Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Ж дыбысы және әрпі: үйрену мен ойын

Ж дыбысы және әрпі: үйрену мен ойын

Дилметова Улболсын Мирзакалиевна
Дилметова Улболсын Мирзакалиевна
DOCX
177
5

Дыбысты тану – балалардың тілдік дамуына негіз болатын маңызды процесс. Бүгінгі сабақта біз «Ж дыбысы» мен оның әрпін зерттейміз. Осы сабақ барысында балалар дыбыстың айтылу ерекшеліктерімен танысып, оны сөздерден дұрыс айыруды үйренеді. Сонымен қатар, сурет арқылы заттардың атауын біліп, логикалық ойлау қабілеттері артады.

Сабақтың мақсаты – «Ж дыбысын» дыбыстық талдау жасау арқылы сөздермен байланыстыру. Балалар жаттығулар арқылы дыбыс пен жазу дағдыларын жетілдіреді, қиял-қабілеттері дамып, шығармашылықпен танысады. «Кім тапқыр?» ойынында дыбыстарды түгел тыңдап, оларды жеке-жеке айтуға және анықтауға мүмкіндік алады.

Тілдік жаттығулармен қатар, жұмбақтар мен ребустар да қолданылып, сабақ интерактивтілігі арттырылады. Дидактикалық ойын «Алма жинау» барысында балалар алмалардың артында жасырынып тұрған сөздерді табу арқылы сөйлемдерді құрастырады. Бұл процесс балалардың зейінін арттырып, сөздік қорларын толықтыруға көмектеседі.

Сабақтың сергіту сәті – «Көңілді күн» ойыны, балаларға көңіл-күйді көтеруге және сабақ барысында сергек болуға септігін тигізеді. Мұғалімнің оқыған өлеңі, сурет салынып, сол суретке сөйлем құрастыру, ж дыбысы бар сөздерді атату арқылы сабақтың соңын қорытындылаймыз. Бұл процесс балалардың жетістіктерін бағалауға да мүмкіндік береді.

Предпросмотр

Тақырыбы: Ж дыбысы және әрпі.
Сабақтын мақсаты:Ж дыбысынын айтылу, дыбыстылау артикуляциясымен таныстыру.Ж дыбысын дыбыстардың ішінен айыра білуге, сөзге дыбыстық талдау жасауға ұйрету.Сурет арқылы заттың атауын білу,ойлау қабілеттерін арттыру. Жазуға қолдарын жаттықтыру.
Әдіс-тәсіл: сұрақ-жауап,түсіндіру,ойын, ойыншщықтар,көрнекілік,жұмбақ,ребус шешу.
Оқу іс әрекететінің көрнекілігі: суреттер,кеспе әріптер, әртүрлі текшелер.
Шаттық шеңбер:
Үлкенге де сіз
Кішіге де сіз
Сәлембердік сіздерге,
Құрметпен біз.
Оқу іс -әрекетінің барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
-Балалар бүгін ауа райы қандай?
-Ауа таза екенін қайдан білдіңдер?
-Өте жақсы, балалар. Ал енді аптаның қай күні?
Ендеше сәрсенбе күнді қандай күн деуші едік?
-Көңіл күйміз қалай?
-Ендеше ,балалар осы жақсы көңіл күйімізбен сабағымызды бастайық.
-Балалар , біз бүгінгі күнге дейін бірнеше дыбыстармен таныстық.
-Дыбыстар нешеге бөлінеді?
-Қандай болып екіге бөлінеді?
-Олай болса мен бұрын танысқан дыбыстарды көрсетемін,оларды айтасындар. Осы атаган дыбыс дауысты болса қызыл текшелерінді,дауыссыз болса көк текшелерінді көтеріндер.
-Ал ,бүгін оқу іс әрекетін «Кім тапқыр?» деген ойынымен бастаймыз.
Дыбыстарды жеке жеке айту .
Негізгі бөлім.
«Алма жинау» Дидактикалық ойын.
-Мына алма ағашында алмалар пісіп тұр екен.Әр алманын артында сөздер жазылған,сол сөздерді оқып ,буынға бөлу, сөйлем құрау, мына үлкен себетке саламыз.
Жұмбақ жасыру:
Бос жер қалмай аспаннан
Түнде шешіп тасталған,
Моншақтардың аты не? \жұлдыз\
Қандай әріптен басталған.
-Мынау Ж дыбысының таңбасы Ж –әрпі.
Ж дауыссыз дыбыс екенін тағы да,қайталап,анықтау. Баспа түрін көрсету.
Тіл ұстарту жаттығуы.
Жа-жа-жа
Менің атым- Қожа.
Ребус шешу.
Дәптермен жұмыс.
Әже, жолбарыс ,морж сөздеріне дыбыстық талдау жасайды.Балалардың өздеріне ж дыбысының сөздің басында, ортасында,аяғында келетін сөздер айтқызу.Дәптердегі буындарды,сөздерді оқыту,хормен қайталау.Үлгі бойынша ж дыбысының кіші және бас әрпін жазады.Торкөздегі ж дыбысының орнына қарай сөз ойлап жазады.Торкөзді санап,қайталап салады.«Сөйлем құра» тапсырмасын орындату.
Сергіту сәті: «Көңілді күн»
«Біз зерекпіз?» ойыны арқылы тақтаға ілінген суреттегі заттардың атауларын атату.Буынға бөлу
Мұғалім:Ж.Смаковтың «Жау,жау,жаңбыр» деген өленің оқиды.
Жау ,жау,жаңбыр жау жаңбыр
Жауған жаңбыр,жауған нұр,
Жердің шаңы басылсын
Гүлдің ауызы ашылсын
Еккен егін көктесін
Бізге нанды көп берсін.
Үстел үстіндегі ойын: -Ал,балалар мына матаны ашамын ,астынан бірнеше ойыншыктар көресіндер Сол ойыншықтардың ішінен ж дыбысынан басталатын ойыншықтарды тауып атын атап, буынға бөлесіңдер.-Жылқы,жолбарыс, жүзік.
Сабақты қортындылау:«Менің көжегім» тақырыбы бойынша тақтаға сурет салу.Салған суретке сөйлем құрау.Ж дыбысы бар сөздерді атату.
-Балалар ,бүгін қандай дыбыспен таныстық?
-Ж дыбысы дауысты ма,дауыссыз ба?