Сабақ жоспары: О дыбысы және әрпі
Бұл материалда Жаңаөзен қаласының №18 орта мектебінде өткізілетін «Сауат ашу» сабағының жоспары берілген. Сабақтың мақсаты – оқушыларға «О дыбысы» мен оның әрпін таныстыру, оған қатысты сөздерді дұрыс дыбыстап, таңба ретінде дұрыс көрсету. Мұғалім Улжабаева Нұрсұлу Нурмухамедовна балалардың сөздік қорын молайту мен ойлау қабілетін дамытуға бағытталған әдістерді қолданады.
Сабақтың құрылымы ұйымдық кезеңнен басталады, мұнда оқушылардың өткен материалды пысықтауы арқылы сабақтың тақырыбына қызығушылығы оянады. «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы дыбыстар мен әріптердің белгілерін талдап, оқушыларға дидактикалық ойындар арқылы оқу процесі ойын түрінде ұйымдастырылады.
Негізгі бөлімде оқушылар жаңа сабақ материалдарымен танысады. Оқулықпен жұмыс жүргізу барысында «О дыбысы» сөздің басында, ортасында және соңында қалай кездесетіндігі туралы мысалдар келтіріледі. Сонымен қатар, «Орнын тап» дидактикалық ойын арқылы оқушылар дыбыстың сөздердегі орнын табуға үйренеді. Сабақ барысында сергіту сәті ұйымдастырылып, балалардың шаршағанын басуға арналған істер жүзеге асырылады.
Завершение арналған қорытынды бөлім Венн диаграммасы арқылы алынған білімді бекіту, сабақ барысында белсенді қатысқан оқушыларды атап өту үшін мадақтау жүргізіледі. Бұл сабақтың жұмысы бастапқы сыныптарды оқытуда балалардың жан-жақты дамуына, олардың отансүйгіштігінің артуына ерекше әсер етеді.
Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласы №18орта мектеп мемлекеттік мекемесі.
Бастауыш сынып мұғалімі Улжабаева Нұрсұлу Нурмухамедовна.
Пәннің аты | Сауат ашу Уақыты:30минут | |
Сабақтың мақсаты: | О дыбысы және әрпі таңбасымен таныстыру құрамында о дыбысы бар сөздерді талдау; О дыбысын дұрыс дыбыстатып,оның таңбасын-әрпін таныту. Балалардың сөздік қорларын молайту ойлау қабілетін дүниетанымын кеңейту,тілін дамыту. Ұқыптылыққа ,отансүйгіштікке тәрбиелеу. | |
Күтілетін нәтиже: | ||
Көрнекілігі: | Суреттер,дидактикалық материалдар,оқулық дәптер,плакаттар. | |
Сабақтың әдісі: | Түсіндіру,сұрақ- жауап, ойын. | |
Психологиялық дайындық | Кел балалар күлейік, | Шаттық шеңбер жасап сабаққа сәттілік тілейді. |
Сабақтың барысы: | Өткен сабақтарды пысықтау «Миға шабуыл» стратегиясы | Сұрақтарға жауап береді,суреттерге қарап атаулары қандай дыбыстан басталып тұрғанын айтады. |
ІІ. Негізгі бөлім: Жаңа сабақ Оқулықпен жұмыс. | Оқушыларға дөңгелек пішіндес суреттер көрсетіледі. Олардың қандай пішінге ұқсайтындығы сұралады. О дыбысы және әрпімен таныстыру. Одыбысының сөздің басында, ортасында,кейбір басқа тілдерден енген кейбір сөздердің аяғында кездесетіндігін атап өту. «Орнын тап» дидактикалық ойыны. О дыбысының орнын сурет атауларынан табу. | Балалар дұрыс жауабын айтады. Мысалдар келтіру Шапалақтап буынға бөлу. |
Сергіту сәті: | Оң қолымда бес саусақ, | Ой сергітеді шаршағандары басылады. |
Дәптермен жұмыс: | О дыбысының әріп таңбасының баспа түрін толтыру. | Әріп таңбасын жаза алады, меңгереді |
ІІІ. Қорытынды бөлім: | «Венн диаграммасы» өткен Р әрпі және О әрпін салыстыру, ортақ қасиеттерін табу.Сабаққа белсен қатысқан оқушыларды атап өту мадақтау. |