Достық құндылығын танып-білу үшін сабақты ұйымдастыру
Ақжар жалпы орта білім беретін мектептің ұйымдастыруымен өткізілетін «Достаса білейік» атты сабақ балаларға достық сезімін, оның маңыздылығын ашу үшін арналған. Сабақтың мақсаты – достық құндылығын тереңінен түсіну және балалар арасында өзара сыйластық қарым-қатынастарды дамыту.
Сабақ барысында балалар ән айтып, бір-бірімен ойындар ойнай отырып, достастықтың шынайы мәнін сезінеді. Тәрбиеші Жунусова Жулдыз Жомартовна балаларды достары жайлы әңгімелесуге шақырады, бұл олардың достық туралы түсінігін кеңейтеді. Сабақ жоспары балалардан достарымен бөлісуді және олардың маңыздылығын тануды талап етеді.
Қызықты ойындар мен тапсырмалар арқылы балалар достарының кімдер екенін, оларға деген сүйіспеншілікті және дос болудың шарттарын анықтайды. Достар – біздің өміріміздің маңызды бөлігі, сондықтан сабақта балалар достықтың қалай қалыптасатыны туралы түсінік алады.
Сабақ барысында ұсынылатын сәттер көңілді әрі интерактивті болып табылады. Мысалы, «Менің досым» ойынында балалар шеңбер бойымен тұрып, бір-біріне сұрақ қойып, достарымен қарым-қатынастарын тереңірек зерттейді. Мұндай тәсілдер балалардың бір-біріне деген сыйластық сезімін арттырады.
Соңында балалар өздері жасаған өнер туындылары туралы сөйлеседі, бұл оларды біріктіреді және достық сезімін одан әрі нығайтады. Сабақтың қорытындысында балалар достықтың адам өміріндегі маңызын түсініп, бір-біріне көмек көрсету, қолдау көрсету деген ұғымдарды бекітіп шығады.
«Ақжар жалпы орта білім беретін мектеп»ММ
Өзін-өзі тану
Тақырыбы:Достаса білейік
Сынып:мектепалды даярлық
Тәрбиеші:Жунусова Жулдыз Жомартовна
Сабақтың тақырыбы: Достаса білейік.
Сабақтың мақсаты:
«Достық» құндылығы туралы түсініктерін одан әрі жетілдіру.
Сабақтың міндеттері:
- достар арасындағы сыйластық, достық, сүйіспеншілік туралы түсініктерін кеңейту;
- өзара сыйластық қарым-қатынастарын дамыту;
- бір-бірімен тату, дос болуға тәрбиелеу.
Шаттық шеңбері.
Балалардың сабаққа қызығушылығы мен көңіл көтеру және олардың достарына деген сүйіспеншілік сезімін дамыту мақсатында «Дос болайық бәріміз» әнін бірге айту.
Дос болайық бәріміз
Әрқашан дос, біргеміз,
Ажырамас іргеміз.
Ілгері жүріндер,
Достық жырын біліңдер.
Ту ғып ұстап бірлікті,
Еңбекті сүйіңдер
Қайырмасы:
Дос болайық бәріміз,
Жарасып тұр әніміз.
Тыныштықты сақтаймыз,
Атсын күліп таңымыз.
Әңгімелеу
Балалармен достар, достық туралы әңгімелесу. Әңгімелесу барысында балалардың түйген ойларын «Досты қалай табу туралы ертегісімен» жалғастыру. Ертегіні тыңдап, талдау кезенде дос адамдардың бір-біріне деген сыйластығы, жарасымы, татулығы үшін ненің қажет екеніне назар аударады.
«Балалар, біз өткен сабақта өзіміздің отбасы туралы, отбасы мүшелері арасындағы сүйіспеншілік, сыйластық, қамқорлық туралы сөйлесейік. Бүгін жанымызға тағы бір жақын адамдар – достарымыз жайлы әңгімелесеміз.
Дос адамдардың бір-біріне деген қарым-қатынасы және «Достық» ұғымымен танысамыз».
- «Дос» және «достық» деген сөзді қалай түсінуге болады?
- Жақсы дос деп кімді айта аламыз?
Балалардың жауаптарын қорытындылау.
- Балалар, достарың туралы жақсы, жылы сөз айтқандарың қандай әсерлі. Достар – бір-біріне қашанда көмекке келіп, қолындағысымен бөлісетін, тату, сүйіспеншіліктері мол, бір-бірін сыйлайтын жандар.
Енді сендермен достық туралы шығарманы тыңдап көрейік.
Әңгімелеу
- Қалай ойлайсыңдар, бұл баланың неге достары болмады?
- Дос табу үшін не істеу керек?
- Достар қандай болулары керек?
Балалардың жауаптары тыңдалады.
Достық – адамдардың арасындағы сыйласымды қарым-қатынас. Достарыңды отбасы мүшелері сияқты жақсы көріп, сыйлап, оларға әрқашан көмек көрсетулерің қажет. Жақсы достарыңды мақтан тұтуларыңа болады. Достар әрқашан бір-біріне көмектеседі, бір-бірімен жанжалдаспайды, өтірік айтпайды. Балалар, сендер бір топтың балаларысыңдар, сондықтан бір-бірлерімен доссыңдар, татусыңдар.
Ойын. «Менің досым».
Балалар шеңбер бойымен тұрады. Допты лақтырып, кезек-кезек балаларға сұрақ қояды. Ойын барысында қойылатын сұрақтарды алдын ала дайындап қою.
Ойынға арналған сұрақтар:
- Сенің досың кім?
- Сен досыңды жақсы көресің бе?
- Досыңа қалай көмектесесің?
- Досыңды қалай сыйлайсың?
- Досыңды сағынасың ба?
- Досыңмен нені бөлісесің?
- Досың туралы қандай жылы сөз айтасың?
- Досың саған не үйретеді?
- Достар бір-біріне қалай көмектеседі?
- Үлкендер арасында досың бар ма?
- Кішкентай достарың бар ма, оларға нелер жатады?
- Өзімізге досты қалай таба аламыз?
- Досыңа қандай тілек айтасың? т.с.с.
Сергіту сәті:
Өлең мазмұнына сәйкес қимыл-қозғалыстар жасайды.
Достар бірге жүреміз, (қол ұстасып, айнала жүру)
Бірге ойнаймыз, күлеміз. (бір-біріне қарап, күлу)
Бірге балық аулаймыз, (қолдарын алға созу)
Міне, біздер қандаймыз! (қолдарын жоғары созу)
Бөлінбейді іргеміз,
Әрқашанда біргеміз.
Дәйексөз
«Дос – бәріне де қымбат» дегенмақалды бүгінгі сабақтың дәйексөзі ретінде түсіндіру.
Дәптермен жұмыс
Дәптерде төмендегідей тапсырма берілген:
Досыңа сыйлайтын сыйлығыңның суретін сал және сол туралы әңгімелеп бер.
Балалар салған суреттері туралы әңгімелейді. Олардың бұл сыйлықтың суретін неліктен салғанын және не үшін осы сыйлықты таңдағанын айтып берулеріне жағдай туғызуы тиіс.
Қорытынды:
Балалар, бүгін біз адамдар арасындағы достық қалай қалыптасатынын білдік. Достар қашанда бір-біріне қол ұшын беріп, қуаныштары мен реніштерін бірге бөлісетіндерін түсіндік. «Дос» және «Достық» ұғымымен таныстық. Адамдар үшін достықтың қандай қымбат екенін білдік.