Мен білімді баламын
Документ білім беру саласындағы тәрбие іс-әрекетін ұйымдастырудың маңызды аспектілерін қамтиды. «Мен білімді баламын» жобасы мектебіміздің оқушыларының білім алуға деген ерекше ынтасын көрсетеді. Білім нәрі – бұл тек фактілер мен сандарды білу емес, сонымен қатар жеке тәжірибенің, дағдылардың және оқытушының нұсқаулары бойынша өзінің ой-өрісін дамыту. Жоба барысында балалардың білім алу әлеуетін дамыту мақсатында әртүрлі әдіс-тәсілдер, тапсырмалар мен диалогтар ұсынылған.
Ең алдымен, жалпы мақсат – балаларда дұрыс дыбыстау дағдысын қалыптастыру, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты түсіну және оны сурет, сызба, белгілер арқылы жеткізе алу қабілетін дамыту. Сабақ барысында балалардың өз тәжірибесін пайдаланып, әңгіме құрастыру, сұрақтарға жауап беру секілді шығармашылық дағдыларын жетілдіруге баса назар аударылады. Мұндай іс-шаралардың арқасында балалар арасында сұранысқа ие білімділік, жауапкершілік және өзіндік пікірі мен көзқарасы қалыптасады.
Жобаның екінші аспектісі – тілдік мақсаттардың жүзеге асырылуы. Тәрбиешінің танымдық, эмоционалдық һәм әлеуметтік қабілеттерін дамыту үшін диалогпен сөйлесу, сұрақтарға жауап беруді ынталандыру маңызды. Мектеп қабырғасында, сондай-ақ, көптілділік принциптері негізінде, балалар жаңа сөздер үйреніп, солардың көмегімен сөйлесу дағдыларын жетілдіретін болады.
Оқу процесінде белсенділік, қызығушылық, өзара түсіністік – орындаушыымен ғана емес, сонымен қатар топтық жұмыстарда қол жеткізілетін жетістіктер ғана емес, сонымен қатар балалардың өзін-өзі бағалауы да аса маңызды. Біз балаларға дұрыс әсер мен көңіл күй орнатып, оларға білімнің жолында ең жақсысын тіледік.
Бекітемін:
ТАҚЫРЫБЫ: Мен білімді баламын | Мектеп/МДҰ:№201 мектеп-лицей | |||
Күні:9.10.2017 | Педагогтің аты-жөні:Григорьева Р | |||
Сынып/топ: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар | ||
ІІ | 21 | саны: | ||
ҰОҚ оқытылу | 0.1.3.1 Берілген кіріспесі бойынша әңгіме мазмұнын болжау | |||
мақсаты | 0.1.1.1 Сөздер мен фразалардағы дыбыстарды дұрыс дыбыстау | |||
0.1.6.2 Өз тәжірибесі негізінде әңгіме құрастыру | ||||
0.2.1.1 Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер қолданып | ||||
жеткізу | ||||
Күтілетін нәтиже | Барлық тәрбиеленушілер: Сөздер мен фразалардағы дыбыстарды | |||
дұрыс дыбыстайды, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер | ||||
қолданып жеткізеді. | ||||
Көпшілік тәрбиеленушілер: Өз тәжірибесі негізінде әңгіме құрайды. | ||||
Кейбір тәрбиеленушілер: Берілген кіріспесі бойынша әңгіме мазмұнын | ||||
болжайды. | ||||
Тілдік мақсат | Тәрбиеленушілер:Сұрақтарға жауап береді,диалогпен сөйлесе алады. | |||
Сөздік қорын кеңейтеді. | ||||
Көптілділік:үйрету-учить- to teach | ||||
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: | ||||
Балабақша, мектеп, оқушы, студент | ||||
Пікір алмасу сұрақтары: | ||||
Балалар, сендер білімді баламын деп айта аласыңдар ма? | ||||
Білімді бала болу үшін не істеу керек? | ||||
Өткен ҰОҚ алған білім | Кітап туралы білімі, кітапхана туралы түсінігі бар. | |||
Жоспар | ||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
І. Дұрыс әсерлі көңіл | Педагог: |
ІІ. Мақсатты болжам. ІІІ. Тақырып бойынша | - Сендер өздеріңді білімді баламын деп «Р»-ға тілің келе ме? Қаламқасқа «тұр», - деші, Сергіту сәті: Қаламсапқа кәнекей Өзімізді теңейік. Ақ қағазға жүгіріп, Жазу жазып көрейік. Сөз соңына келгенде Нүктені де қояйық. Керек болса егерде Суретті де бояйық. Педагог балалардан оқу үшін қандай оқу құралдары қажет екенін сұрайды. Балалардың жауабын тыңдағаннан кейін оқу құралдары туралы әңгіме айтып береді. | Демонстрациялық материал Әліппе-дәптер |
Танысу
Оқу құралдары - дәптер, кітап, қалам, қаламсап мүлде бір-бірін танымайды екен. Райхан әже немересі Ләйлаға сыйлық жасамақ болып, дәптер, кітап, қарындаш, қаламсап сатып алады. Сатушы оларды бір сөмкеге салып береді. Сөмке ішінде кездескен оқу құралдары бір-бірімен жөн сұрасып, танысыпты. Тіпті неден, не үшін жасалғандарын да айтыпты...
Педагог әңгіме желісін тоқтатып, ықылас білдірген балаларға оқу құралдарының атрибуттарын кигізіп, қайсысы өзін қалай таныстыруы мүмкін диалогті сұрақ-жауап арқылы сахналап жалғастыруларын сұрайды.
(Балалар кітап, дәптер, қарындаш, қаламсап ретінде өздерін таныстырады.)
Әліппе-дәптермен жұмыс:
2-тапсырма.Қуаныш сөмкесіне қандайзаттарды салады? Сызықпен қосып көрсет.
Әліппе-дәптермен жұмыс:
3-тапсырма.Артық затты сыз.
«Төртіншісі артық» ойыны.
4-тапсырма.Мақалдардың мағынасынтүсініп ал.
Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнің жоқ.
Ақыл азбайды, білім тозбайды. Күш – білімде, білім – кітапта. Педагог балалармен бірге мақалдардың мағынасын талқылайды.
Кітап, дәптер, қарындаш, қалам атрибуттары
Әліппе-дәптер
IV. ҰОҚ | Педагог қорытынды жасайды, | Әліппе-дәптер, түрлі түсті |
балаларды марапаттайды. | қарындаштар | |
(Ө)Рефлексиялық бағалау:өз жұмысын | ||
бағалап қорыту. | ||
Балалардан арқақоржынның суретін | ||
түсті қарындашпен бояуын сұраңыз: | ||
Ештеңе түсінбедім – қызыл | ||
қарындашпен; | ||
Түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – | ||
сары қарындашпен; | ||
Бәрін түсіндім, басқаға түсіндіріп бере | ||
аламын – жасыл қарындашпен. |