхатқа барайық. Балалар сапқа тұрайық, паравоз құрайық, - Балалар, біз орманға келдік. Жан - жаққа қарайықшы, не көріп тұрсындар? Дұрыс, айналамыз сары- қызғылт түсті, ағаштардан сарғайып жапрақтары құлап жатыр Д/О: «Теріп ал» жапрақтарды жинайды. Ормандағы жануарлар өздеріне қысқыға көріктер жинайды. Кірпі – санырауқұлақ жинайды. Тиін - жаңғақ жинайды. Қоян – тоннің түсін ауыстырады. Балалар, міне көріп тұрсындар, орман да өз сыйлықтарын сыйлайды.міне сондықтан табиғатты күту және қорғау қажет. Сергіту сәті: балалар шаршап қалған боларсындар. Барлығымыз тұрып сергіп алайық. Ақ қоян тұршы, Беті, қолынды жушы. Айнаға қарашы, Шашынды тарашы. - Өте жақсы балалар.Біз орман сыйлықтарымен таныстық, енді топқа оралу уақыт келді. | Балалардың жауабы.
Ия. Паравоз құрастырады.
Аиналаға қарайды.
Тапсырманы орындайды.
Сөздерін, қимылдарын қайталайды.
Топқа оралады.
|
|
|
Рефлек- сиялық-түзетушілі | Қазір жылдың кай мезгілі? Біз қайда бардық ? Не көрдік? | Балалардың жауаптары. . |
|
|
Күтілетін нәтиже:
Білу керек: табиғат туралы.
Нені игерді: тапсырмаларды тез және дұрыс орындауды.
Нені білді: орман сыйлықтардың түрлерін.