Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Б б дыбысы мен әрпі - қызықты сабақ

Б б дыбысы мен әрпі - қызықты сабақ

Изтурганова Камар Назарбаевна
Изтурганова Камар Назарбаевна
DOCX
209
2

Сабақтың тақырыбы «Б б дыбысы мен әрпі» балаларды фонетикалық біліммен толықтыру, оларға тыңдау, сөйлеу дағдыларын нығайту мақсатында өткізіледі. Сабақ барысында оқушылар «Б» дыбысына қатысты түрлі сөздермен танысады. Осының арқасында, балалар дыбыс, буын мен сөздерді дұрыс айту дағдыларын қалыптастырады. Сонымен қатар, дәптермен жұмыс жасауда, сабақта меңгерген білімдерін қолдану мүмкіндігіне ие болады.

Сабақтың мақсаты - оқушылардың тіл белсенділігін арттыру, әр түрлі дыбыстарды таныстыру арқылы сөздік қорын байыту. Дауыссыз «Б» дыбысын таныстыруда қолданылатын көрнекі құралдар, ойын түріндегі тапсырмалар сабақта үлкен рөл атқарады. Оқушылардың сабақта жақсы нәтижелерге қол жеткізіп, өздерін еркін сезінуі үшін «Б» дыбысы мен әрпі туралы қызықты өлеңдер, жырлар мен жұмбақтар қарастырылады.

Сабақ соңында, оқушылар «Б» дыбысымен тығыз байланысты сөздерді табу арқылы, өз білгендерін көрсетеді. Одан бөлек, «Бақа мен бала» мысалы негізінде, балалар арасында достықта, ұйымшылдықта тәрбиеленеді. Сұрақ-жауап, интерактивті тапсырмаларды орындау кезінде балалар бір-бірімен қарым-қатынас жасап, түсіністік танытуда үлкен тәжірибе алады.

Сабағымыздың дәлелі ретінде, «Б» дыбысын дұрыс айтуды, бейнелеу жұмыстарын - сурет салуды ұйымдастыру арқылы шығармашылық қабілеттерін дамытуға мүмкіндік береміз. Дәптерде берілген тапсырмаларды орындау барысында, балалардың қызығушылығын арттырып, білім алуға ынталандырамыз. Бүгінгі сабақтың мақсаты – тек дыбысты меңгерту емес, сонымен қатар, оларды адами қасиеттерге, тәрбиеге бағыттау.

Предпросмотр

Сабақтың тақырыбы:Б б дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:1)Бб дыбысы мен әрпін меңгерту.Б дыбысын сөз ішінен бөліп алып,дұрыс дыбыстату.
2)Б дыбысына қатысты сөздерді оқытып,дыбыстық,буындық талдау жасату.Көркем жазуға дағдыландыру.3)Оқушыларды достыққа,ұйымшылдыққа,татулыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:Кеспе әріп,буындар,дидактикалық материалдар,сурет.
Ұйымдастыру кезеңі:
-Балалар бүгінгі біздің сабағымызға алыстан қонақ келеді.Оны жақсылап қарсы алайық.Егер де сендер сабаққа жақсы қатысып,қонаққа көмектессеңдер,ол тез келетін болады.
Өткенді еске түсіру.
-Өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?
-Ол қандай дыбыс?
-Дауысты,дауыссыз?
Балалар менің тапсырмамды өте жақсы орындадыңдар.Енді, уәде бойынша, қонақтың суретін көрсетейін.(Бақаның суретін тақтаға ілу)
-Қане бақа деген сөзде бізге таныс емес қандай дыбыс естіледі?
-Б дыбысы (баспа,жазба түрлерін көрсету).
-Б-Б-Б
-Б қандай дыбыс деп ойлайсыңдар?
-Б дауыссыз дыбыс
-Бақа сөзіне дыбыстық талдау жасау.
«Бақа мен бала».
-Бақа бізге келе жатса,алдынан бала шығады да,былай дейді:
Ал,бақалар,бақалар,
Бізде қызық ойын бар.
Қане,тәртіп сақтайық
Баспалдақты аттайық,
Баспалдақты басқанда,
Батыл атта,жасқанба!
-Баланың тапсырмасы:-Өлеңдегі б дыбысы естілетін сөздерді ажырату.
«Топтастыру»
Жануар----------------Адамның аты
(бота)-----------------------(Болат)
Өсімдік------------------------Зат
(бәйшешек)-----------------------(бағдаршам)
Жеміс-жидек--------------------------Оқу құралы
(банан)------------------(бор)
-Баламен қоштасып, бақа әрі қарай жүреді.
-Бақаның өлдеңін жаттау.
Сергіту сәті:
Бәрі жақсы ананың
Бәрі де оның керек-ау.
Бірақ әрбір баланың,
Өз анасы бөлек-ау.
-Қане қай қатар тез жаттады екен?
-Әндетіп келе жатқан бақаның алдынан су шығады.Бақаны,өздерің білесіңдер,суды да жақсы көреді ғой.Сондықтан ол суға түскісі келеді.Ал оны балықтар суға түсірмейді.Қане,бақаға тезірек көмектесейік.
«Бақа мен бағдаршам»
-Балалар,міне бақа да мектепке жақындай бастады.Оны енді не тоқтатып тұр деп ойлайсыңдар?
-Бағдаршам.
-Оның қандай көзі жанып тұр?
-Қызыл.
-Қызыл жанса не істейміз?
-Тоқтаймыз.
-Қай көзі жанғанда жүретін едік?
-Жасыл
-Ендеше,жасыл көзін жандыру үшін Бб әрпін әдемілеп жазып шығайық.
Дәптермен жұмыс:
-б дыбысының кіші әрпі мен сөздерді жазуға жаттығу жұмысын ұйымдастыру
Суреттер астындағы алғашқы буындарын жалғастырып,сөз құрап жазу.
-Б-сөздің басында және ортасында келеді.
Бағдаршам жасыл көзін жағып,бақаның жүруіне рұқсат береді.
Дәптердегі бос жолдарға жазба жұмыстары жүргізіледі.
Сабақты бекіту.«Орнын тап» ойыны.
Б................б.........
Бақа,арба
Балапан,қарбыз
Бота,асқабақ
Бағдаршам,көбелек
Балық,шыбын
Борсық,жолбарыс т.с.с
Оқушылар кезектесіп шығып суреттердің орындарын тауып,жапсырады.
-Оқушыларға бақаның суретін тарату.
-Әр бақаның артында суреттер жапсырылған.Сол суреттердің жазылуын кеспе әріптерімен жазу.
Сабақты қорыту.
-Бақаның базарлығы «Балдырған» журналымен таныстыру,онымен дос болуға шақыру.
-Бүгін біз сонымен қай дыбысты үйрендік?
-Б дыбыс мен әрпі.
Мадақтау.
Маңғыстау облысы
Жаңаөзен қаласы
18 орта мектебінің
МАД «А» тобының тәрбиешісі:Шырақбаева Дариға Орашовна.