Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Ғажайып Түстер: Түрлі Түстермен Танысу

Ғажайып Түстер: Түрлі Түстермен Танысу

Шахдатханова Жазира Шахдатхановна
Шахдатханова Жазира Шахдатхановна
DOCX
534
4

Оңтүстік Қазақстан облысының Түлкібас ауданындағы «Бал Хадиша» балабақшасында өткізілген «Ғажайып түстер» атты сабақта балалар түрлі түстерді ажыратуға үйренеді. Сабақтың мақсаты – түстердің мәнін анықтап, олардың өмірдегі рөлдерін түсіндіру. Әр түрлі визуалды материалы арқылы балалар заттарды түстеріне қарай топтастыруды меңгеріп, үлкен мен кіші ұғымдарын танып-біледі.

Ұйымдастыру кезеңінде балалар шеңбер құрып, сәлемдесіп, позитивті атмосферада сабаққа кіріседі. Ойын арқылы балалардың зейіні мен есте сақтау қабілеттері дамытылады, олар танымал кейіпкерлердің қатысуымен тәжірибе алады. Сабақ барысында қолданылатын құралдар мен көңілді тапсырмалар балалардың қызығушылығын арттыруға бағытталған.

Сабақтың негізгі бөлімінде түстермен тәжірибе жүргізіледі. Балалар дастарханға үш түрлі ойыншық орналастырып, олардың түстерін ажыратады. Одан кейін қоршаған ортаға, әсіресе, жайқалған гүлдерге назар аударып, олардың әртүрлі түстерін ұғынады. Мұндай әрекеттер арқылы балалардың шығармашылық ойлау дағдылары қалыптасады.

Сабақ барысында балалар түрлі-түсті доптарды дәл атап, тиісті орындарына қояды. Ойнай отырып, олар тілді меңгеріп, сөздік қорларын байытады. Сонымен қатар, олар өздерінің шығармашылық әлеуеттерін іске асырып, берілген тапсырмаларды ынтамен орындайды. Ақ қағазға түрлі бояулармен гүл суретін салу – олардың шығармашылық қабілеттерін арттырудың тағы бір тәсілі.

Сабақтың қорытындысында балалар алатын білімдер мен дағдыларды көрсетеді. Жетекші өнертапқыш құралдарды пайдаланып, балаларды жаңа біліммен жеткізеді. Түстерді ажырата білуі, ертегі бойынша сұрақтарға жауап беруі, үлкен мен кішіні білуі арқылы олар өздерінің жан-жақтылығын және қабілеттерін көрсетеді. Оқушылардың креативтілігін дамыту - сабақтың басты мақсаты екендігін ескеру маңызды.

Предпросмотр

Оңтүстік Қазақстан облысы, Түлкібас ауданы,
Майтөбе ауылы «Бал Хадиша» балабақшасы
Дайрабаева Гүлдана Доскулыевна


Білім беру саласы: «Таным», «Денсаулық»
Білім бөлімі: Математика, Дене шынықтыру
Тақырыбы: «Ғажайып түстер»
Мақсаты: Түстерді ажырата білуге үйрету.Балаларға заттың түсі деген ұғымды қалыптастыру және үлкен, кіші деген ұғымдармен таныстыру бағытында сенсорлық көзғарасын кеңейту. Сөздерді қолдана арқылы балалардың зейінін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Міндеті: Ойын- сабақ, балаларға таныс кейіпкерлердің қатысуы, қойылған сұраққа түсініп жауап беру, денелерін тік ұстап, бұлшық еттерін дамыту, қимылды әуенмен қимыл жасауға бағыттау.
ҰОІӘ жаңашылдығы: Триз әдісі арқылы балалардың шығармашылық құзіреттілігін дамыту.
Көрнекіліктер: доп,сылдырмақ, қуыршақ, құмыра, гүл.
Блингвалдық компонент: Доп- мяч, гүл- цветок, қуыршақ- кукла, Аю- медьвед.


Шеңбер етіп тұрғызып жинап, бір-бірімен сәлемдестіру.

Біз ерекше баламыз
Айтқан тілді аламыз
Достарымды көргенде
Қуана қарсы аламыз
Сәлем,сәлем, сәлем


Балалар шеңбер құрып сәлемдесу туралы тақпақты мақтана, көтеріңкі көңілмен айтады.

Ұйымдастыру, Ізденушілік

Қонжық дорбасымен кіреді
(қоңырау,сылдырмақ арқылы)
-Сәлеметсіңдер ме ?
Балалар мен апайлар
Мен сендерге ойын әкелдім. Ойын «Не жоқ?» деп аталады.


Балалардың алдына үш түрлі ойыншық қоямыз (доп,сылдырмақ,қуыршақ) оларға көрсетпей бір ойыншықты алып тығу және қандай ойыншық жоғын сұрау, түсін көлемін айту.
Балалар,қонжықтың қорбаңдап жүрген жүрісін жүріп көрсетіңдерші.


Ал мынау қандай әсем гүлдер- деп балалардың назарын айналадағы гүлдердің әсемдігіне назар аудару. Кәнеки балалар біз осы алаңқайдағы шашылып жатқан гүлдерді түстеріне қарай ажыратып мына көпірдің жанындағы құмыраға жинап салайықшы-деп балалардың көңілін құмыраларға аудару және гүлдерді жинауға ұсыныс жасау.
Мына құмыраның түсі қандай (көк құмыраны көрсету)
-Олай болса көк құмыраға көк гүлді жинап саламыз,-деп барлық түстерді атап шығып гүлдерді жинауға ұсыныс жасау.
- Аруназ сен қандай гүлді жинадың?
Тақпақ
Біз доспыз гүлдермен
Текке оны жұлмаймыз
Той күні бір бірден
Аналарға сыйлаймыз.


Кел балалар күлейік!
Күлкіменен түлейік.
Күлкімізді күн қылып,
Гүл өссін деп тілейік


-Ой жарайсыңдар балалар!
Балалар бізге қонжық тағы бір тапсырма алып келіпті.
Ол мынадай тапсырма екен. Қонжыққа түрлі-түсті және үлкен-кіші доптарды себетке салуға көмектесейік.
Қонжық доптарының түсін білмейді екен, қане біз айтып берейікші. Балалар қонжықтың соңғы тапсырмасында орындауға көмектесейік. Ол тапсырма ақ қазазға бояу аркылы түрлі-түсті бояулармен гүлдің бейнесін түсіреміз.

Қонжықтың келгеніне қуанып шаттанған, балалар қонжық деп айтады.



Қонжық түсі сары, әдемі олар доптың түсін айтады. Жоқ нәрсені тауып береді.



Балалар қонжық сияқты қорбаңдап жүреді.


Балалар көрікті табиғатты тамашалап, сұлулықтан ләззат алады. Гүлдерді көріп тамашалайды.


Түстеріне мән береді
Алаңқайдағы түрлі-түсті құмыраларды көріп түстерін ажыратады.



Бұл көк құмыра гүлдерді құмыра түстеріне сәйкес жинауға кіріседі.


Мен қызыл гүлді жинадым.







Балалар доптардың түсін дұрыс атап шығады.




Доптарды себетке жинайды.


Балалар тапсырмана орындайды.

Жетекші жөндеуші

Балалар бірлесе өздерінің сүйікті ойынын ойнағысы келеді. Түстер туралы түсінігі ұлғаяды, оны ажыратып нақты өз орнына арналастыра алады. Қимыл қозғалыстары артады, белсенділігі туындайды.



Күтілетін нәтиже:
Білуі қажет: Түстерді ажыратып атын атай, ертегі бойынша сұраққа толық жауап береді, үлкен-кішіні ажарата алады.
Қалыптасқан түсініктер: түстер туралы ұғымы,оларды ажыратып сәйкестендіре орналастыра білу.
Орындау қабілеті: сәйкестендіре қою, саусақ бұлшық еттері дамып, зейіні аңғарымдылық есте сақтау қабілеттері артады.