- Главная
- →
- Занятия с детьми
- →
- Дәмді тағамдар оқиғасы: Ортаңғы топтағы оқу жұмысының технологиялық картасы
- →
Дәмді тағамдар оқиғасы: Ортаңғы топтағы оқу жұмысының технологиялық картасы
Бұл документте ортаңғы топ үшін «Дәмді тағамдар оқиғасы» кітабымен танысуға арналған оқу жұмыстарының технологиялық картасы қарастырылған. Оқу үдерісі барысында балалардың сөздік қорларын байыту, тілдік жаттығулар өткізу, сондай-ақ астарлы мағынадағы сөздермен жұмыс жасауға бағытталған.
Кітаптың мақсаты - балаларды тамақ атауларымен таныстыру, сонымен қатар, «Азық-түлік» тақырыбын тереңірек меңгеруге көмектесу. Балалар жаңа сөздермен танысып, оларды іс-әрекет арқылы есте сақтап, белсенді түрде қолдана алатын болады.
Оқу іс-әрекетінде педагогтардың балалармен жұмыс процессі бірнеше кезеңдерге бөлінеді. Мотивациялық-қозғаушылық кезеңінде педагог балаларды сәлемдеседі, сосын «Тәтті тағамдар» кітабымен таныстыру үшін қызықты сұрақтар қояды. Бұл кезеңде балалардың дайындық деңгейлері мен қызығушылықтары анықталады.
Келесі кезеңде, ұйытқы бола отырып, педагог жаңа беттерді ашып, балалардың белсенді қатысуын ынталандырады. Мысалы, «Тағамдарды атайық» бөлімінде балаларға суреттер арқылы тағамдардың аттарын белгілі бір сөздермен байланыстыра отырып айту ұсынылады.
Кітапты зерттеу барысында, балалар ойындар мен жаттығулар арқылы тамақтың пайдалы және зиянды түрлерін ажырата алатын болады. Бұл сабақ барысында олар салауатты тамақтану мәдениетін меңгеріп, тамаққа деген құрметті түсінуі қажет. Соңғы кезеңде, оқу материалдарын қорытындылау мақсатында балаларға жайлы ортада тамақтану ұсынылады.
Ортаңғы тобына арналған оқу жұмыстарын
ұйымдастырудың технологиялық картасы
Білім беру саласы: Қатынас
Кіші сала: Қазақ тілі
Тақырыбы: «Дәмді тағамдар оқиғасы» кітабымен танысу
Мақсаты: Тағамдар атауларымен таныстыру:
-«Азық-түлік» тақырыбы бойынша сөздік қорларын кеңейту;
- презентация арқылы жаңа сөздерді меңгеру,
- тірек сызбамен жұмыс істей отырып байланысты тілді дамыту;
- «қ», «ұ», «ү» дыбыстарының айтылуын үйрету;
- тағамдарды қадірлеу қажет екенін.
Қолданылатын материалдар: компьютер, тірек сызба, тағамдар,
суреттер, кітап, музыкалық видеоролик
Сөздік қоры: нан, сүт, ет, жұмыртқа, айран, қант, тұз,
шұжық,ірімшік,ботқа азық –түлік, іш,же,дәмді, ащы,
Педагогтың іс-әрекеті
Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық-қозғаушылық
-Балалар, сәлеметсіздер ме!
-Бүгін мен сендерге өте қызық өзгеше кітап алып келдім.
Ол «Тәтті тағамдар» деп аталынады. кітап авторы сендерге қызықты тапсырмалар дайындап қойыпты.Егер тапсырмаларды дұрыс орындасаңдар сендерді тәтті тосын сый күтіп тұр.
-Сендер дайынсыңдар ма?
Сәлемдеседі
-иә
Ұйымдастырушылық-ізденушілік
Бірінші беті ашамыз.
-Мынау қандай сан?
-Не көріп тұрсындар?
Тілдік жаттығу
Тұз — мұздай,
Мұз — тұздай.
Келесі беті ашамыз, қандай сан көріп тұрсындар?
«Тағамдарды атайық» суреттер бойынша тағамдарды атау.
-Мынау қандай тағам?
-Балалар бір сөзбен қалай аталады?
Келесі бетті ашайық
-Мынау қандай сан?
Бұл бетте ертегі әлеміне тоқталайық. /презентация/
-Қызыл телпектің әжесіне апаратын тағамы?
- Карлсон нені жақсы көрді?
- Шұбар тауық ертегісінде қандай тағам бар?
- Балалар қараңдаршы мына үстелде екі жұмыртқа жатыр?
-Жұмыртқалар қандай болады?
- Ата –мен әжеден қашып кеткен тағам?
- Ал бізде өзімізге бауырсақ жасап алайық?
/үстелде екі қамыр жатыр, кыздар кезекпен ысады/
- Маша аюға қандай тағам жасайды?
Балалар дұрыс айтасыңдар, жауаптарын өте жақсы.
«Маша және аю» үзінді көрейік
-Балалар Машаның ботқасы тасып жатыр, біз дұрыс ботқа жасауды үйретейік
Сергіту сәті
«Ботқа жасайық»
-Жарайсыңдар балалар, Маша енді үйренді ботқа пісіруді
Келесі бетті ашайық.
-Мынау қандай сан?
-Пайдалы және пайдасыз тағамдарды ажыратайық?
Супермаркет ойыны
«Пайдалы және пайдасыз тағамдарды орналастыр және ата»
Келесі бетті ашайық.
Қандай сан көріп тұрмыз?
Балалар қандай мақал –мәтел білесіңдер?
- Балалар біздің бауырсақ пісіп қалған шығар.
- Дастархан басына отырайық
-Балалар мынау не?
-Дәмі қандай болады
-Мынау не?
-Қант қандай?
-Түсі қандай?
-Балалар сүт ішіп көрейік.
-Сүт қандай?
-Балалар қараңдаршы біздің дастархан қандай тамаша, көңіліміз көтеріңкі, енді қослылып ән айтайық?
«Дастархан әнін орындау»
Енді ас қайырайық
-Балалар енді қорытындылай келе мына карточкада не көріп тұрсыңдар?
Карточкамен жұмыс
-Сен не жедің?
-Сен не іштің
-Балалар, барлық тапсырмаларды дұрыс орындадыңдар?
Ал мына кітапты сендерге сыйлыққа беремін.
Балалар атайды
Бір
Тіл
Балалар қайталайды
/екі рет қайталайды/
Екі
Балалар мольберттегі тағамдарды атайды
-Мынау нан, т.б
Азық -түлік
Үш
-Бәліш
-Тосап
-Жұмыртқа
Піскен және шикі
-Бауырсақ
Қыздар қамыр илейді
Ұлдар микро толқынды пешке салып қояды.
-Ботқа
Балалар мультфильмді қызыға қарайды
Сергіту сәті
Дөңгеленіп тұрамыз
Ботқа жасап аламыз
Сүт құямыз
Біз мұқият боламыз
Тұз саламыз
Былғаймыз, былғаймыз
Қант саламыз
Былғаймыз, былғаймыз
Жармамызды саламыз
Былғаймыз, былғаймыз
Біз мұқият боламыз
Ботқа пісті
Пық-пық-пық-пық
Төрт
Балалар себетке тағамдарды орналастырады.
Атайды:
Кириешки пайдасыз
Чипцы пайдалы т.б.
Бес
Балалар мақал –мәтелдерді айтады.
1.Тату үйдің тамағы тәтті.
2.Дәнді шашпа, нанды баспа.
3.Ас атасы - нан.
4.Нан бар жерде ән бар.
5.Нан— тамақтың атасы
6. Ынтымақ — көптің батасы.
7..Асы бар аяқтан аттама.
8.Ат адамның қанаты,
Ас адамның қуаты.
Балалар дастархан басында отырады.
-Мынау май
-Дәмді
-Қант
-Қант тәтті
-Түсі ақ т.б
Балалар сүт ішеді
Сүт дәмді.
«Дастархан әні»
Балалар ас қайырады.
Асын асын асына
Береке берсін басына!
Достарын көп болсын!
Дастарханыны мол болсын!
Балалар қолдарындағы суреттерге байланыстиы сөйлем құрастырады
-Мен шұжық жедім
-Мен сүт іштім
Рефлексиялық-
Түзетушілік
Балалар біз бүгін не істедік?
«Қызықты тағамдар» кітабын қарадық
Ұғынады: азық –түлік туралы сөз тіркесін және сөйлем құрастыруды,
Түсінеді:қойылған сұрақтарға ойланып дұрыс жауап беру дағдысын,
сергіту сәттерді орындау; ойындарға қатысуды, тағамдарды қадірлеу қажет екенін
Қолданады: азық -түлік атауын білдіретін сөздерді, «қ», «ұ», «ү» дыбыстарыныңайтылуын