Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Күзгі орман: Интегралды ашық сабақ

Күзгі орман: Интегралды ашық сабақ

Башаева Жулдыз Муратовна
Башаева Жулдыз Муратовна
DOCX
285
3

Күзгі орман тақырыбындағы интегралды ашық сабақ - бұл балалардың табиғатқа деген қызығушылығын арттыратын, сонымен қатар олардың тілдік дағдыларын дамытуға арналған оқу іс-шарасы. Сабақтың мақсаты - балаларға күз мезгіліндегі орман мен оның ерекшеліктері туралы толық түсінік беру. Тәрбиеші балаларды орман ережелерімен таныстырып, қауіпсіздік шараларын үйретеді. Сабағымыздың маңызды бөлімі – тақпақтар мен жұмбақтар, оларды шешу арқылы балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту. Сабақ барысында балалар күзгі ағаштарды, онда өсетін жемістер мен жануарларды таниды.

Бағдарламада балаларды топтарға бөліп, олардың шығармашылық дағдыларын дамыту үшін қызықты тапсырмалар енгізіледі. Мысалы, балалар «Ақбота» тобымен жұмбақтарды шешіп, әрі қарай сергіту жаттығуларын орындайды. Интерактивті әдістерді қолдану арқылы балалардың белсенділігі мен қызығушылығын арттыру жоспарланған. Сабағымыз күздің әсемдігін, табиғаттың сұлулығын қорғау қажеттілігін түсіндіреді, сонымен қатар балаларға орманды қорғау ережелері туралы білім береді.

Оқу қызметінің барысында балалар практикалық жұмыстарға қатысып, күзгі тақырыпта сурет салады. Тәрбиешілер шығармашылық жұмыстарын мақтап, балалардың еңбегін бағалайды. Бағдарламада балалардың оқудағы жетістіктері мен танымдық белсенділіктері үнемі назарда ұсталады. Осылайша, сабақ барысында балалардың танымдық қызығушылығы, шығармашылық қабілеттері, сондай-ақ тілдік қорлары кеңейеді. Сабақтың қорытындысында балалар «Күзгі орман» тақырыбындағы білімдерін толықтай жинақтап, өздерінің түйген ойларын ортаға салады.

Предпросмотр

Интегралды ашық сабақ.
Күні: 28.11.2017ж. Тақырыбы: Күзгі орман.Білім беру саласы: Сөйлеуді дамыту, Таным, Әлеумет, Шығармашылық. Мақсаты: Балаларға табиғаттағы өзгерістер туралы балалардың түсініктерін қалыптастыру, тақпақтар айтқызу, сөздік қорын, тіл байлығын дамыту, есте сақтау қабілетін жетілдіру, ойын арқылы қызығушылығын артыру. Әдіс тәсілі: Сұрақ-жауап, ой толғаныс, миға шабуыл, тақпақтар, сөздік, сергітужаттығу,топтасу. Көрнекіліктері: Ағаштар, сандар, құстар, шарлар, букелттер, күзгі орман суреттері, теле экран. Оқу қызметінің түрі: Аралас оқу қызметі Оқудың типі: Кіріктірілген ашық оқу қызметі Оқу қызметінің барысы: Балалар қонақтарға амандасады Қостілді компонент: күз-осень, орман-лес Тәрбиеші: Балалар міне бүгін бізге көп қонақтар келіпті келген қонақтарға амандасайық Балалар: Үлкенгеде сіз ,кішіге де сіз, Баршаңызға құрметпен бас иеміз біз. Всем, всем добрый день! Здравствуй солнце золотое, Здравствуй, небо голубое. Здравствуй матушка земля, Здрасвствуйте ,мои друзья Гуд монинг, гоулд сан Гуд монинг май френдз Тәрбиеші: Балалар қазір жылдың қай мезгілі? (күз) Күз айларын атандар? (Қыркүйек, қазан, қараша сентябрь, октябрь ноябрь) орысша күз-осень, орман-лес, күзгі орман-осенний лес. Балалар қоңыр күздің қандай ерекшеліктері болады? (жаңбырлы, қар жауады, күн суытады, шық түседі , ағаштар жапырақсыз қалады, адамдар жылы киінеді)
Тәрбиеші: Ондеше балалар бүгінгі оқу қызметіміздің тақырыбы: Күзгі орман
Балалар күз орманына саяхатқа шығамызба?( Ия ) Орманға барар алдында орман ережесін еске түсірейік? Қауіпсіздік ережелерін белгілерін айтады (орманды өртеме, жалғыз ағашты кеспе,қоқсық тастама, тазалықты сақтаймыз)
Орман ережесін біледі екенсіндер бірақ көп кедергілер болады, ұқыпты болыңдар бір-бірнің артынан судан өтейік, тастын үстімен жүрейік түрлі түсті тастардың үстінен аттап өтеиік (динамическая пауза) міне орманға да келдік балалар күзгі орманның ауасы қандай тамаша, дем алайық бірақ сәл жел соғып тұр кен, орманда таулы тастарда тау ешкі және бұғылар жүр және аю,қоян түлкі жүр, Орманда жанжануралар ,құстар аңдар бар бәрі тіршілік етеді. Ал балалар бәріміз тыңыс алу жатығуларын жасайық жел басылды, жел соқты. Жақсы балалар еңді ақырын бәріміз отырайық.
Тәрбиеші: Балалар орманан бізге кірпі келіпті оңын сендерге тапсырмалары бар екен. «Ақбота» тобынң балалары жұмбақтарды шешіп көрсін депті. жұмбақыт шешемізбе? Теле экранға назар аударайық жұмбақтарды шешу? 1). Жайқалған ағаштар, Сылдырлаған бұлақтар. Көңілдің сарайын, Ашатын ғажаптар (орман)
2). Қалқиып екі құлағы , елендеп қорқып тұрады (қоян)
3). Қыста жылы киіндім, Қоймам толы жаңғаққа. Іші жылы үйімнің. (тиін)
4).Өзі ширақ, өзі қу жүрген жері айқай-шу.(түлкі)
5). Үстінен тоны түспеген, сонда да араз қыспенен. (аю)
Балалар сендер кірпінің тапсырмаларын орындадындар рахмет.
Тәрбиеші: Балалар енід тақтадағы тапсырмаларды орындайық?
Тәрбиеші:Балалар , олай болса қане барлықтарың мұқият тақтаға қараңдар тақтада не көріп тұрсындар? (сандар ) Енді осы сандарды кәне барлығымыз тура және кері санап көрейікші. 1.2.3.4.5. үш тілде.
ТShape1Shape2Shape6Shape3Shape4 әрбиеші: Фигураларды санап, кестеге тиісті цифрды жапсыру.
Shape13Shape9Shape11Shape10Shape8Shape7Shape12

Shape18Shape17Shape14Shape16Shape15

Shape19

Тәрбиеші: Пішіндерді атайық? (үшбұрыш, шаршы, дөңгелек)
Оның түстерін атайық үш тілде (сар,көк, жасыл, желтый,синий, зеленый, yellow ,blue, green,
Тәрбиеші: Балалар шаршадыңдарма? Кәне Сергіту жаттығуларын орындайық Қалың, қалың орманда, Жиырма көжек кездесті. Жүр ойнайық біз десті, Қолы ұстасып секіріп . Бір отырып бір тұрып, Суға барып шомылып. Кенет бірақ дүр етті, Жиырма көжек дір етті. Қатты қорықан көжектер, Үйлеріне тығылды.
Тәрбиеші: Енді балалардың өтірік өлен мен тақпақтарына берелік.Айша, Асылжан, Сағи Ерсұлтан. Айша: Құстар қайтып ән салып, Бұлт торлады аспанды Жапырақ солып,гүл солып, Қыс ызғары басталды Асылжан: Табиғат біздің анамыз, Жер –Ана біздің панамыз Таза болса табиғат Біз де аман боламыз. Сағи: Ақтарады мырза күз, Уылжыған жемісін Күзге біз де ризамыз, Аянбаған ел үшін. Ерсұлтан: Мініп алып бұлтқа Өрмеледім бұлтқа Алып келіп айды, Көрсеттім ғой жұртқа.
Тәрбиеші: Балалар енді сендермен ойын ойнаймыз «Үшінші артық»
Үш сөз айтамын үшінші артығын табасындар.
1). Шырын, Сүт, Нан. (нан артық не себепті нанды шайнап жейміз, сүт,шырын ішеміз)
2). Жаңбыр, қар ,өзен ( өзен ағады, жаңбыр мен қар жауады)
3) .Аяз, боран, қаңтар (қаңтар жыл мезгілі, аяз, боран табиғат құбылысы)
4) .Ағаш, гүл, тас (тас қатты өлі табиғатқа жатады, ағаш,гүл өседі тірі табиғат)
Тәрбиеші: Шығармашылық өнеріне әдіс-тәсілдерін түсіндіру.
Дәстүрден тыс сурет салу әдісі жабыстыру және саусақты әдісі ағаштарға әр түрлі жапырақтар және бұлттар жасау.
Бирінші топ Бала бұлттар жасау (қағаз қиындылары мен гуаш таяқша)
Екінші топ Балалар күзгі ағаш (ағаштын жаң жағына желімдер жағып қағаз қиындылармен әсемдеу жабыстыру) Тәрбиеші: Балалар жұмысымыз әдемі болып шығу үшін саусағымызды жаттықтыру керек Бұлт қабағын түйіп ап Бүркеп алды аспанды Тырс,тырс,тырсылдап Жаңбыр жауа бастады.
Тәрбиеші:Балалардың жұмысын мадақтау
Қорытынды: Балаларда еңді назарларынды экранға назар аударайық Күзгі орман.
1.Балалар орманда қаңдай ағаштар өседі? (емен, үйенкі, шынар, шырша, қарағаш)
2.Қыстап қалатын құстарды атайықшы ( көгершін, торғай, қарға, сауысқан)
Тәрбиеші: Балалар бүгін сендер өте жақсы қатысып жақсы жауап бердіндер сендерге көп рахмет. Осымен оқу қызметіміз аяқталды сау болыңыздар.



Бекітемін: --------------------
Үржар ауданы әкімдігінің
«Ер Төстік» балабақшасы КМҚК-ның меңгерушісі
Г.Д.Кабаева
Тақырыбы: «Күзгі орман»
Интегралды ашық сабақ.
Shape20


Тәрбиешілер : Байдаулетова.Г.М.
Башаева.Ж.М.



28.11.2017.ж