Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Сөйлем: мектепалды даярлық сабағы

Сөйлем: мектепалды даярлық сабағы

Жунусова Жулдыз Жомартовна
Жунусова Жулдыз Жомартовна
DOCX
211
6

«Ақжар жалпы орта білім беретін мектеп» ММ-де өткізілген мектепалды даярлық сабағының тақырыбы - «Сөйлем». Сабақ барысында балаларға сөйлемнің маңызы мен құрылымын түсіндіруге, суреттерді қарап сөйлемдер құрауға мүмкіндік беруге бағытталған.

Сабақтың мақсаты - балалардың ой-өрісін, сөздік қорын арттыру, тіл байлығын дамыту. Әсіресе, сурет арқылы сөйлеп, сұрақтарға жауап беру дағдыларын жетілдіру, балаларды ұғымталдыққа тәрбиелеу. Тәрбиеші Жунусова Жулдыз Жомартовна балалармен бірге шаттық шеңберінде өз мектептеріне деген тілектерін айтады.

Сабақта «Кім болам?» дидактикалық ойын өткізу арқылы балалардың коммуникациялық дағдыларын дамыту көзделеді. Ойын барысында балалар болашақтағы мамандықтарын талқылап, бір-бірімен пікір алмасады. Сабақтың басты бөлімінде тірек сөздер мен Н. Әлімқұловтың «Балабақшам - байлығым» шығармасының негізінде өлеңдер оқу жоспарланған.

Сергіту сәтінде балалар өздерінің қуаныштарын ән айтып, би билеп білдіреді. Бұл арқылы олар өз эмоцияларымен бөлісіп, сабағының белсенді қатысушыларына айналады. Дәптермен жұмыс кезінде балаларға үздік сызықтарды қалай қосу керектігін көрсетіп, өз жұмыстарын тексеруге мүмкіндік беріледі. Сабақтың қорытындысында балалардың сабақта алған білімдері сұрақ-жауап әдісі арқылы пысықталады.

Предпросмотр

«Ақжар жалпы орта білім беретін мектеп»ММ






Сауат ашу негіздері










Тақырыбы:Сөйлем
Сынып:мектепалды даярлық
Тәрбиеші:Жунусова Жулдыз Жомартовна


Сабақтың тақырыбы: Сөйлем
Оқу іс-әрекетінің мақсаты:
Балаларға сөйлем туралы түсінік беру. Суретті қарап сөйлем құрау.Балаларға ой-өрісін, сөздік қорын, тіл байлығын, тілін дамыту.Балаларды ұғымталдыққа, әдептілікке тәрбиелеу.Сурет бойынша әңгіме құрастыру арқылы сұрақтарға жауап беруге үйрету; сурет бойынша ойын тиянақты жеткізе білуге баулу. Балаға өз ойын жүйелі түрде айта білуге үйрету арқылы зейінін дамыту. Балабақшада достарымен, үлкендермен қарым-қатынаста кішіпейіл болуға тәрбиелеу. Жазуға қолдарын жаттықтыру.
Әдіс-тәсілдер:
Сұрақ-жауап, түсіндіру.
Оқу іс-әрекетінің көрнекіліктері:
Суреттер.
Оқу іс-әрекетінің барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Балалар шаттық шеңберге дөңгелене тұрады. Жоғарыда шаңырақ ілінген. Балалар қолдарына түрлі түсті таспаларды (ленталарды) алып, өз мектебіне деген ізгі тілектерін айтады.
- Менің мектебімнің шаңырағы биік болсын!
- Менің мектебімнің іші ойыншықтарға толсын!
- Менің мектебімнің іші күлкіге, толы болсын!
2. «Кім болам?» дидактикалық ойын.
Ойын шарты: балалардың ішінен «тілші» сайланады. Тілші болып сайланған бала басқа балаларға «Болашақта кім боласың?» деген сұрақты қойып, олардан сұхбат алады. Балалардың қалауы бойынша «тілші» рөлі ауысып отырады.


Тыныштық сәтін өткізу:
Балалар көздерін жұмады, терең тыныстап дем алады.
Денелерін бос ұстап, еркін отырады. Көз алдарына мектепті, ойын алаңын елестетеді. Ауылда өсіп тұрған гүлдердің иісін иіскейді. (гүлдің иісі шығады). Көздерін ашып, алған әсерлерін баяндайды.


II.Негізгі бөлім.

  1. Тірек сөздер: ойын бөлмесі, тәрбиеші, ойыншықтар, ойын алаңы, құм, сырғанау, әткеншек, шелек.

  2. Н. Әлімқұловтың «Балабақшам - байлығым» немесе балабақша туралы

басқа ақындардың өлеңін оқу. Өлеңнің мазмұнына сәйкес суреттер көрсету.

  1. Сергіту сәті.

Бала, бала баламыз, бақшамызға барамыз,
Күні бойы қызыққа батамызда қаламыз.
Үйренеміз өнер біз, шетімізден шеберміз.
Тақпақ айтып, ән де айтып, би де билеп береміз.


  1. Дәптермен жұмыс:

а) үзік сызықтарды (баланың балабақшаға дейінгі жолын) қалай қосып сызу керектігін және штрихтауды тақтада көрсету. 5-беттегі үзік сызықтарды қосып сызу арқылы доптардың суретін салу және оларды бояу. Балалардың жұмысын тексеріп, қалай сызу, штрихтау керектігін әр балаға көрсетіп өту.


Оқу іс-әрекетін қорыту.
Оқу іс-әрекеті барысында алған білімдері сұрақ-жауап әдісі арқылы пысықталады.


Сабаққа белсенді қатысқан балаларды мадақтау.