- Главная
- →
- Занятия с детьми
- →
- Ортаңғы «Б» тобының ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
- →
Ортаңғы «Б» тобының ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
Бұл материал ортаңғы «Б» тобына арналған ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы болып табылып, балаларды оқу процесінде қызықты әрі тиімді тәсілдермен таныстыруға бағытталған. Сауаттылықты арттыру, дұрыс санау және геометриялық пішіндерді тану арқылы интеллектуалдық дағдыларды жетілдіру — осы картаның басты мақсаты. Мұнда балалар геометриялық пішіндерді көріп, оларды тану, атау және құрастыру негізінде өз білімдерін арттыруға арналған түрлі машықтар мен тапсырмалар ұсынылған. Тәрбиешілер Досумова Г. Т. және Шошакова Г.К тәжірибесімен қамтылған бұл технологиялық карта балалардың олардың ой-өрісін кеңейтуге, тәулік бөліктерін талдауға мүмкіндік береді.
Оқу қызметінің «Білгіштер сайысы» тақырыбы бойынша балаларды екі топқа бөлетін тапсырмалар оқу процесін ерекше ететін құралдарды қолдану арқылы жүзеге асырылады. Балалар Ноликтің тапсырмаларын орындау кезінде экранға назар аудара отырып, қызықты білім алуға мүмкіндік алады. Олар «Геометриялық пішіндер әлемі» тақырыбы аясында пішіндерді танып, оларды дұрыс анықтауға үйренеді. Аталған процесс барысында балалардың математикалық білімдері жақсарып, олар өзара байланыс арқылы жұмыс істеу қабілетін дамытады.
Технологиялық картада тапсырмаларды орындау барысында қолданылатын мультимедиялық құралдар мен визуализация тәсілдері балалардың оқу белсенділігін арттырады. Практикалық жұмыстар мен ойындар, сондай-ақ денсаулығын сақтау технологиялары арқылы, оқушылар белсенді, ерекше шығармашылық атмосферада білім алады. Мұндағы негізгі назар балалардың танымдық қабілеттеріне, логикалық ойлауына, есту мен көру қабылдауына бағытталуда. Сондықтан, бұл материал тәрбиелік және білім беру аспектілерін ескере отырып, балаларға қажетті дағдыларды дамыту үшін пайдаланылуы тиіс.
Ортаңғы «Б» тобының ұйымдастырылған оқу
қызметінің технологиялық картасы
28.05.2017
Тәрбиешілер:
Досумова Г. Т., Шошакова Г.К
Білім беру саласы:
ҚМҰҚ, Жаратылыстану, Аппликация
Тақырыбы:
«Білгіштер сайысы»
Мақсаты:
Тура және кері санауды жетілдіру; геометриялық пішіндерді көру, тану және атау тәсілдерімен зерттеу; дене бөліктерінің орналасу бағдарлау дағдыларын бекіту; тәулік бөліктерін анықтау және тану дағдыларын қалыптастыру
ҰОҚ түрі:
кіріктірілген
Әдіс-тәсілдер:
Көрнекілік, практикалық, сөздік
Көрнекі-құралдар:
Мультимедиялық орнату, карточкалар, смайликтер
Педагогикалық технологиялар:
Денсалықты сақтау технологиясы,
Көптілділік:
Таңертең – утро, день – күн, кеш – вечер, түн – ночь
Сөздік жұмыс:
Тәулік
Экраннан Ноликтің дауысы шығады.- Сәлеметсіздер ме балалар? Мен Ноликпін. Сендер маған Симка берген тапсырманы орындауға көмектесіңдер ме?
Балалар экранға назар аударады.
Ия.
Ұйымдастырушылық ізденіс
1 – тапсырма. Тәулің бөліктерін анықтау.
Балалар сендер балабақшаға тәуліктің қай бөлігінде келесіңдер?
Ал, біз білім алып, сурет салып, серуенге шыққан мезгіл күннің қай бөлігі?
Ата-аналарың сендерді алып кетуге келген бөлікті қалай атаймыз.
Ұйқыға жатқан мезгіл қалай аталады?
Ал, енді балалар келесі тапсырмаларды орындамас бұрын сендер екі топқа бөлінуллерің керек. Мына суреттті құрастырасыңдар, қандай сурет сендерде шықса, топтарың солай аталатын болады.
2 – тапсырма «Геометриялық пішіндер әлемі»
Балалар енді экранға назар аударыңдаршы. Мына тапсырмада сендерге мына геометриялық пішіндер қай кеңістікте орналасқанын атап көрсету керек?
3 – тапсырма «Жоғалған сандар»
Балалар, ал мына тапсырмада сендер жоғалған сандарды табуларың керек. Тура және кері санауларың қажет.
Сергіту сәті.
Кел балақан балақан
Шапалақтап алақан
Жәй-жәй, жәй-жәй
Шапалақтап алақан
5 – тапсырма «Төртінші артық»
Балалар мына тапсырмада біз төртінші арттықты тауларымыз керек.
Балалар сендер жаңа экраннан өсімліктер мен жәндіктерді көрдіңдер. Қалай ойлайсыңдар олар сумен қоректенеді? Таза сумен бе әлде лай сумен бе?
Ал, біздің Нолик болса Симканың дайындап қойған суын ластап алыпты. Сендер қалай тазалауға болатынын білесіңдер ме? Ноликке көмектесеміз бе?
Ендеше тазалап көрейік.
Ноликке сыйлық жасау
Балалар сендер сыйлық жасағыларың келе ме?
Ендеше манағы пішіндерді пайдалана отырып, мысық жасап береміз бе?
Таңертең
Күн
Кеш
Түн
Балалар тәрбиешінің айтуы бойынша екі топқп бөлінеді.
Геометриялық пішіндердің орналсуын атап көрсетеді.
Жоғалған сандарды атайды. Тура жіне кері санап шығады.
Балалар қимыл іректтерін орындаайды.
Төртіншу артықты анықтайды.
Балапан
Көбелек
Алма
Аю
Көмектесеміз.
Суды тазалау үшңн оны біз сүзгітен сүзіп алуымыз керек.
Суды сүзгішпен сүзеді.
Балалар Ноликке арнап, геометриялық пішіндерді пайлана отырып, Мысықтың суретін жапсырады
Рефлексивті-коррекциялау
Топқа Нолик келеді. Балалларға алғысын білдіреді.
Балалар қуанады.
Ұғынады:
тура және кері санауды жетілдіру;
Түсінеді:
дене бөліктерінің орналасу бағдарлауды;
Қолданады:
геометриялық пішіндерді көру, тану және атау тәсілдері арқылы жарсыруды.