Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Төлдер айтысы: Үй жануарлары мен олардың төлдері

Төлдер айтысы: Үй жануарлары мен олардың төлдері

Джолдасбаева Баян Зиатдиновна
Джолдасбаева Баян Зиатдиновна
DOCX
257
4

Білім беру саласының маңызы зор, ал үй жануарлары мен олардың төлдері туралы білім балалардың дүниетанымын кеңейтуге бағытталған. Бүгінгі сабақта балалар «Төлдер айтысы» ертегісі арқылы үй жануарлары мен олардың өмірімен танысып, өз білімдерін толықтырады. Сабақтың мақсаты - балалардың үй жануарларын және олардың төлдерін тану, оларға қамқорлықпен қарауды үйрету.

Сабақ барысында балалар төрт топқа бөлінеді және Асық ойыны арқылы ұпай жинап, бәсекеге түседі. Әртүрлі әрекеттер мен ойындар арқылы білімдерін нығайтып, психологиялық дайындыққа да үлкен көңіл бөлінеді. Мұғалім балаларға сәттілік тілеп, сабақтың әрі қарайғы барысына қызығушылығын арттырады.

Сабақта балалар үй жануарларын және олардың төлдерін көрсету арқылы сұрақ-жауап сессиясына қатысып, жұмбақтар шешу, дидактикалық ойындарға қатыса алады. Мұндай тәсілдер балаларды әділ бәсекеге және сергіту кешіне қатысуға ынталандырады, шығармашылық қабілеттерін дамытуға көмектеседі.

Сабақтың соңында балалар өз білімдерін қорытындылап, үй жануарларының өміріндегі ерекше оқиғаларды талқылайды. Сабақта алған білімдерін қорытындылап, жиынтық бағалау жүргізіледі. Бұл балалардың өздерін бағалауға, сөйлеу мәдениетін дамытуға, және өз пікірлерін ашық айтуға мүмкіндік береді.

Предпросмотр

Білім беру саласы: қатынас
Ұйымдастырылған оқу қызметі: көркем әдебиет
Тақырыбы: Төлдер айтысы
Мақсаты:
Білімділігі: Балалардың үй жануарлары туралы түсініктерін кеңейту.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту. Сабаққа қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Төлдерге зиян келтірмей, қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Сұақ-жауап, әңгімелеу, көрсету
Көрнекіліктер: Үй жануарлары және төлдер суреті
Сабақтың барысы: I Ұйымдастыру:
1.Сәлемдесу
Армысың асыл күн!
Армысың асыл жер!
Армысың көк аспан!
Армысың жан досым!
2. Психологиялық дайындық
Бір, екі, үш
Бойға жинап күш
Шынығамыз жастай біз,
Жаттығуды бастаймыз.
Мұғалім:

  • Балалар бүгін қай күн?

Балалар:

  • Сәуірдің -28, аптаның 5 күні (жұма)

Мұғалім:

  • Қазір біз көрем әдебиет сабағымызды бастаймыз!

Бүгінгі сабақты сайыс түрінде өтеміз мен сендерді төрт топқа бөлемін
I «Ботақан» тобы
II «Бұзауқан» тобы
III «Құлыншақ» тобы
IV «Қошақан» тобы
Асық арқылы ұпай жинап отырамыз жарай ма, балалар?
Балалар қалай ойлайсыңдар неліктен сендерді бұлай топқа бөлдім?
Қазақ халқының ежелгі кәсібі мал бағу. Ол сауса сүт, сойса ет, кисе киім, мінсе көлік. Халық малды өте қастерлеген. Сондықтан көптеген мақал-мәтелдер, жұмбақ, өлеңдер, тыйым сөздер, аңыз әңгімелер айтып кеткен.
Бүгінгі біздің ашық сабағымыздың тақырыбы «Төлдер айтысы»

  • Балалар біз суреттен нелерді көріп тұрмыз?

  • Жануарлар

  • Қандай жануарлар?

  • Үй жануарлары

  • Жарайсыңдар балалар. Олай болса бүгін біз үй жануарларымен оның төлдерімен танысамыз.

Төлдер жайлы көптеген ертегілер бар, соның ішінде «Төлдер айтысы» ертегісін оқып берейін.


Жұмбақ шешу: «Кім тапқыр»
Кішкентай ғана бойы бар
Айналдырып киген тоны бар (қозы)


Басында екі таяғы бар,
Төрт аяғы бар,
Сегіз тұяғы бар,
Иегінде сақалы бар. (лақ)


Көкке шаншып құйрығын
Келеді шауып жүйрігім (құлын)
- Кезекті бір жануар
Үстінде екі тауы бар. (Түйе)
Дидактикалық ойын:
"Төрт түлік малдың төлін табу".

Сергіту сәті
Біз көңілді баламыз,
Билеп-билеп аламыз.
Қошақандай момақан,
Лақтай секіріп аламыз.


Дидактикалық ойын:
Шарты: Енесімен төлін табу. Балалар адасқан төлін табады.
"Кеспе әріппен төрт түлік малды әр топ жазып, буынға бөліп, сөйлем құрайды.
Ән айту: "Қошақаным"
Балалардың жауабы
Тақпақтар айтады
Балалар сұраққа жауап береді.


Қорытынды

Ертегі нелер туралы?
-Неліктен үй жануарлары дейміз?
-Қандай ертегімен таныстық?
-Ертегі сіздерге ұнадыма?
Мадақтау, бағалау. Балалардың жауабы.
Әр топ жиналған жұлдызшаларды санайды.