Сабақ жоспары: «Ауыр - жеңіл»
Бұл құжатта «Ауыр - жеңіл» сабағының жоспары берілген, оның мақсаты балаларды әр түрлі заттардың салмағы туралы түсінуге үйрету. Сабақ барысында оқушылар ауыр және жеңіл заттарды салыстыру, зерттеу әдістері арқылы танысады.
Сабақтың қабылданған құрылымы мұғалім мен оқушылар арасындағы белсенді диалог пен ынтымақтастықты қамтиды. Мұғалім психологикалық дайындық жүргізіп, балаларды әр түрлі конфеттер арқылы топтарға бөлгеннен кейін сабақтың тақырыбын енгізіп, олардың қызығушылығы мен ынтасын оятады.
Балалар пішіндермен жұмыс істеп, олардың ерекшеліктерімен таныса отырып, өз ойларын білдіреді. Зерттеу жұмысы элементі – нағыз алма мен жасанды алманың арасында салмақты анықтау, оларды салыстыру арқылы балалардың логикалық ойлау қабілетін дамытады. Кері байланыс элементі балалардың сабаққа деген көзқарасын білдіруге мүмкіндік береді.
Оқу процесінде сөздік жұмыс жүргізіп, ауыр мен жеңіл ұғымдарын үш тілде айту арқылы балалардың сөздік қорын молайту көзделеді. Бұл сабақ балалардың тәжірибесін және күнделікті өмірінде қолданатын дағдылары мен түсініктерін бекітуге көмектеседі.
Сабақтың соңында балалардың өз пікірлерін білдіру үшін рефлексия кезеңі өткізіліп, сабақ соңындағы түсініктері мен сұрақтарына жауап берушілері қолдау табады. Мұғалім оқу нәтижелерін бағалау арқылы оқушылардың жетістіктерін атап өтеді.
Мерзімі: 30.01.2017 ж
Сыныбы: Мектепалды даярлық сыныбы
Қатысқаны:....
Қатыспағаны:.....
Пәні:Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру
Сабақтың тақырыбы: «Ауыр - жеңіл»
Мақсаты:
Балаларда әр түрлі заттар мен материалдардың өз салмағы болатыны туралы түсінік қалыптастыра отырып, ауыр және жеңілді таныту үшін салыстыру, зерттету арқылы жетелей түсіндіру. Ойлау дербестігін, қиялын дамыту.
Сабақтың типі. Дәстүрлі
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сілтеме: Математика оқулығы, әдістемелік құрал
Сөздік жұмыс: ауыр –жеңіл,
Көрнекілігі: Суреттер, қима қағаздар, алманың макеті, алма, шаршы,ағаш геометриялық пішіндер.
Әдіс - тәсілдер: Түсіндіру, көрсету, сұрақ - жауап, салыстыру, зерттеу.
Оқу нәтижелері: ауыр –жеңілді ажырата және салыстыра алады. Топпен жұмыс жасай алады
Сабақ барысы:
Сабақ | Мұғалім | Оқушы |
Ұйымдастыру кезеңі | Амандасады. | Қайырлы таң Алтын күн |
Қызығушылығын ояту. | Балаларға алдарына әр түрлі пішіндер және оларды ұстап көріп қандай ерекшеліктер мен айырмашылықтар көріп тұрғанын сұрайды. | Балалар пішіндерді зерттеп, өз жауаптарын береді. |
Жаңа сабақ | Тақтаға екі түрлі суреттерді іліп бұнда не көрініп тұрғанын сұраймын. | Өз ойларын білдіреді. |
Жетекші сұрақтар | Не ауыр ? | |
Кері байланыс | Мұғалім топтағы әр балаларға бір жағы қызыл және бір жағы жасыл түсті тақтайшалар ұсынып түсінбеген жері болса қызыл жағын түсінікті болса жасыл жағын көрсетуді ұсынамын. | Балалар түстер арқылы өздерінің пікірлерін білдіреді. |
Зерттеулік жұмыс | Мұғалім қолына жасанды алма мен нағыз алманы алып олардың салмағын таразыға өлшетіп қайсысың салмағы ауыр және не үшін ? | Балалар нағыз алма ал, жасанды алма жеңіл гупкадан жасалғанын айтып береді. |
Кері байланыс | Мұғалім топтағы әр балаларға бір жағы қызыл және бір жағы жасыл түсті тақтайшалар ұсынып түсінбеген жері болса қызыл жағын түсінікті болса жасыл жағын көрсетуді ұсынамын. | Балалар түстер арқылы өздерінің пікірлерін білдіреді. |
Дәптермен жұмыс | Тышқанға жеңіл, ал пілге ауыр заттарды бер. | Балалар алдарына берген заттардың ішінен айыр зат мен жеңіл затты ажыратып, орналастырады. |
Кері байланыс | Мұғалім топтағы әр балаларға бір жағы қызыл және бір жағы жасыл түсті тақтайшалар ұсынып түсінбеген жері болса қызыл жағын түсінікті болса жасыл жағын көрсетуді ұсынамын. | Балалар түстер арқылы өздерінің пікірлерін білдіреді. |
Сергіту жаттығуы | Балаларға қимылмен көрсетіп, сергіту сәтін орындатады. | Оқушылар мұғаліммен қайталап орындайды. |
Қолжетімді ресурстарды қолдану | Тақтаға кранның суретін іліп қойып осы сурет туралы пікірлерін сұрау | Балалардың жауабы. |
Топпен жұмыс | Ортаға есеп беріледі. Суретке қарап есеп құрастыр тапсырмасы беріледі. | Ортаға сала отырып есепті шығарады. |
Кері байланыс | Мұғалім топтағы әр балаларға бір жағы қызыл және бір жағы жасыл түсті тақтайшалар ұсынып түсінбеген жері болса қызыл жағын түсінікті болса жасыл жағын көрсетуді ұсынамын. | Балалар түстер арқылы өздерінің пікірлерін білдіреді. |
Сөздік жұмыс | Балаларға ауыр және жеңіл сөзін үш тілде айтып, қайталайды. | Ауыр – Heavy-тёжолый |
Формативті бағалау | Әр кезең арқылы балаларды жұлдызша, смалик, гүл арқылы бағалайды. | |
Қорытындылау |
| Сұрақтарға жауап береді ? |
Рефлекция |
Сабаққа белсенді қатысқан балаларды ерекше атап өту, мадақтау. | Өз пікірлерін білдереді |
Шығыс Қазақстан облысы
Тарбағатай ауданы
Жетіарал ауылы
«Жетіарал мектеп – балабақша кешені» КММ
Бөлімі:
Қарапайым математикалық
түсініктерді қалыптастыру.
Сабақтың тақырыбы:
«Ауыр – жеңіл»
Өткізген: Мектепалды даярлық
сыныбының мұғаімі: А.С.Нугуманова
2016-2017 оқу жылы