Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Тату доспыз бәріміз

Тату доспыз бәріміз

Косжанова Улмекен Камидоллиевна
Косжанова Улмекен Камидоллиевна
DOCX
123
0

Достық — адам өмірінің негізгі құндылықтарының бірі. Ол адамдар арасындағы психологиялық байланыстарды нығайтып, өмірге деген позитивті көзқарас қалыптастыруға септігін тигізеді. «Тату доспыз бәріміз» тақырыбындағы материалда балаларға достықтың маңыздылығы мен татулықты сақтау туралы терең түсінік беріледі.

Сабақ барысында балалар достықты, бауырмашылдықты, қоғамдағы әр түрлі ұлт өкілдерімен ынтымақтастықты қалыптастыруға бағытталған тапсырмаларды орындайды. Достықтың символы — мейірімділік, әлеуметтік жауапкершілік, өзара көмек. Әлеуметтік қатынастардың негізінде құрылған достық арқылы балалар қоғамда өздерінің орны мен рөлдерін анықтайды.

Мұнда берілуі тиіс әдіс-тәсілдер мен көрнекі құралдарды пайдалану арқылы балалардың назарын шоғырландыру, олардың қызығушылығын арттыру және белсенділігін ынталандыру мақсат етілген. «Тату доспыз бәріміз» сабағында балалар туыс, дос, бауыр, жолдас болудың нысандарын қарастырады, өзара сыйластық пен түсіністікке ықпал ететін тапсырмалар орындайды.

Оқушыларға достық пен татулықтың маңыздылығын түсіндіре отырып, олардың өмірде қандай рөл атқаратынын және адамдар арасындағы қатынастарды нығайтудағы рөлін ұғындыруға бағытталған білім беру процесі жүзеге асырылады.

Предпросмотр

Тақырыбы: Тату доспыз бәріміз. (әңгіме құрату)
Мақсаты: Достыққа, татулыққа, бауырмашыл болып өсуге тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: сурет үлгілері, мақал - мәтел, бейне таспа.
Әдіс тәсілдері: сұрақ - жауап, әңгіме түсіндіру.
I. Сабақ барысы.
Ұйымдастыру кезеңі.
- Сәлеметсіңдер ме балалар?
- (Балалар жауабы) Сәлеметпіз.
- Қазір бізде көркем әдебиет сабағы. Сабаққа қажетті құрал – жабдықтарды алып оқушы ережеге сай отырамыз.
Психологиялық сәт.
Қайырлы күн! Әрқашан күн сөнбесін.
Күн нұрындай жылуын төге берсін.
Күндей жарық, көңілді күй кешейік.
Бәріміз тату дос боп өсейік.
Кіріспе әңгіме.
«Алтау ала болса, ауыздағы кетеді, Төртеу түгел болса, төбедегі келеді,» - дегендей адамдардың берік бірлігі, ынтымағы, сыйласымдылығы бір - біріне қамқорлық танытуынан татулықты байқауға болады. Адамдар арасындағы татулық, жақсы сыйластық пен келісімді бірліктің көрінісі ретінде достық қарым - қатынасқа ұласады.
Қазақстан көп ұлтты мемлекет. Мұнда әр түрлі халықтар мен ұлттар өкілдері тұрады. Олар бір – бірімен туыс, дос, бауыр, жолдас. Біздің елімізде 1 МАМЫР ынтымақтастық, достық, бейбітшілік мерекесі болып саналады.
Ынтымақ бар жерде бақыт бар.
Әрбір ұлттың өз тілі – ана тілі. Адам өмірге келген күннен бастап анасының айналып, толғанған даусын естіп, жақсы қасиеттерді бойына жияды. Сондықтан да анамыз сөйлеген тілді ана тілі дейміз.
Сурет бойынша әңгіме құрату.
С. Оспанов "Тілегіміз - бейбіт күн".
Тілегіміз — бейбіт күн.
Сары, ақпыз, қарамыз,
Бәріміз де баламыз.
Бір қалада тұрамыз,
Бір мектепке барамыз.
Ақ, қара деп бөлмейміз,
Бір жыл туған төлдейміз.
Туысқанбыз, татумыз,
Биіктерге өрлейміз. С. Оспанов
Сұрақ – жауап.
- Өлеңде не туралы айтылған?
- Сендер өзге ұлт балаларымен бірге ойнайсыңдар ма?
- Бір қалада, бір көшеде бірге тұрып, үйлеріне барасыңдар ма?
- Сендердің көршілерің қандай ұлттың азаматы?
- Біздің қаламызда әр түрлі ұлттар тұрады, ал сендер осы ұлттарды атап бере аласыңдар ма?
- Біздің ол ұлттармен қарым - қатынасымыз қандай?
- Өз мектебіміздің ішінде қандай ұлттың тілін меңгеріп жатырмыз.
- Осы меңгеріп жатқан тілімізден өлең айтып бере аласыңдар ма?
- Оқушылар ағылшын тілінде тақпақтар айтады.
Сөзі Ә. Дүйсенбаевтікі
Әні М. Әубәкіровтікі
Жақсылыққа бақытқа,
Талпынған өр уақытта.
Бала біткен дос - бауыр,
Болмасын еш тосқауыл.
Ақпыз, қара, сарымыз Ағайынбыз бәріміз.
Қорытынды.

Күні:
Пәні:Көркем әдебиет
Тақырыбы: Тату доспыз бәріміз
Мақсаты:      1. Балаларға достық,татулық,бауырмашыл деген не екенін түсіндіру.
2.Оқушылардың  ақыл-ойын ,есте сақтау қабілетін дамыту.
3. Балаларды имандылыққа мейірімділікке,кішіпейілдікке,адал достыққа  тәрбиелеу
Көрнекілігі:Мақал-мәтел, сурет үлгілері,нақыл сөздер
Әдіс-тәсілі:Сөздік,әңгіме,сұрақ-жауап
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ
 
Сабақ барысы:  I Ұйымдастыру кезеңі
Балаларды түгендеп,құрал-жабдықтарын алғызып,сабаққа назарын аудару.
-Сенің досың кім?-оқушылардан жеке-жеке сұрау.
Балалар бүгігінгі сабақта тату доспыз бәріміз деген тақырып та әңгіме жүргіземіз.
Қайырлы күн!Әрқашан күн сөнбесін.
Күн нұрындай жылуын төге берсін,
Күндей жарық,көңілді күй кешейік.
Бәріміз тату дос боп бөлісейік.
Жаңа сабақ 
Сурет бойынша әңгіме құрату.
-Біздің қаламызда  әр түрлі ұлттар тұрады,ал сендер  осы ұлттарды атап бере аласыңдар ма?
-Біздің ол ұлттармен қарым-қатынасымыз қандай?
-Біздің ұлттық тіл қай тіл?
Өлең оқу:
            Жақсылыққа бақытқа,
            Талпынған әр уақытта.
             Бала біткен дос-бауыр,
             Болмасын еш тосқауыл.
            Ақпыз,қара,сарымыз
            Ағайынбыз бәріміз.
Сергіту сәті: :   Кел,балалар,тұрайық 
                        Үлкен шеңбер құрайық
                         Шаңырақты көтеріп
                        Керегені құрайық
                        Уықтарша иіліп
                         Шаңыраққа қосылып,
       Қазақ үйді құрайық
VII Қорыту
-Балалар қандай тақырыпта әңгіме айттық?
-Қандай ұлт өкілдерін білесіңдер?
-Досыңа қандай болу керек?
VIII Бағалау  Сабаққа жақсы қатысқан баланы мадақтау.
Тақырыбы: Дос болайық бәріміз.
Мақсаты: «Достық» құндылығы туралы түсініктерін одан әрі жетілдіру. Өзара сыйластық, достық, сүйіспеншілік туралы түсінік беру. Өзара сыйластық қарым‒қатынастарын дамыту. Бір бірімен тату, дос болуға тәрбиелеу.
Әдісі: Әңгіме, жағдаяттарды талдау. Шығармашылық жұмыс. Ертегіні сахналау.
Көрнекілігі: Слайд, стикерлер, журекше, гул бейнелері, қайшы түрлі түсті қарындаштар.
Қос тілділік: Дос - друг. Достық - Дружба.
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Бүгін біздің сабағымызға қонақтар келді. Бүгін қандай керемет күн. Бұл күнді жақсы, қуанышты көңіл күймен өткізу үшінсендерді «Дос болайық бәріміз» атты ашық оқу іс әрекетінің «Шаттық шеңберіне» шақырамын.
Армысың досым,
Кел маған қосыл.
1Шеңберге бірге тұрайық
Жер шарын айналып,
Әлемге жарық ұқсайық
Қолымызды көтеріп,
Күннің нұрын алайық
Ортамызда күн нұры,
Құшаққа оны алайық.
1. Өткен сабақты пысықтап кету.(слайдтан өткен сабақтағы суреттерді көрсетіп естеріне түсіру)
Тыныштық сәті.
Балалар денелерің түзу, бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырыңдар. Көздеріңді түгел жұмыңдар. Ауаны терең жұтып, еркін тыныстаңдар, денелеріңді бос ұстап, айналадағы барлық тіршілік иесі сендерді аялап қоршап, қамқорлап жатыр. Ал, енді тұла бойларың жақсылыққа, махабатқа толды деп есептеймін.
2. Жаңа сабақ.
Әңгімелесу.
Балалар, сендер достық, татулық дегенді қалай түсінесіңдер?
Достарыңды ренжітіп алсаңдар, қалай татуласар едіңдер?
(Балалардың достық туралы пікірлерін тыңдау)
‒Өз досың туралы айтып берші?
‒Балалар, сендерге жалғыз ойнаған немесе серуендеген ұнай ма? Ойлап көріңдерші?
Түйін:
Дұрыс айтасыңдар, балалар. Жалғыз ойнасақ, жалғыз серуендесек, жалғыз тамақтансақ көңілсіз екен. Сондықтан біз жалғыз қалмау үшін біздерге дос жолдас керек екен.
Достық‒адамдардың бір‒біріне деген адалдығы, өзара сыйластығы, татулығы, сүйіспеншілігі, жанашырлығы, қамқорлығының белгісі.
Дәйексөз: Балалар енді «достық» құндылығының мәнін аша түсу үшін дәйексөздің мағынасын түсіндіреді.
«Татулық‒достық кепілі» деген халық мақалының мәнін ашу.
Мақал‒мәтелдер.
Балалар енді достық туралы қандай мақал мәтелдер білесіңдер?
«Екі дос» ертегісін сахналау.
Балалар ертегіні мұқият зейін қойып тыңдаңдар.
‒Балалар қалай ойлайсыңдар, бұл достықты адал достыққа жатқыза аламыз ба?
Жаңа ақпарат
Досы уәдесіне берік болса, қандай жағдай да досымен бірге болса, қолынан келген көмегін аямаса, оның көңілін көтеріп жабырқағанда қасынан табылса, ол әрине айнымас дос. Балалар достықтың екі түрі болады екен. Біріншісі‒адал достық, екіншісі айнымалы алдамшы достық.
Біздер сол екі достықтың қайсысын таңдаймыз. Олай болса балалар бір‒бірімізге адал дос болайық.
Ұжымдық жұмыс.
Балалар екі топқа бөлініп ұжымдық жұмыс жасайды.
‒Балалар ұжымдасып келесі топтағы достарына жасаған жұмыстарын сыйлайды.
«Достық» туралы білетін тақпақтарымызды айтайық.
Бибізайнаб:
Екі деген‒екі дос,
Бірін‒бірі сыйлайтын.
Артық кемді етпей сөз,
Бірін бірі сыйлайтын.
Әсемай:
Досыңа бол адал жан,
Бірдей бөліс сынақты.
Бір нүктеге қадалған екі көзің сияқты.
Самира:
Балдырған баламыз,
Досты көп табамыз.
Қашан да, қайда деп
Достар бір біріне сенімді боламыз.
Нұрдәулет:
Достар бірге жүреміз.
Бірге ойнаймыз күлеміз.
Бірге балық аулаймыз.
Міне біздер қандаймыз.
Азамат:
Адал дос барлық жерде керек екен.
Өмірде достың орны бөлек екен
Жақсы дос жадыратса, жан дүниеңді.
Жаман достан жамандық келеді екен.
1. Жағдаятты талдау.
Сырым мен Дина дос болатын. Бірде Сырымның лақтырған добы Динаның басына барып тиді. Сырым добын домалатын теуіп ала жөнелді.
Сұрақтар:
• Сырым мен Динаны жан достар деп айтуға бола ма?
• Неліктен?
• Олардың достықтары қалай жалғасады деп ойлайсыңдар?
2. Жағдаятты талдау. Суретегі балалардың көңіл күйі туралы айтып беріндер.
«Ғажайып сөздер»
Балалар, бүгінгі сабақта үйренген өнегелі сөздерді қайталап айтайықшы.
‒Дос болайық бәріміз.
‒Достық татулықтан басталады.
‒Досыңның басына іс түскенде көмектес.
– «Дос болайық бәріміз» әнін айту.
Әні: Х. Талғаров
Сөзі: И. Нүсіпбаев
Әрқашан дос біргеміз,
Ажырамас іргеміз
Ілгері жүріңдер,
Достық жырын біліңдер,
Ту ғып ұстап бірлікті
Еңбекті сүйіңдер
Қ - сы
Дос болайық, бәріміз
Жарасып тұр әніміз
Тыныштықты сақтаймыз, сақтаймыз
Атсын күліп таңымыз
Қорытынды.
‒Балалар, бүгінгі сабағымызда жүрегімізге, жанымызға жақын, жақсы көретін достарымызтуралы әңгімелестік. Досымыз туралы ең жақсы, тамаша сөздерді айттық. Достар бір біріне әрқашан көмектесу керектігі түсіндік.