Көгалдағы балапан
Бұл материал еліміздің білім саласына арналған, шығармашылық ұйымдастырылған оқу қызметін көрсетеді. Тақырып ретінде «Көгалдағы балапан» таңдалып, балалардың коллаж жанрымен танысуына бағытталған. Сабақ барысында балалардың үй құстарының тіршіліктері жайлы білімдерін кеңейтуге үлес қосу мақсаты көзделеді.
Бірінші кезеңде балалар коллаж жасау техниктері мен әдістері туралы ақпарат алады. Олар бояу, жапсыру, тыңдау мен себу сияқты әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, өз шығармашылық қабілеттерін дамытуға мүмкіндік алады. Бұл процесс, балалардың зейіндерін тартып, табиғатқа деген қызығушылығын арттырады.
Сабақтың барысында балалар тауық, балапан, көгал туралы білімдерін тұрмыстық материалдармен бекіте алады. Мысалы, тауықтың шаруашылықтағы маңызы, оның балапандарының өмір сүру ортасы туралы түсінік қалыптастырылады. Жұмбақтар мен ойындар арқылы балалардың қатысу ынтасы арттырын, олар жаңа білімді оңай меңгеруге көмектеседі.
Сабақтың қорытынды бөлігінде балалар өздері жасаған коллажды таныстыруымен қатар, атқарған жұмыстарында бағаланып, мадақталады. Тауық балаларға өз ризашылығын білдіріп, сиқырлы жұмыртқа сыйлайды, бұл үшін еңбектерінің марапаты ретінде келеді. Аталмыш оқу қызметі, балалардың шығармашылық әлеуетін дамытуға бағытталған.
Білім саласы: шығармашылық ұйымдастырылған оқу қызметі.
Тақырыбы: Көгалдағы балапан.
Мақсаты: 1. Балаларды коллаж жанрымен таныстыруды жалғастыру үй құстарының тіршіліктері туралы түсініктерін кеңейту.
2. Көркем шығармашылық қабілеттерін, зейіндерін дамыту. Үй құстарының пайдасы туралы мағлұмат беру.
3. Бірлесе жұмыс істеуге қызығушылығын арттыру, табиғатты сүюге тәрбиелеу.
Типі:дәстүрлі емес
Әдіс-тәсілдері: бояу, жапсыру, тыңдау, себу, басу.
Сөздік жұмыс: коллаж,көгал, табиғи материалдар.
Үлестірмелі құралдар: қиылған балапан бейнесі, мақта, желім, бояулар.
Құрал жабдықтар: желім, бояу,тары,орамал,қылқалам.
Көрнекілік: тауық, балапан, көгал, үй құстарының суреттері.
Балапан,бүгін бізге көп қонақтар келді. Келгеніне қуанып, қуаныш шеңберін айтайық. «Қуаныш шеңбері».
Арайлап таң атты
Алтын сәуле таратты
Жарқырайды даламыз
Қайырлы таң достарым!
Қайырлы таң ұстазым!
Сабақ барысы: Балалар, бүгін біз коллаждан жұмыс жасаймыз, кім айтады, коллаж деген не? (табиғи материалдардан, тұрмысқа қажетті заттардан, бояулардан, бояулар мен желімдерді қолдана отырып жасалатын жұмыс).
Мына суреттен не көріп тұрсыңдар? (әтеш, тауық, балапан, көрке, үйрек, қаз)
Жұмбақ жасыру: Күн бата қонақтап
Таң ата жерден жем аңдыған (тауық)
Қиқу салып бақырып
Айғайлауды тауыпты
Қыт-қыт дейтін шақырған
Кім біледі (тауықты)
-Бүгін бізге шұбар тауық қонаққа келген екен.Ол көгалда жүр.
-көгал дегеніміз не? Қане, кім айтады?
-шөбі бар, суы бар жайылым
-кім айтады, тауықтың үстінде не болады?
-мамық
-мамықтан не жасаймыз?
-жастық
Тауық бізге не береді?
-жұмыртқа
Тауық бізге қандай дыбыс шығарады?
-қыт-қыт
Тауықтың етін, жұмыртқасын жейміз бе?
-ия
-тауықтың жанында не жүреді?
-ол өзінің балапанын көгалда жоғалтып алыпты.
-балапан қандай болады?
-үлпілдеген сары мақта сияқты
-балапан қандай дыбыс шығарады?
-шип-шип
-тауық балапанды неден қорғаймыз?
-мысық, иттен
-тауық бізден көмек сұрай келіпті
-ол өзінің балапандарын жоғалтып алыпты
-қане, көмектесеміз бе?
Олай болса балапан жасаймыз.
Жұмыс барысы: дайын пана үлгісіне (боялған) жапсырылады,оны көгалдағы тауықтың маңына орналастырады. Тұмсығы көзін, аяқтарын жасайды. Жұмыс еркін жүріп-тұрып атқарылады, көмек көрсетіледі.
Серіту сәті: САНАМАҚ
Шұбар тауық аш екен оған қане балапандарға тары берейік (бояу тарыны сары боғышпен)
Тақпақ: Тауық тары жинапты
Оны ешкімге қимапты
Бөтекесін толтырып
Қамбасына құймапты
Қыста тауық қақылдап
Тары іздеп жүр тақылдап
Би: ШӨЖЕЛЕРІМ
Қорытынды: балаларға өздері жасаған әдемі коллажды көрсетіп, бағалау, мақтау, мадақтау.
Тауық ризалығын білдіріп сендерге сиқырлы жұмыртқа сыйлайды (КИНДЕРСЮРПРИЗ)