Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Есеп: Математикалық логиканы дамытуға арналған ойын сабағы

Есеп: Математикалық логиканы дамытуға арналған ойын сабағы

Шиндалиева Фарида Тагаевна
Шиндалиева Фарида Тагаевна
DOCX
124
2

Сабақтың негізгі мақсаты – оқушыларға есеп шығарудың негіздерін үйрету. Сабақ барысында оқушылар логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, қосынды мен айырманың мәнін табуға үйренеді. Есепті шешу арқылы олардың математикалық сауаттылығы артады, ал кәсіптік бағытта жұмыс істеуге қызығушылықтары оянады.

Сабақты жүргізудің әдіс-тәсілдері әртүрлі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын экомонкасы. Сабақ ұйымдастыру кезеңінде шаттық шеңбері арқылы балалардың бір-бірімен танысуы, командалық рухтың нығаюы, және өзара байланыстарды сезінуі жүзеге асырылады. Бұл әдіс балалардың сабаққа деген қызығушылығын арттырады.

Оқушылар дайындықты, соның ішінде, алуан түрлі тапсырмаларды орындауды меңгереді. Ойын сабақтарында логикалық тапсырмаларды шешу, есеп құру және шығармашылық жұмыстар жүргізу арқылы балалардың зейіні мен ынтасын арттыру көзделеді. Мысалы, балаларға бірнеше сандарды ұсыну арқылы олардан тиісінше жаңа сандар шығаруды сұрау.

Сабақтың соңында балалардың алған білімін бекіту үшін қорытындылау кезеңі ұйымдастырылады. Мұнда логикалық есептер беріледі, оларды шешу үшін балалардың жадын жаңғырту, есептеудің алгоритмдік дағдыларын пайдалану қажет. Бұл тәсілдер балалардың білім деңгейлерін тексерумен қатар, олардың үлкендермен әрі қарай байланыс орнатуына ықпал етеді.

Предпросмотр

Сабақтың тақырыбы:Есеп
Сабақтың мақсаты: Есеп шығаруды меңгерте отырып, қосынды мен айырманың мәнін табуға үйрету.Оқушыларды өз бетінше жұмыс істеуге баулу.
Логикалық ойлау қабілетін дамыту, ізденімпаздыққа, ұйымшылдыққа, ойын еркін жеткізе білуге дағдыландыру.
Математика пәніне деген қызығушылығын арттыра отырып нақтылық пен тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Түсіндіру,әңгімелеу,сұрақ – жауап, бақылау.
Түрі: Ойын сабақ
Әдісі: Өз бетімен жұмыс, жарыс, сұрақ-жауап
Пәнаралық байланыс: тіл дамыту, бейнелеу өнері, дене тәрбиесі
Көрнекілігі: кеспе цифрлар, амал таңбалары, плакат,суреттер.



Тәрбиешінің іс әрекеті

Балалар іс әрекеті



Ұйымдастыру кезеңі.


Шаттық шеңбер дөңгелекке тұрамыз
Әлемде нұр тыныштық,
Әрбір үйде күн ыстық
Қайырлы таң мектебім
Қайырлы таң достарым
Достарымды көргенде
Қуана қарсы аламыз
Сәлем, сәлем, сәлем


Өткен сабақты қайталау:


Балалр кеспе цифрларды ұстап, сандар, қатарын құрады.


1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10


  • Сандар, сапқа тұр!

  • Сандар, тура санал!

  • Сандар кері санал!

  • 5 санынан кейінгі сандар, алға шық!

  • 3 санының көршілері, алға шық!


Жаңа сабақ:


Тақтадағы суреттерге қарап есептің шартын құрамыз.




І. Шарты: Адишада 3 сары гүл, 2 қызыл гүл бар.
Сұрағы: Адишада барлығы неше гүл бар?
Шешуі: 3+2=5
Жауабы: Адишада 5 гүл бар




Шарты: Суда 6 дельфин жүр еді, біреуі жағаға шықты.
Сұрағы: Суда неше дельфин қалды?
Шешуі: 6-1=5
Жауабы: Суда 5 дельфин қалды.


Балалар көріп отырғанымыздай, есептің құрамдас бөліктері болады.
Оларды атайық:
Шарты
Сұрағы
Шешуі
Жауабы
(плакаттан көрсету)
«Кім тапқыр» ойыны арқылы екінші тапсырманы орындайық.


ІІ. Әр сөреде 4 доптан болу керек.Жетпегенін жапсыр, ал артығын сыз.



Сергіту сәті:
1,2,3 қарлығаш боп ұш
4,5,6 қарлығаш боп қалқы
7,8,9,10 қарлығаш боп қон


ІІІ. Сана. Боя



ІV. Суреттегі цифрларды бастырып сыз және боя.


Сабақты қорытындылау:
Логикалық есеп.


Табақта 5 алма
Алды біреуін Сабина
Алды біреуін Амина
Табақта қалды неше алма? (3)


Екі қоянның неше құлағы бар (4)
Неше құйрығы бар? (2)
Қорада тұр 2 балапан
Далада жүр 3 балапан
Барлығы неше балапан (5)


Бағалау: Оқушыларды сабаққа қатысуына байланысты жұлдызшамен мадақтау.



Қол ұстасып бәріміз, ақ тілекті жолдайық


Күтілетін нәтиже.
Есептің құрамдас бөліктерін біледі.






Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
116 Д.Нұрпейісова атындағы жалпы орта мектебі




АШЫҚ САБАҚ


Қарапайым математика


Тақырыбы:Есеп




Шиндалиева Ф
0-Б сынып








Шымкент 2017