Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Тәжірибені қалай жасауға болады?

Тәжірибені қалай жасауға болады?

Кудасова Гулгул Бердибековна
Кудасова Гулгул Бердибековна
DOC
113
1

Бұл құнды материал балалардың жаратылыстану пәніндегі сабақтарын ұйымдастыруға арналған. Сабақтың өзегі "Тәжірибені қалай жасауға болады?" деген сұрақты қарастырады, ол табиғат әлемімен танысу мен эксперимент жүргізудің қызықты әдістерін меңгеруге бағытталған.

Сабақтың мақсаты – балалардың көзқарастары мен көз жеткізулерін кеңейтудің қарапайым әдістерін меңгеру, оларды ақпарат жинау мен қорытынды жасауға үйрету. Педагогтің көмегімен болжам жасау, содан соң өз бетімен шешім қабылдау мүмкіндігін қарастырамыз. Мұндағы басты назар балалардың шығармашылығын дамытуға бағытталған.

Сабақ барысында қолданылатын көрнекі құралдар мен ақпараттарды қалай тиімді пайдалану керектігі жөнінде айтылмақ. Соның ішінде, әртүрлі тәжірибелерді жасау үшін қажетті заттар мен құралдарды қалай таңдау, оларды дұрыс қолдану қажеттіліктерін көрсетеміз. Тәжірибені жасау барысында балалар арасында ынтымақтастық пен тілдесуді ынталандыру мақсатымыз. Бұл, өз кезегінде, оқу ортасына жағымды әсер етіп, балалардың тәжірибелерін оңай қабылдауына көмектеседі.

Сонымен қатар, тәжірибені жүргізу барысында балаларға қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйрету маңызды. Балалар жауапкершілікпен қарауды, ересектердің көмегін пайдалануды және қандай да бір заттарды пайдаланар алдында қорытынды жасау керек екенін түсінеді. Тәжірибенің әр кезеңінде балалардың бір-біріне көмектесуі, жауапкершілік сезімін арттырады.

Предпросмотр

 
 
Жаратылыстану                                                                                                                             Білім беру саласы: Таным                                                                                                  Сабақтың тақырыбы: «Тәжірибені қалай жасауға болады? »
Сабақтың мақсаты: Табиғат әлемін танудың қарапайым әдістері . Алынған ақпаратты ұсыну және қорытынды жасау. Педагогтің көмегімен болжамдар жасау және оларды өздігінен топта шешу.Сабақ барысында жұмыс үшін қолайлы жағдай туғызу. Балаларды өзекті мәселені шешуге ынталандыру.
Көрнекілік: Әліппе-дәптер,суретттер.Музыкалық әуен.
Балалардың іс – әрекеті
Мативациялық қозғаушы
Шаттық шеңбері                                                                                                                                                        Дос болайық бәріміз,                                                                                                                                  Жарасып тұр әніміз.                                                                                                                            Тыныштықты сақтаймыз                                                                                                                                  Атсын күліп танымыз.                                                                                                                                        Балалар тәрбиешімен бірге өлеңнің бір шумағын айтады.
Ұйымдастырушылық- іздену шілік
Тәжірибе жасап жатқан балалардың суреттері.                                                                               Балаларды өзекті мәселені шешуге ынталандыру.                                                                                               – Балалар, жазда суға шомылуға барғанда міндетті түрде қастарыңда үлкен адам болуы керек. Жалғыз суға баруға болмайды. Суда жүзе білмесеңдер теңіз толқыны алып кетуі мүмкін.                                                                                                                                                              Балалар сурет бойынша сабақ тақырыбын айқындайды.                                                                  Балалардың біліміне сүйену.                                                                                                                     Балалар баллонның іші ауаға толтырылғандықтан суға батпайтынын түсінеді. Бақылау жұмысы арқылы көптеген нәрселерді білуге болатындығын айту.                                                    Суға түсуге арналған резеңке баллонды пайдаланған жөн. Резеңке баллон сендерді суға батып кетуден сақтайды, себебі резеңке баллон суға батпайды. Өйткені оның іші ауамен толтырылған.                                                                                                                                     «Резеңке ойыншық суға неге батпайды?» деген сұрақты талқылау.                                             Педагогтің көмегімен бақылау кезеңдерімен танысады.                                                               Тәжірбие –опыт-experiment                                                                                                                        Сергіту сәті.                                                                                                                                                     Жаздың күні алақай,                                                                                                                                          Суғға түсті балақай.                                                                                                                                          Еркін жүзіп өзенде ,                                                                                                                                   Шынықтырар денені.
Топтағы әр бала бір-бір заттан алып, өздерінің болжамдарын айтады: мына зат суға батады немесе батпайды. Осы болжамдарын іс жүзінде тексереді. Кейбір заттар су бетінде қалқып жүреді. Заттың су бетінде қалқуы оның ... (көлеміне) және ... (пішініне) байланысты емес, оның қандай материалдан жасалғанына байланысты.                                       Резеңке ойыншық суға батпайды, өйткені ... (резеңкеден жасалған, ішіне ауа толтырылған).                                                                                                                                                  Резеңке ойыншықтың неліктен суға батпайтындығын түсіндір.                                                  Дәптермен жұмыс (түрлі деңгейдегі тапсырма).                                                                           Тәжірибие жүргізген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау қажет: тәжірибе ересектердің көмегімен жүргізіледі. Үшкір заттарды ауызға салуға; белгісіз заттарды иіскеуге; пышақпен кесуге, сіріңке жағуға болмайды.                                                                                            Балалар қорытындыны өз беттерімен шығарады. Балаларды қорытынды нұсқамен таныстыру. Қорытындыны көрсету.
(Ө) Дәптермен жұмыс (түрлі деңгейдегі тапсырма).                                                   Қорытынды жасай отырып: балалар мына түсінікті ұғынуы қажет:                                                               1. Суға батпайтын заттарды белгілейді.                                                                                                2. Қауіпсіздік белгілерінің суреттерін салады.                                                                                 Балалардын жауабы.                                                                                                                                                           Балалар берілген сурет түрлері бойынша өз ойын еркін жеткізіп, сабақ тақырыбын болжамдап айтады.