Денсаулық еліне саяхат: Ұйымдастырылған ашық оқу қызметі
Бұл материалда ұйымдастырылған ашық оқу қызметінің мазмұны мен кезеңдері егжей-тегжейлі баяндалуда. Балалардың мотивациясын арттыру мақсатында «Денсаулық еліне» саяхат жасау жоспарланған. Оқу қызметі барысында балалар білімдерін көрсете отырып, тілдік және әлеуметтік дағдыларын жетілдіреді.
Саяхат барысында балалар денсаулық, дұрыс тамақтану, спорт және салауатты өмір салтына қатысты сұрақтарға жауап береді. Педагогтар, балалармен бірлесе отырып, сұрақтарға жауап беру арқылы, олардың білім деңгейін бағалап, творчестволық ой-талқы ұйымдастырады. Сонымен қатар, денсаулыққа арналған көрнекіліктер мен тәжірибелік тапсырмалар пайдаланылады.
Оқу қызметінің нәтижесінде балалардың сөздік қоры, сөйлеу мәнері, логикалық ойлауы дамиды. Балалар, практикалық қызметтер арқылы, денсаулық сақтау үшін не істеу қажеттігін түсінеді. Сондай-ақ, сергіту жаттығулары мен ойындар оқу қызметінің ажырамас бөлігі болады.
Мұнда баланың денсаулығын сақтау, салауатты өмір салтына құштарлығын тәрбиелеу - басты мақсат. Оқу қызметі балаларды денсаулық туралы білудің маңызды аспектілерімен таныстыруға көмектеседі. Негізгі мақсат, балаға осы білімді түсінуге және өмірінде қолдануға мүмкіндік беру.
Ұйымдастырылған ашық оқу қызметі
Қорытынды ашық оқу қызметі
Білім беру саласы: Таным, Қатынас, Әлеуметтік орта,шығармашылық
Бөлімі: Математика, қоршаған орта, экология, сөйледі дамыту, құрастыру.
Мақсаты: Жыл бойы өтілген тақырыптар бойынша білім деңгейін байқау, нәтижесін көрсету. Баланың тілін, сөздік қорын,ойлау қабілетін,сөйлеу мәнерін қалыптастыра отырып,сұраққа жауап беруге қызығушылықтарын арттыру, салауатты өмір салтына тәрбиелеу.
Көрнекіліктері: денсаулыққа байланысты суреттер, ыдыс аяқтар,спорттық құралдар, қант және лимон,мұз,аңдар ізі,жолақшалар,себет, үлкен, кіші доп.
Билингвалдық компонент:денсаулық -здоровья, ыдыс -посуда, доп- мяч, мұз-лед.
Педагогтың іс-әрекеті
Балалардың іс-әрекеті.
Мотивациялық қозғаушылық
Шаттық шеңбері
Біз әдепті баламыз
Біз ерекше боламыз
Қонақтарды көргенде
Сәлемдесіп аламыз.
Сәлеметсіздерме балалар және ата аналар, қонақтар бүгін біз денсаулық еліне саяхатқа барамыз.
Балалар жылу шеңбері жасада
Іздену ұйымдастырушы
І.-Балалар бізге бүгінкөп қонақтар келіп отыр
-Бүгін оқу қызметімізде жыл бойы алған білімдерімізді көрсетеміз.
-Балалар сендер қалай ойлайсыңдар?
-Адам үшін осы өмірде ең басты не қажет?
-Дұрыс айтасыңдар.
-Егер де денің сау болсың десең не істеу керек?
1. Ерте тұру керек. Шынығу керек.
2. Дәрумендер жеу керек. Дұрыс тамақтану керек.
3.Таза ауада көп серуендеп жүру керек. Және күн,су ,ауа қажет.
ІІ. Ендеше біз «Дәрумендер еліне» еліне қонаққа барайық.
Ата –ананың таныстыруы.
1.Балалардың амандасуы
Балалар біз қазақ халқы қонақжай халықпыз,қонақты қарсы алуға ерекше мән берген,шығарып салуға да ерекше мән берген.
-Қонақ күту үшін не керек?
Ыдыс-аяқ күнделікті тамақ дайындап,ішіп жеу барысында пайдаланылатын тұрмыстық заттар жиынтығы.
ІІІ.Билингвалдық компонент: посуды –ыдыс аяқ,қонақ-гость,үстел-стол.
Мынау шай шығаратын шәйнек.
Мынау -кішкентай қасық.Ол не үшін керек?
-Мынау –саптаяқ.Онымен шай ішеміз.
-Дастарқанда қандай дәрумендер бар?
-Дастарқан басында өзіңді қалай ұстау керек?
ІV.Сергіту жаттығуы:
«Дастарқан әні»
V.Сусыз өмір жоқ. Біз деніміз сау болу үшін үнемі суды қажет етеміз, жуынамыз, тамақ ішеміз.
Ал ендеше тәжірибе жасап көрейік.Балалар стақанға не құйылған?
Су қандай ?
Оның дәмі қандай?
Дәмін қалай өзгертуге болады?
1. Ендеше бір стақандағы суға қант, екіншісіне лимон шырынын сығайық.
Су сұйық және қатты болады, ал қатты болу үшін тоңазытқышқа қоя тұрсақ қатты күйге айналады. Педагог қалыптарға суды құйып, оны тоңазытқышқа апарып қояды.
Су қатты күйде болатындығын түсіндіру.
VІ. Деніміз сау болу үшін денсаулығымызды шынықтыру керек.
- Себетте не көріп тұрсыңдар?
- Қанша?
-Түстері қандай ? Пішіндері қандай?
-Жолақшалар қандай ?
VІІ. Ата аналармен ойын: «Іздер ойыны»
Шарты: Аңдардың ізі жолақшалардың бойымен орналасқан, ата –аналар іздерді баса отыра жолақша бойымен аңдардың жүрісін келтіре отырып жолақша басындағы пирамиданы айналып, қайта келеді.
Бұл қандай жануарлар?
VІІІ. Құрастыру:
Біз денсаулығымызды тексеру үшін кімге және қайда барамыз?
Ендеше емхананы құрастырайық.
Денсаулық
Сәлеметсізбе!
Ыдыс аяқ
Мұқият тыңдайды.
-Кішкентай қасықты шай ішкенде қолданамыз.
Алма ,алмұрт,жүзім,
Банан.
-Дастарқан басында көп сөйлеуге болмайды.Ыдыстарды тарсылдатпау қажет.
-су
-мөлдір,таза.
-дәмсіз
Тәтті-ащы
Доптар
Аз,көп.
Қызыл сары,
Дөңгелек
ұзын-қысқа
жабайы,
аю мен түлкі.
-дәрігерге, емханаға.
Рефлексивті түзету
-Балалар сендер қандай елге саяхат жасадыңдар?
-Деніміз сау болу үшін не істеу керек?
Мақтау,мадақтау,бағалау.
Денсаулық еліне
-Дене шынықтыру керек. Дәрумен жеу керек,сумен тазалық сақтау керек.
Күтілетін нәтижелер:
Түсінеді: Ертегілер туралы білді.
Қолданады : Ертегіні сахналай алды.
Жаңғыртады : Мысықты жапсырып,көйлекті әшекелей алды.