Қазақстан қорықтарымен танысу
Қазақстан – өз табиғи қазыналары мен жүздеген түрлі экосистемалары бар керемет ел. Бүгінші құжатта біз Қазақстанның қорықтары мен олардың маңызын тереңірек зерттейміз. Бұл қорықтар экологиялық тепе-теңдікті сақтау, сирек кездесетін жануарлар мен өсімдіктерді қорғау мақсатында ұйымдастырылған. Сонымен қатар, білім алу процесінде осы қорықтардың рөлі ешқашан төмен болмайды.
Біздің қорықтарымызда көптеген жануарлар мен құстар кездеседі, айрықша экосистемаларды сақтайды. Олардың әрқайсысы өзінше бір таңғажайып әлем. Балаларға қорықтар мен олардың табиғи ерекшеліктері, олардағы жануарлар мен өсімдіктер туралы ақпарат беру арқылы олардың танымдық шеңберін кеңейтеміз. Ойлау, зейін, қиял және сөздік қорын дамыту мақсатында түрлі әдістер қолдануымыз қажет.
Сабақ барысында көңілді әрі интерактивті әдістерді пайдалана отырып, балалардың қоршаған ортаға деген көзқарасын өзгерту пайдалы. Эстетикалық және экологиялық білімді қалыптастыру арқылы оларды табиғатқа қамқорлық жасауға тәрбиелеуіміз керек. Осылайша, балалардың қорықтардың маңызын түсінуі мен экологияларға деген жауапкершілік сезімін қалыптастыру — бұл құжаттың басты мақсаты.
Білім беру саласы: « әлеуметтік орта»
Білім бөлімі: экология негіздері
Тақырыбы: Қазақстан қорықтары
Мақсаты:
Қазақстанның қорықтарымен таныстыру.
Ойлауын, зейіні, қиялын, сөздік қорын дамыту.
Еңбексүйгіштікке, табиғатқа деген қамқорлық жасай білуге тәрбиелеу.
Әдіс- тәсілдер: түсіндіру,сұрақ-жауап, көрсету.
Көрнекі құралдар: суреттер,әліппе-дәптер
Үштілдік қосылыс: қорық- заповедник -зоо
Әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
I.Ұйымдастыру кезеңі | Балаларды дөңгелендіре тұрғызып, төмендегі өлең жолдарын оқимын: | Балалар педагогпен бірге өлеңді қайталайды. |
II.Ұйымдастыру-ізденушілік кезең | -Балалар біз бүгін Қазақстанның қорықтарына саяхатқа барамыз. Бірінші қорық: Марқакөл қорығы. Дидактикалық ойын: сирек кездесетін құстар Үштілдік қосылыс: Екінші қорық; Алакөл қорығы Дидактикалық ойын: теңіз түбі Үштілдік қосылыс: Үшінші қорық: Барсакелмес Сергіту сәті: Төртінші қорық:Үстірт қорығы Шығармашылық жұмыс: | Тәрбиешіні мұқият тыңдайды. Марқакөл қорығымен танысады. Ойын ойнайды. Үштілдік қосылыс: Алакөл қорығымен танысады. Ойын ойнайды. Балық –рыбы -фиш Сергіту сәті: Үстірт қорығы жайлы түсінік алады. Оның орналасқан жері мен суретімен танысады. Шығармашық жұмыс жасайды. |
III.Рефлексивті-коррекциялаушы кезеңі |
| Мемлекеттік қорықтарға саяхат жасадық |
Күтілетін нәтиже: Мемлекеттік қорықтар: Алакөл, Марқакөл,Барсакелмес, Үстірт қорықтарын біледі.
Білім беру саласы: « әлеуметтік орта» 13.03.2016
Білім бөлімі: экология негіздері (2 бөлім)
Тақырыбы: Қазақстан қорықтары
Мақсаты:
Қазақстанның қорықтарымен таныстыру.
Ойлауын, зейіні, қиялын, сөздік қорын дамыту.
Еңбексүйгіштікке, табиғатқа деген қамқорлық жасай білуге тәрбиелеу.
Әдіс- тәсілдер: түсіндіру,сұрақ-жауап, көрсету.
Көрнекі құралдар: суреттер,әліппе-дәптер
Үштілдік қосылыс: қорық- заповедник -зоо
Әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
I.Ұйымдастыру кезеңі | Балаларды дөңгелендіре тұрғызып, төмендегі өлең жолдарын оқимын: | Балалар педагогпен бірге өлеңді қайталайды. |
II.Ұйымдастыру-ізденушілік кезең | -Балалар біз бүгін Қазақстанның қорықтарына саяхатқа барамыз. Бірінші қорық: Наурызым қорығы. Дидактикалық ойын: Әдемі гүлдер Екінші қорық; Ақсу-Жабағылы қорығы Сергіту сәті: Үштілдік қосылыс: Үшінші қорық: Алматы қорығы Шығармашылық жұмыс: | Тәрбиешіні мұқият тыңдайды. Наурызым қорығымен танысады. Үштілдік қосылыс: қорық- заповедник -зоо Ойын ойнайды. Ақсу-жабағылы қорығымен танысады, орналасуы мен суретіне назар аударады. Сергіту сәті: Үштілдік қосылыс: Алматы қорығымен танысады. Шығармашық жұмыс жасайды. |
III.Рефлексивті-коррекциялаушы кезеңі |
| Мемлекеттік қорықтарға саяхат жасадық |
Күтілетін нәтиже: Мемлекеттік қорықтар: Алматы,Ақсу-Жабағылы,Наурызым қораға жайлы біледі.