Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Ғажайып бояулар: балаларға алақанмен сурет салуды үйрету

Ғажайып бояулар: балаларға алақанмен сурет салуды үйрету

Дубирбаева Нургуль Какимжановна
Дубирбаева Нургуль Какимжановна
DOC
118
1

Бұл технологиялық карта балаларға шығармашылық сабақтарда алақанмен сурет салудың қырларын үйретуге арналған. Алақанның көмегімен сурет салу, тек artistic қабілеттерді дамыту ғана емес, сонымен қатар балалардың сезімдерін, түстерді тануы мен координациясын жақсартуға көмектеседі.

Сабақтың мақсаты - балаларды гуашь бояуымен таныстыру және алақан арқылы сурет салуға үйрету. Әрбір бала өзінің қолымен жасаған суретіне қуанып, оны достарымен бөлісуді ұнатады. Мұндай сабақтар арқылы балалар ұжыммен жұмыс істеп, бір-бірімен қарым-қатынас жасау дағдыларын дамытады.

Кәсіби тәрбиеші ретінде, шығармашылық жұмыста ТРИЗ элементтерін қолдану балалардың ойлау қабілетінің кеңеюіне ықпал етеді. Сабақ барысында балалар түстермен тәжірибе жасап, күзгі жапырақтардың түсін анықтайды, табиғатты тамашалайды. Бұл процесс олардың танымын кеңейтумен қатар, бәрін бірге жұмыс істеп, бір-біріне көмектесуге тәрбиелейді.

Алақанмен сурет салу нәтижесінде балалар әртүрлі түстердің комбинацияларын және дұрыс әрекеттер арқылы өз идеяларын қалай көрсету керектігін үйренеді. Сабақ соңында балалар жасаған жұмыстарын талқыға салып, әр адамның таланты мен шығармашылығын бағалайды. Міне, осылайша, алақанмен сурет салу - кішкентай балалардың шығармашылығын ашуға көмектесетін керемет әдіс.

Предпросмотр

Техналогиялық карта.
Білім беру саласы: Шығармашылық.
Бөлімі: Сурет.
Тақырыбы: Ғажайып бояулар.
Мақсаты: Алақан мен сурет салу үшін гуашь бояуымен балаларды алақанымен сурет салуға үйрету. Алақандарына бояуды шағын ватман қағаз бетіне із қалдыру. Түстер туралы білімдерін молайту ұжымдық жұмысқа төсілдіру жұмысын ұқыпты жасауға, тазалық сақтай білігуе тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: ТРИЗ-элементін пайдалану. Алақан арқылы сурет салу.
Қолданылатын көрнекті құралдар: демонстрациялық материалдар.
Балалардың қызығушылығы оянады.

Ұйымдас-қ ізденістік

Жыл мезгіліне байланысыты класстер.Әкелген жапырақтардың түсіне көңіл бөліп балалардан түсін сұрайды. Мынау-сары, мынау қызыл жапырақ. Күзгі табиғат тамашаларын атап өту.
Кәнеки бәріміз бірге қайталайықшы. Балалармен бірге бірнешерет қайталайды,күз мезгілінде қатты жел әсерінен барлық жапырақтар қурап жерге түседі. Осы кезде музыка үні естіледі «Қоян» келеді.
Тәрбиеші: Балалар бізге кім келді.
«Қоян» Достарым орманда қатты жел тұрып жапырақтар қатты ұшып кетті мен үйсіз қалдым.
Тәрбиеші: Ендеше қоян біз саған жапырақтан үй салып береміз ол желге ұшпайды ғажайып жапырақтар.
Қоян: Ой, балалар мен өте қуаныштымын сендердей дос таптым.
Кәне бәріміз сергіп алайық жел соқты,жел соқты ағаштар желмен шайғалды жел соқты, жел соқты жапырақ түскені байқалды. Орнымызға отырып желмен ұшқан түрлі-түсті жапырықтардың суретін алақан арқылы салып көрейік. Ересектер балаларға көмектесіндер.
Алақанды сары,қызыл, қызғылт сары, түстермен алақанды бояп қағазға жапсырамыз. Әр қағазға екі жапырқатан болады. Біздің алақанымыз жапыраққа ұқсайды екен. Ересектер жапырқтардың ортасындағы сызықтарын жүргізіп әдемілеп, балалармен бірге жапырқтың әдемі болуына назар аударады.
Қоян: Қандай әдемі тамаша жапырақтарды бейнелеңдер,жарайсыңдар.
Тәрбиеші: Қоян көрдіңбе сенің достарың саған әдемі жапырқтан үй тұрғызып береді.
Қоян: Секіріп ой алақай менде әдемі үй болады менің достарым маған қамқорлық танытты мен оларға ризамын.
Тәрбиеші: Ендеше осы жапырқтар жайлы мынандай жыр жолдарын тыңдайық бәріміз бірге қыймылын жасайық.
Қызыл, сары, жасыл, көк
Алуан-алуан жапырақ.
Алақай, тамаша!
Шашу шашты жапырақ.




-Сары, қызыл, қызғылт сары.



Балалар қимыл қозғалыстарын көрсетеді.











Балалар түрлі түсті жапырақтарды лақтырып ойнайды.

Рефрекциялық түзетушілік

Тәрбиеші: Балалардың ермектердің көмектермен салынған жапырқ туралы айтып мадақтап балалар өздері қоянға жапырақтарын сыйлайды.. Қоян риза болып алғысын білдіреді.
Тәрбиеші: Балалар міне біз ормандағы қоян досымызға көмектестік, сендер өте мейірімді ақылдысыңдар.


Балалар өздері салған жұмыстарын қызықтайды.

Қажетті құрал жабдықатар: Түрлі-түсті қағаздан жасалынған жапырақтар (сары, қызыл, жасыл).

Сөздік жұмыс: Қызыл, сары, жасыл.
Бингвалдық компонент. Қызыл-красный.
Күтілетін нәтиже:
Біледі: Сурет салу.
Игереді: алақан арқылы күзгі жапырақтардың суретін сала білуді.
Меңгереді. Ұқыпты жұмыс істей білу дағдыларын.















Технологиялық карта
Білім беру саласы: «Шығармашылық».
Кіші сала:Сурет салу.
Тақырыбы: Күртедегі түймелер .
Мақсаты: Бояулар әртүрлі пішіндегі штамптар. Балаларға эскиз үстіне штамппен түйме салып үйртеу. Әртүрлі пішіндерді кезектестіріп өрнектеу. Түстер пішіндер туралы ұғымдарын бекіту. Әжелері мен аналарына арнап өз қолдарымен сыйлық жасауға әрекеттендіру.
Билингвальдық компоненті: Түйме-пуговица

Таңғы шеңбер:

Қуыршақ Әлияда,әр түсті түйме пайда болу.

Балалар қуыршақ Әйгерімге пайда болуына қуанады.

Ұйымдастырушылық ізденіс

Сюрприздік сәт:
Қонаққа Қуыршақ Әлия келеді;Балалар қарандаршы Әлияның күртесінің түймелері жоқ.Біз оған сыйлық түрінде жасаймыз.Балалар шағын элементтерді көрсетіп,жабыстыру жолын көрсету,үйрету.


Балалар қызығушылық танытады.Әлияға түйме жасауға қуанады.Балалар шағын элементтерд,ақ парақ қағаз желім жағып жабыстыру.

Рефлекстік түзету

Балалар қуыршаққа жасаған түймелерді сыйлық түрінде береді.

Балалар қуыршақ жасаған түймеге қуанады.Сылдырмақ әнімен қуыршақпен қоштасады.
Күтілетін нәтиже:
Білу:Түйме дегеніміз не?
Болу:Ұжымдық жұмыстың дағдылары.
Қолдану:Түрлі түсті бояулар.






Технологиялық карта
Білім беру саласы: «Шығармашылық».
Кіші сала:Сурет салу.
Тақырыбы:Бауырсақ жол бойында домалайды
Мақсаты:Қарандашпен түрлі пішіндегі дөңгелектерді салу арқылы, қарапайым дөңгелек пішінді заттарды бейнелеуге жаттықтыру.
Билингвальдық компоненті:Сурет-картина,бауырсақ-колобок.

Сәлеметсіңдер ме балалар!

Жылулық шеңбер «Аялы алақан»

Сәлеметсздерме!Бір-біріне тілек айтты.

Ұйымдастырушылық ізденіс

Қызықты сәт:
Көгершін хат әкелді.Хатты Сәуле қонаққа шақырған.Қонаққа барамыз ба?
Немен барамыз?
Автобуспен,келе жатып жолда ағаштарды көріп оның жапырақтарының түсі қандай деп сұрайды.
Ой,балалар Сәуле үйіне келдік,автобусдан түсейік.Сәулемен амандасамыз.
Үйге кіріңдер!Үстел үстінде қуырылған қант,құрт,қымыз.Ал алыстан шаршап келдіңдер қымыз ішіңдер.Енді бауырсақ әкелейін деп Сәуле қазанды қараса бауырсақ жоқ.Сәуле отырып жылады.Енді не істейміз?Қалай көмектесеміз?Өзіміз бауырсақтың суретін салып берейік Сәулеге.
Сергіту сәт:балақан енді сары түсті қаламды алып,дөңгелек салып,оған көз саламыз.Енді бауырсақ суретін Сәулеге берейікші?
Сәуле рахметін білдірді.


Иә,барайық автбуспен.




Жасыл түсті жапырақ.
Балалар Сәулемен амандасты,үйге кірді.
Балалар таң қалды,балалар қымыз ішті.






Иә,салып берейікші.


Балалар саусақтарын жаттықтырды.


Иә,балалар дөңгелек салып,оған көз салды.

Рефлекстік түзету

Бізді кім қонаққа шақырды?
Ол үйде не істейтін?
Сендерге қонақ барған ұнады ма?

Сәуле.
Сүт,қымыз іштік.
Иә.


Күтілетін нәтиже:
Білу: саяхатқа бару.
Болу: суретті қылқалммен салуға.
Қолдану:қылқалам мен қағаз.