Ұя жасау: балаларға арналған шығармашылық жапсыру сабағы
Бұл материалда балалардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға бағытталған оқу қызметінің технологиялық картасы ұсынылды. Тақырыптың атауы «Құстарға ұя жасайық» деп аталады, және бұл сабақ балаларға ұя жасау арқылы жапсыру техникасын меңгеруге арналған. Сабақтың мақсаты - балалардың қайшыны қолдану дағдыларын бекіту, композиция заңдылықтарын түсіну, және жапсыру барысында стильді жұмыстарды құрылымдау. Ең бастысы, балаларға ағаштың үстіне жасалған ұяны орналастыруға үйрету.
Сабағымызда қолданылатын көрнекілік ретінде ақ қағаздар, желім, қайшы және үлгі суреттер ұсынылады. Балалар жаңа сөздермен танысып, ұя жасаудың техникалық аспектілерін игереді. Мотивация кезеңінде балалар шаттық шеңбері арқылы бір-бірімен амандасады, бұл сабақтың басталуына қуаныш пен энергия қосады.
Біздің сабақтың құрылымыда бірнеше кезеңдер бар: балалардың шығармашылығын ынталандыру, ұйымдастыру, және жұмыстың нәтижелерін рефлексиялау. Сабақ барысында балалар жапсыру әрекеттерін орындау арқылы қызықты және әдемі жұмыстар шығарады, әрі өздерінің қолды жаттықтырғандарын ұғынады. Сабақтың финалында балалар өз жұмыстарын көрмеде таныстырады әрі бір-бірінің еңбегін бағалайды.
Ұйымдастырылған оқу-қызметінің технологиялық картасы
Білім беру саласы: «Шығармашылық» Бөлімі: Жапсыру Тақырыбы: «Құстарға ұя жасайық» Мақсаты: Балалардың қайшыны қолдану іскерліктерін бекіту. Композиция зандылықтарын түсінуге, сәнді жапсыруларды құрастыруға үйрету. Балаларды ағаштың үстіне ұя жасап, орналастырып жапсыруға үйрету. Жапсыруға арналған тапсырмаларды дұрыс орындауға үйрету, көз мөлшерін дамыту. Эстетикалық сезімдерге тәрбиелеу. Қолданатын көрнекілік:ақ қағаздар, желім , қайшы, үлгі суреттер. Жаңа сөздер: ұя- скворечник. |
Әрекеттің кезеңдері | Тәрбиешінің қызметі |
| Балалардыңқызметі |
|
|
|
|
|
|
|
|
Мотивациялы- | Ұйымдастыру кезеңі. |
| Балалар шаттық шеңберге |
ынталандыру | «Амандасу рәсімі». |
| тұрып, бір-бірімен |
кезең | Шаттық шеңберге түрғызу. |
| амандасып, жылы |
| «Жарқырап күн де ашылды |
| лебіздерін айтады. |
| Алтын сәуле таратты |
|
|
| Жарқырап тұр қаламыз | . |
|
| Жайнап тұр даламыз. |
| Көктем келді балақай! |
| Амансындар ма, достарым! |
| Жасарды жер алақай! |
| Амансындар ма, апайлар!» |
| Наурыз тойын тойлайық |
|
|
| Әсем әнге салайық! |
| Балалардан бүгінгі ауа райы жайлы |
| Көктем туралы, ауа райы |
| сұрау. |
| туралы әңпмелесу. |
Ұйымдастыру- | Балаларға көктем туралы тақпақ оқып |
| |
ізденушілік | беру. |
|
|
кезең | Көктем. |
|
|
| Б. Жақып |
|
|
| Көктем келді бүгін, |
|
|
| Күнім төкті нүрын. | . |
|
| Сайрап барлық құстар, |
|
|
| Ән салуға құштар. |
|
|
| Түрлі-түсті әйбәт, |
|
|
| Гүлдер шықты жайнап. |
|
|
| Қызыл жасыл аймақ, |
| Балалар көктем белгілері |
| Қырға шықты ойнап. |
| туралы өз білгендерін |
| Алдыда біз балалар көктем белгілері | айтады. | |
| туралы айтыппыз: ол қар еруі, құстар |
| |
|
|
| |
|
|
| |
|
|
|
| келуі, ағаштардың бүршік атуы. |
| ||
| Балалармен көтемде құстар келеді, |
| ||
| олар жанұя құрып жұмыртқаларды |
| ||
| салып , олардан кішкентай балапандар |
| ||
| пайда болып шығады. |
|
| |
| Сондықтан оларға ұяшықтарды жасау | Суреттен көргендерін, | ||
| керек. |
| айтқанын түсіну. | |
| -Ал біз бүгін жапсыру әрекетте сондай |
| ||
| ~. |
|
| |
| ұяшықты жасап көрейік. |
| ||
| 1. суреттер бойынша шағын әңгіме |
| ||
жүргізу. Ұяшыктың қандай бөлшектері |
| |||
| бар, олар қандай геометриялық |
| ||
| пішіндерге ұқсайтынды салыстыру |
| ||
| (төртбұрыш, үшбұрыш, дөнгелек). |
| ||
| 2. төртбұрыш, үшбұрыш, дөнгелек |
| ||
| болатын жолдарды көрсетіп түсіндіру. | Қолдарына арналған | ||
| 3. қолға арналған жаттығу жасату. | жаттығуларын жасау . | ||
| Он дегенім - он саусақ, | . | Өз калаулары бойынша | |
| Қос қолдағы жұмыскер. | жұмыс жасайды. | ||
| Орнын біліп жұмсасақ, |
| Балалар өз қалаулары | |
| Бәрі шебер, бәрі іскер. |
| бойынша жұмысқа | |
| Е. Өтетілеуұлы | . . | ||
| кіріседі. | |||
| 4. қайшымен қалай жұмыс істеу |
| ||
| . . |
| ||
| ережелерімен таныстырып,мәлімет |
| ||
| беру. |
|
| |
| Балаларға жеке барып көмек көрсету. |
| ||
Рефлексиялы- | Балалардын жұмыстарын мадақтап, | Өз жұмыстарына баға | ||
түзету кезең | бағалау. |
| беру. | |
| Балалардын жұмыстарынан көрме | Жұмыстарынан көрме | ||
| ұйымдастыру. |
| ұйымдастыру. | |
| Бүгінгі тақырып бойынша қорытынды | Қойылған сұрақтарға | ||
| әнгімелеу. |
| жауап беру. | |
|
|
| Өз ойларын айтады. | |
|
|
|
| |
|
| |||
Болу керек: Қайшыны дұрыс ұстау дағдылары. |
.. . композиция зандылықтарын түсінеді |
Істей білу керек: Өз жүмысын аяққа дейін орындауды біледі. |
Білу керек: Ағаштың үстіне ұя жасап, орналастырып жапсыру дағдылары, |
Күтілетін нәтиже:
|