Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. «Не дәмді?» ертегісі

«Не дәмді?» ертегісі

Бердибекова Айгерим Бердибековна
Бердибекова Айгерим Бердибековна
DOCX
198
1

Бұл құнды материалда балалар үшін «Не дәмді?» атты ертегісі арқылы сөйлеуді дамыту мақсатында қызықты оқу іс-шарасы ұсынылып отыр. Ертегі барысында балалар түрлі тағамдарды талқылай отырып, дәмдердің айырмашылықтарын түсінеді. Ойын түрінде өткізілетін сабақтар арқылы балалардың зейіндері мен танымдық қабілеттері артып, танымалығына орай шығармашылық әлеуеттері дамиды.

Мақсаты – балаларды ненің дәмді екенін анықтауға, оның түрлерін сипаттап айта білуге және тамаққа деген сүйіспеншілікті тәрбиелеуге бағытталған. Сабақ барысында көрнекі құрал ретінде жемістер мен көкеністердің муляждары қолданылады. Мұндай тәсілдер балаларды ынталандырып, оларды белсенді қатысуға шақырады.

Ертегі сабақтарының барысында балалар түрлі сұрақтарға жауап бере отырып, коммуникативті дағдыларын дамытады. Мысалы, «Алма сендерге ұнай ма?» деген сұрақтан кейін балалар өз пікірлерін білдіріп, өздерінің ең сүйікті тамақтарын айта алады. Балалар үшін ұйымдастырылған сергіту жаттығулары мен дидактикалық ойындар сабақтың мазмұнын байытып, көңілді өткізуге мүмкіндік береді.

Сабақтың соңында балалар ертегіні сахналау арқылы өздерінің шығармашылық қабілеттерін көрсететін болады. Бұл процесс балалардың есте сақтау, сөйлеу және таныс емес ұғымдарды түсіну дағдыларын жақсартады. Балалар өз тәжірибелерін айтып, бір-бірімен келісімге келе отырып, сабақтан алған ақпараттарын тереңірек түсіну мүмкіндігіне ие болады.

Осылайша, «Не дәмді?» ертегісі оқу іс-шарасы балалардың сөйлеу дағдыларын дамыту ғана емес, сонымен қатар оларды табиғатпен, тамақпен байланыстырып, денсаулықты сақтау қажеттігін түсінуге үйретеді. Күтілетін нәтиже – балалардың жемістер мен көкеністерді ажырата білуі, тойымды жауап беруі, және де дәмдерді сипаттауы болып табылады.

Предпросмотр

Білім беру саласы: Коммуникация
Бөлімі: Сөйлеуді дамыту
Тақырыбы: «Не дәмді?» ертегісі
Мақсаты:Ненің дәмді екенін ажыратуға,дәмінің айырмашылығын,пішінін айта білуге үйрету.Асты қадірлеуге,қастерлеуге тәрбиелеу.Кейіпкерлердің өзара сөйлесуін көркем түрде қолдану арқылы ертегінің ішкі сырын,айтылу керек ой-түйсігін,мән-мағынасын бұзбай,байланыстыра баяндай білуге үйретуді дамыту.
Көрнекіліктер: алма жемісі,қоржында жемістер мен көкеністердің муляждары.
Әдіс – тәсілдері:Түсіндіру,баяндау,үйрету,әңгімелеу,сұрақ жауап.
Іс-әрекет кезеңдері



Тәрбиешінің іс-әрекеті



Балалардың іс – әрекеті

Мотивациялық қозғаушы




Балалар бүгін бізге қонақтар келіпті.Қашанда қонағын сыйлайтын халықпыз.Сондықтан бірінші қонақтарымызбен жақсылап амандасып алайық.
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Баршаңызға құрметпен
Бас иеміз біз.
Шаттық шеңбері. Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Баршаңызға құрметпен
Бас иеміз біз.
Шаттық шеңбері.
Қандай жылы күншуақ,
Балапандар жүр шулап,
Қызығына қараймын
Бір , екі, үш деп санаймын


Балалар қонақтармен амандасадды.







Шеңбер бойына тұрып өлең жолдарын қайталайды

Ізденуші ұйымдастырушы














































Жұмбақ:
Бұлтты айдап желдеткен,
Нөсерлетіп селдеткен,жаңбырлатып ойнайтын
Қай мезгіл деп ойлайсың?
(Көктем)
Қазір жылдың қай мезгілі?
Көктем мезгілінде неше ай бар?
Көктем мезгілінде табиғатта қандай өзгерістер болады?
Кім маған көктем туралы тақпақ айтып береді?
Ғажайып сәт:
Алма салынған себетті көрсету.


Алма сендерге ұнай ма?


Балалар бізге алма жеген ұнайды.
-Ал енді мен сендерге«Не дәмді?» ертегісін оқып беремін.
«Не дәмді?»
Бір бас қосқанда құстар мен хайуанаттар нендей тамақтың дәмді екенін талқылапты.Сонда Тауық:
-Ең дәмді тамақ –тары ,-депті қыт-қыттап.
-Тапқан екенсің,дәмді тамақты!
Кеміріп жейтін сүйекке не жетсін!-дейді Ит абалап.
-Бәрің де білмейсің.Күтірлетіп жейтін сәбізден артық ештеңе жоқ,-дейді Қоян ,екі құлағын тікірейтіп.
-Жас шыбықтың қабығынан дәмді не болушы еді!-деп,Ешкі маңырапты.
-Шіркін қою сүтті айтсаңдаршы!-деп мысық тамсанады.


Сөйтіп ,әркім өзі сүйетін тағамды мақтап,қызыл кеңірдек болысып,бәтуаға келе алмай ,тарасыпты.
-Ал,балалар ,ертегіден нені түсіндіңдер?
Ендеше ,балалар осы ертегіні сахналайық.


-Балалар,өз үйлеріңде аналарың немесе әкелерің және өзің нені жақсы көресіңдер?


Көрдіңдер ме ? Әр адамдардың да өз сүйікті тағамдары бар .
Қандай да тамақ болсын , жиіркеніп жеуге болмайды.Астың бәрі дәмді де,тәтті.
-Балалар,бір үзім нан жерге түсіп кетсе немесе қиқымы шашылса ,не істейміз?
«Нан қиқымын шашпаңдар,
Жерде жатса баспаңдар »-деген нақыл сөз бар ,еш уақытта асты басып кетуге болмайды.нанды да, асты да қадірлеуміз керек.
Сергіту жаттығуы:
Алма баққа барайық,
Алма жинап алайық,
Еңь үлкенін дәмдісін .
Әжемізге сыйлайық.
Дидактикалық ойын:
«Бұл не?»
Мақсаты:
Көкеністер мен жемістерді ажыратып ,дәмінің айырмашылығын және пішінін айта білуге тәрбиелеу

Жұмбақтың жауабы: көктем мезгілі




-Көктем мезгілі.
-Үш ай бар.Наурыз,Сәуір,Мамыр.
Күн жылынады,далада жаңбыр жауады.Ағаштар бүршік атады,малдар төлдейді.Адамдар егін егеді,құстар жылы жақтан ұшып келеді.


Йасин:
Біз доспыз гүлдермен,

Текке оны жұлмаймыз
Той күні бір-бірден
Аналарға сыйлаймыз.
Медина:
Бүршік шашып ,жапырақ ашып,
Даланы гүлдер басады
Сұлу көктем есігін ашып
Шуағын бізге шашады.




-Балалар ертегіні мұқият тыңдайды.










Балалап қызыға келіседі.



Әр бала өз ойын айтады.






-Әрине,қиқымы шашылса теріп аламыз.




Бойларын сергітіп алады





Ойынға қызығушылық танытады.



Рефлекциялық түзетушілік

Балалар біз бүгін қандай еретегімен таныстық?
Ертегі сіздерге ұнады ма?
Ертегіде қандай кейіпкерлер бар екен?
Балалар сіздер өте жақсы қатыстыңдар,рахмет


Балалар сұрақтарға жауап береді.
Қуанышты сезімдерін білдіреді



Күтілетін нәтиже : Біледі:жемістердің көкеністерден айырмашылықтарын жылдам айта білу ;
Игереді: жемістер мен көкеністерді ажыратуды;
Меңгереді: тез ойланып,тез жауап беруді біледі










«Бекітемін» №22 «Ақбұлақ» балабақшасы МКҚК-ның директоры ________Джаманшалова Г.Н «___» ____________2017жыл




Ұйымдастырылған ашық оқу-қызметі.
Тақырыбы:« Не дәмді?» ертегісі.





Дайындаған: «Бөбек» тобы
Тәрбиешісі:Бердибекова А.Б





2016-2107 о.ж