1-5 сандары: Ойын арқылы санауды үйрену
Бұл материалда балаларға 1-ден 5-ке дейін реттік санауды үйрету, цифрларды заттың санына сәйкестендіруге дағдыландыру мақсатында ойын түріндегі сабақтар ұсынылады. Сабақтың мақсаты оқушылардың санау, есте сақтау, және есептеу қабілеттерін дамыту болып табылады.
Сабақта балалар ойын барысында бір-біріне жылулық сыйлап, көңілді көңіл-күймен шеңбер бойымен жүріп, тақпақтарды хормен айтады. Олар 1-ден 10-ға дейін тура және кері санауды жаттайды. Ойындар арқылы оқушылар өздерімен таныс цифрлар мен арифметикалық таңбаларды көрсетіп, жатқа санайды.
Түрлі ойындар, мысалы, “Кім тапқыр?”, “Көршісін тап!”, “Сан ойлап, тез ойла!”, балалардың логикалық ойлауын және тапқырлығын арттыруға көмектеседі. Сабақ барысында сондай-ақ сергіту сәттерін өткізу арқылы балалардың белсенділігін көтеру және зейінін шоғырландыруға ықпал етеді.
5 саны мен цифрын таныстырып, есептік амалдар жазу дағдыларын дамыту үшін педагогикалық әдіс-тәсілдер ұсынылады. Дайындық кезеңінде балаларға цифрмен жұмыс, сонымен қатар геометриялық пішіндермен таныстыру, оларды бояу арқылы визуалды қабылдау қабілетіне көңіл бөлінеді.
Сабақтың қорытындысында оқушыларға үй тапсырмасы ретінде 5 саны мен цифрына қатысты жаттығулар беріліп, материалды қандай деңгейде қабылдағаны тексеріледі. Бұл тәсілдер балалардың өзара байланысын нығайтып, эмоционалдық ортада достық қарым-қатынас орнатуға мүмкіндік береді.
Тақырыбы: «1-5 сандары»
Мақсаты:5-ке дейін реттік санауды бекіту,цифрды заттың санымен сәкестендіругеүйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың тура жэне кері санау дағдыларын, есептеу, есте сақтау кабілеттерін дамыту.
*
Тәрбиелік: Оқушыларды жылдамдықта, тапқырлықка, достыққа, өзара көмек көрсете білуге тэрбиелеу.
Көрнекілік: Сандар қатары, санау материалдары, геометриялык фигуралар, ойынға қатысты суреттер.
Сабақ түрі: Ойын сабақ.
Сабақ барысы.
І.Ұйымдастыру
Жылулық шеңбері. Балалар бір-біріне жылулық сыйлап, шеңбер бойымен жүріп тақпақты хормен айту.
Шашы-алтын,көзі-от,
Шыға ғой, Күн, тезірек.
Шуақ берші, жылу бер,
Маған оған, досыма,
Тағы, тағы, тағы да!
ІІ..Ауызша 1-ден 10-ға дейін тура жэне кері санау.
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
10,9,8,7,6,5,4,3,2,1.
2.0йын “Кім тапқыр?”
Өздеріне таныс цифрлар мен арифметикалық таңбалар атап көрсету.
1,2,3,4 ;+,-,=,<,>
Өз орныңды тап! Ойыны
Тура жэне кері сандар қатарын көрсету.
1,2,3,4.4,3,2,1.
Көршісін тап! Ойыны
Ойын “Сан ойлап,тез ойла!” Сандар құрамын айту.Бос орынға сан қою.
1+2=3 2+2=4 3+1=4
ІІІ.Сергіту сәті.
Шаршағанда ырғалып,
Гүлге ұқсап демалам.
Қанатымды бір қағып,
Гүлдей болып жайқалам.
Өрнек құрастыру.
Аулада 4 балапан жайылып жүр еді,оған тағы 1 балапан келіп қосылды.
Аулада неше балапан болды?(5)
5 цифрымен таныстыру.
5 саны қалай шыққанын айтып, өрнек жазу.
4+1=5
М.Қуанышбековтың “Бес саусақ” өлеңін жатқа айту.
Ал,санайық,саналық,
Саусақтарға қарап-ап Қане,кане, саналық,
Санын біліп алайық,
Біреу,екеу,үшеу,төртеу,бесеу,
Қолымдағы саусағым нешеу?(5)
5 саусақтың атын атын атау: бас бармақ,балаң үйрек,ортан терек,шылдыр шүмек,кішкене бөбек.
Әліппе-дэптермен жүмыс.
5цифрын үлгіге қарап,саусақпен бастыру.
Ауада жазып үйренді.
5 цифрын жазу.
Геометриялық пішіндерді сәйкес санға байланысты бояу.
Сергіту сәті.
Біз жаздық,біз жаздық,
Саусақтарды қозғадық,
Бір,екі,үш,
Демаламыз жинап күш.
Ойын Қарлығашқа көмектесейік.
Қораптарға түймелерді пішіндеріне қарай жинастырамыз.
Сабақты сұрақ-жауап түрінде қорытындылау.
Біз не білдік?
Үйге 5 саны мен цифры.