Ашық оқу іс-қызметі: «Гүлдер»
Бұл құжатта НКҚК № 22 «Ақбұлақ» балабақшасының «Гүлдер» тақырыбындағы ашық оқу іс-қызметі туралы мәліметтер ұсынылған. Бағдарлама балаларға экология негіздері мен қоршаған орта туралы маңызды білімдерді меңгерту мақсатында ұйымдастырылған. Сабақтың мақсаты - білім мен танымдық қабілеттерді дамыту, табиғатқа деген сүйіспеншілікті арттыру.
Осы сабақ барысында балалар әр түрлі гүлдер туралы, олардың табиғаттағы рөлі туралы білім алады. Гүлдер – табиғаттың аса көркем элементтері, олар бізге әсемдік сыйлай отырып, қоршаған ортаны жайқалтады. Бағдарлама барысында сабаққа қатысушылар гүлдердің түрлері мен қасиеттері, сондай-ақ оларды қалай күтім жасау қажеттілігі туралы ақпаратпен танысады.
Сабақ барысында өткізіліп жатқан түрлі ойындар мен сергіту сәттері балалардың көңіл-күйін көтеріп, сабақтың қызықты әрі тиімді өтуіне ықпал етеді. Мұндай әдістер балалардың назарын ұстап, білім алу процесін жеңілдетеді. Көктем мезгілінде гүлдермен байланыстырып, табиғатпен бірлесе келе, балалардан сұрақтар қою арқылы танымдық қызығушылықтарын арттыру жоспарланған.
Балалар әдебиет арқылы гүлдердің түрлерін, олардың түсі мен маңызын таниды, талдайды және табиғатты қорғау мәселесін тереңірек түсінуге мүмкіндік алады. Сабақтың теориялық бөлімімен қоса практикалық тапсырмалар, мысалы, гүл отырғызу, ұйымдастырылып, балалардың табиғатпен байланысын нығайтады.
Дыбыстық дыбыстар мен сергіту сәттері балалардың сабаққа деген қызығушылығын арттырып, мотивациясын жоғарылатады, сонымен қатар, бала психологиясына жағымды әсер етеді. Әрбір ақпарат, ойыны мен сәтінің нәтижесінде балалардың экологиялық мәдениеті қалыптасып, олар табиғаттың жаратылысына деген шынайы сүйіспеншілігін табады.
«Бекітемін»
МКҚК № 22 «Ақбұлақ» балабақшасы
Директоры __________ҚыдырсиықоваА.Қ
Ашық оқу іс-қызметі.
Тақырыбы: «Гүлдер »
Дайындаған:№3 «Балапан» тобы
Тәрбиешісі: Қыдырсиықова.А.Қ
2017ж
Білім беру саласы :Қоршаған орта.
Бөлім: Экология негіздері.
Сабақтың мақсаты:Түстерді ажырата білу,көктем туралы білімдерін толықтыру.Табиғатты қорғауға адамгершілікке,ұқыптылыққа бастаған ісін аяқтай білуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап , тақпақ, ойын, сергіту сәті, қорытындылау, мадақтау.
Шаттық шеңбері:
Сурет салсам гүл салам,
Гүлге толсын айналам.
Сурет салсам күн салам,
Күндей күліп тұрса алаң.
Сурет салсам-Адам салам,
Қорған болсын, саған маған.
Балалар шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді .
Ұйымдастырушылық ізденістік
Балалар бүгін бізде ерекше күн,себебі бізге көптеген апайлар келіп отыр.Апайлармен амандасайықшы.
-Балалар айтыңдаршы неше жыл мезгілі бар?
-Атап шығайықшы.
-Қазір жылдың қай мезгілі?
-Көктемде ауа райы қандай
болады ?
-Көктемде неше ай бар?
Балалар қазір көктемнің қай айы?
Көктем туралы бізге кім қандай тақпақ біледі?
Балалар өткен сабақта ненің суретін салдық?
Үйдің нелері болады?
Терезе алдында нелер тұрады?
Олай болса балалар бүгінгі өтетін тақырыбымыз,гүлдер.
Гүл дегеніміз-өсімдік олар өмір сәні,табиғат көркі.Гүлдер терезе алдында сән беріп қана қоймай бөлме ауасын тазартады,
Адамдарға жақсы көңіл-күй сыйлайды.
Гүлдердің құрылысына балалар.
-Тамыры,сабағы,
жапырағы,аталығы және
аналығы болады.
Гүлдер үш топқа бөлінеді?
-Дала гүлдері
-Бөлме гүлдері
-Емдік гүлдері
Дала гүлдеріне:бәйшешек,
раушан,қызғалдақ.
Бұл гүлдер жазда да көктемде өседі.
Бөлме гүлдері;әйел бақыты,
кактус.
Бұл гүлдер жылдың төрт мезгілінде бөлмеде өседі,әйел бақытты-тропикалық аймақта өседі бұл гүл аса талғампаз,әрі күтімді қажет етеді.
Емдік гүлдер;Алоэ,адыраспан,
түймедақ.
Бұл гүлдер далала да,бөлмедеде, өседі.
Алоэ гүлінің тікенегі болғанымен қолымызға кірмейді алоэ гүлінің емдік қасиетті егерде жарақат алған жеріне қойсақ тез әрі жылдам жазылады.
Балалар шаршаған болармыз?
Олай болса орнымыздан тұрып.
Сергіту сәті:
Шаршағанда ырғалып,
Гүлге ұқсап демалып.
Қанатымды бір қағып,
Гүлдей болып жайқалып.
Орнымызға қонамыз.
Ендеше балалар мен сендерге тәжіребие жүзінде гүлді қалай баптау керектігін көрсетем.
«Гүл отырғызу»
Олай болса балалар гүлдің қалай отырғызылу тәсілін үйренген болсақ.Гүлдерді ретімен орналастыр деген ойын ойнаймыз ба?
Ойын шарты:екі бала ортаға шығып қағаздан жасалған гүлдерді рет-ретімен орналастырады.
-Сәлематсызба
-Төрт
-Қыс, көктем, жаз, күз.
-Көктем.
Көктемде ауа райы жылы болады , жаңбыр жауады, жапырақтар бүршік атады.Құстар қайтып оралады.
-Үш ай бар .Наурыз , Сәуір, Мамыр.
-Сәуір айы .
Н.Асылхан
Гүлдер,гүлдер,көп гүлдер,
Қызыл гүлдер,көп гүлдер.
Өсе берші,нұрланып,
Өсе берші ырғлып.
-Үйдің
-Қабырғалары,шатыры,
есігі,терезесі.
-Гүлдер
-Иә
Балаларда қимылмен
Әндетіп айтады.
-Иә
Рефлекциялық- түзетушілік
-Сендер қандай гүлдермен таныстыңдар?
Гүлдер неше топқа бөлінеді?
-Гүлдердің түстері қандай?
-Жапырақтары қандай түс?
-дала,бөлме,емдік.
-үш
-қызыл,сары,көк.
-жасыл.
Нені біледі:шалғын гүлдерд гүлдердің түстерін.
Нені иереді:гүлдерді бостан-босқа жұлуға болмайтындығын.
Білу керек: гүлдердің пайдасы туралы сұрақтарға толық жауап берді.