Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Менің отбасым

Менің отбасым

Мустахова Лайла Канаткалиевна
Мустахова Лайла Канаткалиевна
DOCX
273
4

Бұл материалда «Менің отбасым» тақырыбы бойынша ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің жоспары ұсынылған. Тәрбиеші Мустахова Лайла Қанаткалиевна отбасы туралы балаларға түсінік беріп, олардың тілін дамытуға арналған қызықты әдіс-тәсілдер қолданады. Оқу іс-әрекеті барысында балалар «Отбасы» сөзінің мағынасын түсінеді, отбасының мүшелерімен танысады, оларға арнап шығармашылық жұмыстар орындайды.

Балалардың ата-әжелер, әке-шеше, аға-апа мен іні-қарындастар туралы білім алуына ерекше назар аударылады. Тәрбиеші балаларға отбасы мүшелері туралы жаднамалар, мақал-мәтелдер, жұмбақтар ұсынып, оларға құрметпен қарау керектігін үйретеді. Әр сабақтың кіріспесінде шаттық шеңбері арқылы балалар бір-біріне жылы лебіздер айтып, бір-біріне қамқорлық көрсету руxында тілектер айтады.

Тәрбиеші ұйымдастырған дидактикалық ойындар мен жаттығулар арқылы балалардың оқу материалын меңгеруіне септігін тигізеді. Мысалы, балалар отбасы мүшелерінің суреттерін қолдана отырып, «Кім жоқ?» ойынын ойнайды, бұл арқылы олар есте сақтау қабілетін және бақылаушылық дағдыларын дамытады. Ойын - бұл балалар үшін оқу процесінің қызықты әрі белсенді түрі, олар бір-бірімен жарысып, ойын барысында жақсы уақыт өткізеді.

Ата-ана мен бала арасындағы байланыс пен отбасы жылыныш болуын күшейтуге бағытталған түрлі тақпақтар мен әндер ұсынылды. Тәрбие жерінде балалар көңіл көтеріп, дене жаттығуларымен, шығармашылық іс-шаралармен айналыса отырып, бір-біріне сүйіспеншілік сезімдерін білдіреді. Әр отбасында мейірімді, қамқор ата-ана мен әже-аталардың рөлі зор. Сондықтан, балалар өздерінің отбасы мүшелеріне деген махаббатын сөзбен және іс-әрекетпен көрсетуге мүмкіндік алады.

Предпросмотр

Батыс Қазақстан обылысы Бөкей
Ордасы ауданы Ұялы ауылы
Ш. Жексенбаев атындағы жалпы орта
Білім беретін мектеп балабақшасының
Тәрбиешісі Мустахова Лайла Қанаткалиевна


Білім беру саласы:Қатынас
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту
Тақырыбы: «Менің отбасым»
Мақсаты: Отбасы туралы түсінік беру. Ата- әже, әке-шеше, аға-апа, сөздерін айта білуге үйрету. Отбасылық тақпақтарды жаттата отырып балалардаң тілдерін дамыту, отбасылық сурет бойынша әңгіме құрастыра отырып сөздік қорын молайту .Үлкендерді құрметтеуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі:Отбасы мүшелерінің суреттері, мақал- мәтелдер, жұмбақтар.
Әдіс тәсілдер:Сұрақ жауап,әңгімелесу,ойын жаттығулары.
Ұйымдастыру бөлімі.
Шаттық шеңбері.
Үлкенгеде сіз
Кішіге де сіз,
Баршаңызға құрметпен,
Бас иеміз біз.
-Балалар әр адамның өз отбасы болады. Отбасы бірнеше адамдардан тұрады. Ата-әже, әке-шеше, аға-апа,іні-қарындас т.б. Олар кез-келген істі бірге атқарады,отбасылық мерекелерді бірге қарсалады, бір-біріне көмектеседі.Отбасында үлкенді сыйлауға,кішілерге қамқор болуға үйретеді.
- Балалар мына суретте кімдерді көріп тұрсыңдар?
-Ата- әже, әке-шеше, аға-апа, бала-қыз.
-Оларды қалай атауға болды?(Отбасы)
- Бір үйде тұратын туыс адамдарды яғыни ата-әже,әке- шеше, апа,аға іні,сіңілі,бір сөзбен отбасы деп атаймыз.
«Мақал- мәтел»сөздің мәйегі
1.Ұяда не көрсең (ұшқанда соны ілерсің)
2.Ата-бәйтерек (бала жапырақ)
3.Әке көрген (оқ жонар) шеше көрген (тон пішер)
4.Өле жегенше (бөле же)
5.Тентектің ақылы (түстен кейін кіреді)
-Балалар ана туралы тақпақ кім біледі?
Бөкейхан
Өмірге бізді келтіріп,
Жарық дүние силаған.
Жамандыққа баласын
Ешқашанда қимаған.
Көрмесін қайғы балалар,
Аман болсын аналар.
Ән: Айналайын, ақ мамам
Нұрайым
Жігер
Бөкейхан
Балалар мына жұмбақтың шешімін табыңдаршы?
Өзі мейірімді, шашы ағарған,дәмді етіп тағамдар дайындайды,немерелеріне ән айтып,ертегі оқып береді.(Әже)
-Ал сендердің әжелерің не істей алады?
Балалар жауабы
Әжеге көмектеседі, дүкенге базарға барады. Немерелерін ренжітпейді.(Ата)
«Менін жанұям» саусақ жаттығыуы.
Бір үйде біз нешеуміз? Кел санайық екеуміз.
Бас бармағым-атам, үйдің данасы,
Балан үйрек- әжем, ошақ анасы.
Ортан терек –әкем, отау панасы,
Шылдыр шүмек – шешем, шаңырақ ажары.
Титтей бөбек-мен, бәрінің базары.
Бәріміз татумыз(Деп жұдырығын жабады


Дидактикалық ойын: «Кім жоқ?»
Тәрбиеші отбасы мүшелерінің суреттерін іліп қояды.Балалар көздерін жұмады.Тәрбиеші бір отбасы мүшесінің суретін алып тастайды.Балалар көздерін ашып мұқият қарайды кімнің жоқ екенін табады.

  • Балалар сіздер ата- әже,әке- аналарыңды жақсы көресіңдерме?

  • Ендеше балалар отбасы мүшелеріне арнап тақпақтарымызды айтайық.

Нұрайым
Анаң –күнің, жүрегің,
Әкең-өмір тірегің.
Сен –бақытты ұлансың,
Бәрі саған қуансын!
Әжең асыл ардаң,
Атаң-дала қорғаның.
Сен бақыытты ұлансың,
Бәрі саған қуансын!
Нұ расыл
Әже-біздің күніміз,
Әже біздің гүліміз.
Балаларды қуантып,
ұзақ өмір сүріңіз.
Айзере
Апам ыдыс жуады,
Мінезі оның, биязы.
Ол барында тұрады,
Жайнап үйдің жиһазы.
Мадина
Атам не айтса көнетін,
Апам көңіл бөлетін.
Мен осы үйдің кенжесі
Бәрі жақсы көретін.
Жігер
Атам келе жатқанда,
Жүгіремін алдынан.
Кең құшағын жаяды,
Қуанады ол бұған
Ән. Әй-әй ата!


Күтілетін нәтиже:
Білу керек:Отбасы деген сөздің мағынасын біледі.
Түсінеді:Үлкенді сыйлау,кішіге қамқор болу керектігін түсінеді.
Қолданылды:Ата,әже,әке-шеше,туралы тақпақ мақал-мәтел, ойын үйренеді.