Отаным – жүрегімнің соғуы
Отан дегеніміз – адам өміріндегі ең маңызды ұғым. Ол тек жер көлемі немесе елдің аумағы ғана емес, сонымен қатар біздің байланысымыз, сезімдеріміз бен рухымыз. «Отан деп соғады жүрегім» атты бұл материалда біз отанымыздың қадір-қасиетін, оның басты белгілерін тереңірек қарастырамыз. Білім берушілерге арналған бағдарлама ретінде, материал балалардың отанға деген сүйіспеншілігін оятуды және олардың өз халқының мәдениетін, тарихын құрметтеуге тәрбиелеуді мақсат етеді.
Сабақ жоспары отан туралы білім қалыптастыруға бағытталған. Педагог еліміздің символдары мен мәдениетіне, сондай-ақ оның географиялық орналасуына тоқталады. Оқушылар өздерінің туған жерлері туралы білімдерін тереңдетіп, туған елінің тарихы мен дәстүрлерін біле алады. Тілдік мақсаттар арқылы балаларды қарым-қатынастағы құрметті сөздерді қолдана білуге үйрету жоспарлануда.
Педагогикалық әдістер сабақ барысында оқушылардың пікірлерін тыңдау, диалогтарды ұйымдастыру, сондай-ақ жан-жақты тапсырмалар арқылы білім меңгеруді қамтиды. Балаларға отан, туған жер, және Отанға деген сүйіспеншілік сезімін қалыптастыру үшін ашық пікірталастар өткізіледі. Педагог сабақтың қорытындысында студенттердің айқын білім алғандығын тексереді, сонымен бірге, білім алушылардың сана-сезімін оятып, Отанға деген жауапкершілікті түсіндіреді.
ТАҚЫРЫБЫ: Отан деп соғады жүрегім |
| Мектеп/МДҰ: |
|
| ||
|
|
|
|
|
|
|
Күні: |
|
| Педагогтің аты-жөні: |
|
| |
Сынып/топ: |
|
| Қатысқандар саны: | Қатыспағандар | ||
|
|
|
|
| саны: | |
ҰОҚ оқытылу | 0.1.1.1 Сөздер мен фразалардағы дыбыстарды дұрыс дыбыстау | |||||
мақсаты | 0.1.4.1 Қарым-қатынастағы түрлі жағдаяттарда әдептілік сөздерін қолдана | |||||
|
| білу |
|
|
| |
|
| 0.1.6.2 Өз тәжірибесі негізінде әңгіме құрастыру |
|
| ||
|
| 0.2.1.1 Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер қолданып | ||||
|
| жеткізу |
|
|
| |
Күтілетін нәтиже | Барлық тәрбиеленушілер: Сөздер мен фразалардағы дыбыстарды | |||||
|
| дұрыс дыбыстайды. Тыңдалған мәтіндердегі ақпаратты сурет, сызба, | ||||
|
| белгілер қолданып жеткізеді. |
|
| ||
|
| Көпшілік тәрбиеленушілер: Өз тәжірибесі негізінде әңгіме құрастыра | ||||
|
| алады. |
|
|
| |
|
|
|
|
|
| |
|
| Кейбір тәрбиеленушілер: Қарым-қатынастағы түрлі жағдаяттарда | ||||
|
| әдептілік сөздерін қолдана біледі. |
|
| ||
Тілдік мақсат | Тәрбиеленушілер:Сұрақтарға жауап береді.Әңгімеге араласады,сөздік | |||||
|
| қорын кеңейтеді. |
|
|
| |
|
| Көптілділік: Отан – Родина – Motherland |
|
| ||
|
| Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: |
|
| ||
|
| Отан, Қазақстан |
|
|
| |
|
| Пікір алмасу сұрақтары: |
|
| ||
|
| Біздің еліміз қалай аталады? |
|
| ||
|
| Еліміздің елордасы қай қала? |
|
| ||
|
| Еліміздің қандай көрікті жерлері бар? |
|
| ||
|
|
|
|
|
| |
Өткен ҰОҚ алған білім | Мамандықтар туралы білімі бар. |
|
| |||
|
|
|
|
|
| |
|
| Жоспар |
|
| ||
|
|
|
|
|
| |
Жоспарланған уақыт |
| Жоспарланған іс-әрекет |
| Ресурстар | ||
|
|
|
|
|
| |
І. Дұрыс әсерлі көңіл |
| Ұ) Балалар шаттық шеңберіне тұрады,педагогпен |
|
| ||
күй орнату. |
| қосылып өлең жолдарын қайталап айтады. |
|
| ||
0-2 минут |
| Отан деген - Атамекен, |
|
| ||
|
| Отан деген - туған жер. |
|
| ||
|
| Отан - ана, Отан - үлкен, |
|
| ||
|
| Қазақстан - туған ел! | (Ермек Өтетілеуұлы) |
|
| |
ІІ. Мақсатты болжам. | Педагог «Отан – анаң, қамқоршың», «Отан деп |
|
| |||
3-5 минут |
| соғады жүрегім» сөздерінің мағынасын түсіндіреді. |
|
| ||
|
| Балалармен бірге талқылайды. Балалар өз болжамда- |
|
| ||
|
| рын айтады. |
|
|
| |
|
| Педагог қорытынды жасайды: Отанын сүйе білмеген |
|
| ||
|
| адам бақытты бола алмайды. Өйткені атақ та, даңқ та, |
| |||
|
| бақыт та, бақ та Отанды сүюден басталады. |
|
| ||
ІІІ. Тақырып бойынша | Әліппе-дәптермен жұмыс: |
| Әліппе-дәптер | |||
жұмыс. |
| 1-тапсырма. Сен Астана қаласында болдың ба?Саған |
| |||
6-27 минут |
| бәрінен де не ұнады? Әсеріңмен бөліс. Суретте қандай |
| |||
|
| орындар бейнеленген? |
|
| ||
|
|
|
|
|
|
|
19
| Педагог әрбір қаланың өз эмблемасы, символы |
|
|
| болатыны жайлы ой қозғайды. |
|
|
| - Астана қаласының символы не? |
|
|
| - Бәйтерек туралы не білесіңдер? |
|
|
| Әліппе-дәптермен жұмыс: |
|
|
| 2-тапсырма. Суретте не бейнеленген?Боя. |
|
|
| Сергіту жаттығуы: |
|
|
| Төскейде жел еседі, |
|
|
| Төбемнен бұлт көшеді. |
|
|
| Туған жерім мен үшін |
|
|
| Көк майсасын төседі. |
|
|
| «Кім Отан туралы көп мақал айта алады» |
|
|
| конкурсын өткізу. |
|
|
| Көптілділік: Отан – Родина – Motherland |
|
|
| Әліппе-дәптермен жұмыс: | Әліппе-дәптер |
|
| 3-тапсырма. Төмендегі сұрақтарға жауап бер. |
| |
|
|
| |
| «Менің Отаным – Қазақстан» деген тақырыпта |
|
|
| әңгіме құрастыр. |
|
|
| Педагог балаларды біздің Отанымыз – үлкен |
|
|
| ел. Елімізде барлық халық тату-тәтті, келісімде |
|
|
| өмір сүреді деген ұғымға келуге жетелейді. Біз өз |
|
|
| Отанымызды сүйіп, қорғауға тиіспіз. |
|
|
| Өлеңді мәнерлеп оқиды, мазмұнын түсіндіру. |
|
|
| Отан |
|
|
| Отан - сенің ата-анаң, |
|
|
| Отан - досың, бауырың. |
|
|
| Отан - өлкең, астанаң, |
|
|
| Отан - аудан, ауылың. |
|
|
| Отан осы, достарым, |
|
|
| Көңілде мұны түйе біл. |
|
|
| «Отан» деп өс, жас қауым, |
|
|
| Оны ардақтап сүйе біл. (Бүркіт Ысқақов) |
|
|
|
|
|
|
IV. ҰОҚ | Педагог қорытынды жасайды, балаларды | Әліппе-дәптер, түрлі |
|
қорытындысы. | марапаттайды. | түсті қарындаштар |
|
Рефлексия. | (Ө) Рефлексиялық бағалау:өз жұмысын бағалап |
|
|
28-30 минут | қорыту. |
|
|
| Балалардан үйдің суретін түсті қарындашпен |
|
|
| бояуын сұраңыз: |
|
|
| Ештеңе түсінбедім – қызыл қарындашпен; |
|
|
| Түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – сары |
|
|
| қарындашпен; |
|
|
| Бәрін түсіндім, басқаға түсіндіріп бере аламын – |
|
|
| жасыл қарындашпен. |
|
|
|
|
|
|